John and Sara Marlborough
historyczna
adamats

Czasy panowania trzech kolejnych władców angielskich: Jakuba II, Wilhelma III Orańskiego i Anny Stuart, czasy wielkich niepokojów religijnych i politycznych - to okres na który przypada dojrzałe życie męża stanu i jednego z najwybitniejszych wodzów w dziejach Anglii, księcia Marborough (1650-1722). Książka jest zbeletryzowaną biografią księstwa Marlborough, czyli Johna Churchilla i Sary Jennings - równie pięknej i wiernej małżonki, co przedsiębiorczej i bezkompromisowej podpory jego zawrotnej kariery. Niepospolity talent militarny i umiejętność pięcia się w górę doprowadziły skromnego pazia do stanowiska naczelnego dowódcy wojsk angielskich i holenderskich, zdolnego potrząsnąć kontynentem w hiszpańskiej wojnie sukcesyjnej.

koemata | 2015-07-31
Na półkach: Przeczytane, Audio, Az w 2015
Przeczytana: 31 lipca 2015

historia Anglii jak triller, panowanie Stewartów, kariera Churchila opisana jako splot korzystnych przypadków, wielki wódz, wielkie bitwy i ci co w nich ginęli dla chwały wodza, nad wszystkim panuje George Bidwell - przyjaciel naszych przyjaciół

Slawinio | 2018-07-24

Pewne udane małżeństwo (autor i jego żona tłumaczka) w ciekawy sposób opisuje życie innego zgodnego małżeństwa. Można się zastanawiać jak wiele zyskaliśmy na tym, że książki Bidwella tłumaczyła jego żona, a nie jakiś przypadkowy tłumacz, nie czujący epoki lub stylu autora. Nie jest to co prawda klasa Maurica Druona („Królowie przeklęci”), ale książkę czyta się bardzo dobrze. Trzeba docenić autora, który swej nowej ojczyźnie dał tyle ciekawych książek o historii Anglii.
Atutem tego tytułu jest niewątpliwie przedstawienie dworu Karola II (po restauracji Stuartów). Karol II zawdzięczał swe bogactwo hojnej ręce Ludwika XIV, gdyż parlament angielski starał się trzymać w ryzach wydatki królewskie. Dzięki pieniądzom z Wersalu, Karol II mógł i starał się naśladować francuskie sposoby rządzenia i zabawiania się (między innymi z kochankami). W zamian za „datki” wspierał króla Francji w jego sporach z Niderlandami. To właśnie na dworze Karola II, dochodzi do pierwszych stanowisk John...

Krystyna | 2011-08-24

Warto przeczytać - jak większość biografii pióra Bidwella.
Nie jest to typowa biografia, suchy opis postaci i epoki - raczej opowieść o człowieku, jego zaletach i wadach oraz czasach, w których żył.
Bidwell nie stosuje schematu dobry/zły, nie dokonuje jednoznacznych ocen - i to właśnie przyciąga mnie do jego książek.

Aurelianus | 2013-08-27

Bardzo dobra, lekka w czytaniu nieprzeciętna biografia.

Tomasz Żarski | 2018-05-09
roberto29 | 2018-01-23