Elryk z Melniboné

Wydawnictwo: Amber
Elric of Melniboné
fantasy, smoki, Elryk
Moriana

"Jest to opowieść o Elryku, zanim został nazwany Zabójcą Kobiet, zanim ostatecznie runęło Melniboné. Jest to opowieść o jego przerażającej rywalizacji z kuzynem Yyrkoonem i jego gorzkiej miłości do Cymoril, zanim ta rywalizacja i miłość doprowadziły Śniące Miasto - Imrryn do pożogi i spustoszenia przez najeźdźców z Młodych Królestw. Jest to opowieść o dwóch czarnych mieczach: Zwiastunie Burzy...

Jest to opowieść o dwóch czarnych mieczach: Zwiastunie Burzy i Żałobnym Ostrzu, o tym jak zostały odnalezione i jaką odegrały rolę w przeznaczeniu tak Elryka, jak i Melniboné - przeznaczeniu, które miało kształtować coś znacznie ważniejszego - los całego świata.
Jest to opowieść o czasach, gdy Elryk był królem i Czarnoksiężnikiem, władcą smoków, floty i licznej jeszcze półczłowieczej rasy, rządzącej Melniboné - Smoczą Wyspą od dziesięciu tysięcy lat."

Książki Moorcocka mają do siebie to, że są... lekkie. I szybko o nich zapominamy. Opowieści o Elryku, albinoskim księciu Smoczej Wyspy są... przeciętne. Bohaterowie są płascy i nieszczególnie zapadają w pamięć, historia wydaje się być pisana na siłę i z heroic fantasy nie ma wiele wspólnego, a jednak... czyta się to szybko i z uśmiechem na ustach. Ot, takie lekkie czytadełko na wieczór.

jovvi | 2015-12-31

Historia chwyciła mnie za serce gdy miałam 14lat. I wierzcie lub nie ale nadal pamietam Erlyka. Tragiczny ksiąze i jego przygody z pewnościa spodobaja się młodszym cztelnikom. Polecam

Jola | 2016-03-16
Na półkach: Amber, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 marca 2016

Niestety, saga Elryka z Melnibone jest w mojej opinii dużo gorsza od trylogii Corum tego samego autora. Niby dużo elementów jest podobnych (skoro i tak całość składa się na cykl o Wiecznym Wojowniku), ale Elryk jako bohater nieraz irytował mnie niezmiernie. Jego wieczne niezdecydowanie i niezadowolenie z życia udowodniły mi, że malkontentów w literaturze trzeba unikać tak samo, jak i w prawdziwym życiu.

Akira_ko | 2013-06-09
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Książka niesamowicie pobudzająca wyobraźnię. Fascynujący bohater i jego zawrotny los sprawiają, że ciężko się od niej oderwać!
W miarę możliwości polecam przeczytać w języku angielskim, bo tłumaczenie nie zawsze jest dokładne.

Łukasz Śmigiel | 2011-06-03

Zaczęło się od obrazu Chrisa Achilleosa, później od pierwszego tomu no i przepadłem. Fascynujący bohater, znakomicie przemyślany świat fantasy, a kto chce może zagrać także w Role Playa. Soc cool!

Pablos | 2012-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2012

Kiedyś, w jakiejś taniej księgarni trafiłem na “Klejnot w czaszce” Michaela Moorcocka. Historia była przeciętna, ale jako że można było ją podciągnąć pod heroic fantasy, wspominam ją miło. Pamiętam, że była napisana nietypowym językiem, takim, który nie silił się na powagę i dramatyzm, jednocześnie nie będąc też swobodnym potokiem słów w stylu komediowym. Od tego czasu minęło bardzo dużo lat, aż wreszcie przyszedł czas na ponowne spotkanie z autorem. I te wszystkie lata właśnie spowodowały, że do Elryka nabrałem stosunku, jak to się ładnie mówi, ambiwalentnego. Dopóki miałem książkę w ręce, to nawet chciało się czytać, choć historia wcale nie jest szczególna, lub odstająca od reszty typowego fantasy. Im dalej, tym gorzej, ale to tak krótka książeczka, że akurat w jedno popołudnie pękła. Do kolejnych jednak wcale mi się nie spieszy.

Elryk okazuje się być władcą pewnej fantastycznej krainy. Jest pechowcem, albinosem, narodzinami przyniósł śmierć matce, jest chorowity i bez magii...

Belgrade | 2013-03-30
Przeczytana: 26 marca 2013

Plus za fakt, ze Elryk nie jest typowym bohaterem. Czytelnik nie do końca wie czy to postac pozytywna czy negatywna. Książka ciekawa, ale nieco zbyt krótka. Osobiście jestem fanem opasłych tomisk... skusił mnie fakt, że to początek cyklu. Na chwilę obecna nieco odstaje od Martina, Eriksona czy Cook'a. Ale kto od nich nie odstaje ?

Grzegorz | 2011-09-08
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 2011 rok

Ciekawa postać głównego bohatera.

sowidyl | 2016-10-24
jacekai | 2016-07-28