Chwała czarownicom

Wydawnictwo: Twój Styl
83-7163243-6
samotność, kobieta
Izabela

"Moja bohaterka Bogna Fox zastanawia się jak daleko sięga samotność kobiety. Znajduje ja w raju, samotność Ewy niezrozumianej przez Adama. Właśnie dlatego diabeł stał się najlepszym przyjacielem kobiety.

Diabeł siedzi w każdym kochanku Bogny, żadnemu nie udaje się jednak rozproszyć jej samotności. Czego chce moja bohaterka, na miłość boską, czego ona pragnie?" Krystyna Kofta

ocoolti | 2018-06-22
Na półkach: Femina, Przeczytane
Przeczytana: 2013 rok

[Treść komentarza jest kopią tego, którego wystawiłam z poprzedniego konta]

Jak już ktoś słusznie przede mną zauważył, że jest coś w konstrukcji postaci głównej bohaterki, co sprawia, że wszystkie jej negatywne cechy są uzasadnione i do wybaczenia. Co się tyczy samej książki - ciekawy pomysł, interesujące przedstawienie czarownicy, chwytliwa myśl przewodnia książki mówiąca o tym, że diabeł jest najlepszym przyjacielem kobiety.

Małgorzata48 | 2013-04-21
Przeczytana: 08 kwietnia 2013

Mam mieszane odczucia. Mało dzieje się TU i TERAZ. Bardzo mało faktów, fabuły, opisu sytuacji, dialogów, rozmów bohaterki. Natomiast wiele, czasem ogólnikowych, czasem wnikliwych, spostrzeżeń, sądów, tez n/t czasów współczesnych, n/t sprzeczności w mentalności ludzi w ogóle, a głownie n/t meandrów psychiki współczesnej kobiety. Trochę szokowały mnie bardzo śmiałe sceny erotyczne, bezpruderyjne, czasem nawet ZBYT drastyczne, jak na moje wyczucie estetyczne. Jest to proza bardzo gęsta, uwikłana w dygresje o dygresji, we wspomnienia o wspomnieniach. Ale mimo to,(o dziwo, powieść trzyma w napięciu, z zapartym tchem śledziłam przebieg finałowego spotkania bohaterki z XXX. w szpitalnym parku i zmian jakie spotkanie to wywołało w jej psychice.
Ciekawa lektura, ale nie dla wszystkich.

Fox Mulder | 2013-04-19
Przeczytana: 11 kwietnia 2013

To chyba jedyna dotychczas książka, w której nie miałem organicznego odruchu sprzeciwu, kiedy bohater/bohaterka zdradzali swoich partnerów bądź traktowali człowieka przygodnie. Coś w konstrukcji postaci sprawia, że pomimo wyraźnych negatywnych cech łatwo idzie utożsamić się z Bogną Fox.

Artystycznie na dobrym poziomie, fabuła nie jest zorganizowana wokół wydarzeń, a wokół tezy: "Diabeł od zawsze był najlepszym przyjacielem kobiety". I to jest siłą napędową książki. Nieważne czy pisze o czasach przedhistorycznych, średniowiecznych czy współczesnych, zawsze teza znajduje swoje uzasadnienie.

Mitro | 2014-09-16
Przeczytana: 16 września 2014

Dobry początek, a potem metafizyczne błądzenie. W drugiej części podobała mi się tyko opowieść o czarownicy. W dodatku jest zbyt współczesna, jakby napisana wczoraj, a nie dziesięć lat temu. To daje smutne poczucie, że żyjemy w parszywym świecie.

artdeco92 | 2017-07-28
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 lipca 2017

Czułam wewnętrzny przymus, aby przebrnąć przez tę książkę jak najszybciej. Dlaczego? Może główna bohaterka męczyła mnie swoim rozpasaniem i obnoszeniem z wyjątkowością, może przytłaczało zło opisane tak drobiazgowo, z wielkim rozmachem, może drażnił chaos i brak jasnej wskazówki - o czym to właściwie jest? Bez wątpienia o okrucieństwie. To przede wszystkim. Okrucieństwie jednoznacznym, nie do usprawiedliwienia, okrucieństwie przede wszystkim męskim. Na szczęście, jak okazało się w drugiej części, jest to także opowieść o mitach, o czasie i o wiecznie zwalczanej, ale niepokonanej sile kobiecości. Sile przetrwania, sile zmysłów i sile zemsty. Ten aspekt wybieram spośród wielu wymiarów powieści, bo przypomniał mi, jak dumnie należy nosić w sobie duszę czarownicy.

Klara Maszkaron | 2015-01-27
Przeczytana: 2013 rok

Kasia | 2013-08-12
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

ciekawy pomysł, aczkolwiek kilka razy zasnęłam czytając tą książkę. po prostu nie podoba mi się, mało się dzieje, a to co jest opisywane w 90% jest oczywistą oczywistością, której nie trzeba opisywać.

Ina1973 | 2011-03-03
Przeczytana: 26 lutego 2011

Kilka trafnych przemyśleń-jak to u pani Kofty,ale ogólnie książka mnie nie zachwyciła.Przyznam się,że opuszczałam co nudniejsze fragmenty(ale doczytałam do końca).

BaskaB | 2016-06-05
Na półkach: Przeczytane, Czytadełka, 2016
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Absolutnie nie w moim guście. Denerwujące fragmenty fantazji erotyczno-religijno-historycznych wplecione w fabułę realistyczną.

Kamila M | 2018-07-31
Przeczytana: 2015 rok