Kamikadze - boski wiatr

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
historia
Adam

"Kamikadze-to "boski wiatr. Kamikadze-to krzyk rozpaczy, ostatnia nadzieja fanatycznych imperialistów z naczelnego dowództwa w Tokio. Kamikadze - to nazwa samobójczych jednostek lotniczych w Japonii. Jednostki te powstały w roku 1944, gdy alianci po długotrwałych porażkach otrząsnęli się na dobre i poczęli zadawać ciosy imperium cesarza Hirohito, wreszcie przeszli na Dalekim Wschodzie do kontrofensywy na wielką skalę...Czy jednak wszyscy kamikadze byli ochotnikami? Czy japoński fanatyzm sięgał tak głęboko, by tysiące młodych ludzi bez zmrużenia oka szło na śmierć za cesarza, którego ogromna większość nie oglądała?

książek: 2097
Tania | 2014-05-21
Na półkach: Japonia, Przeczytane

Przygotowanie do samobójczej śmierci japońskich pilotów podczas II Wojny światowej. Na długo zapada w pamięć.

Roman Dłużniewski | 2016-12-15

Do czego może doprowadzić fanatyzm ? Ano do tego, że młody Japończyk wsiada do samolotu aby się zabić. Tak, przy okazji może zabije paru Amerykanów. Jak chory musiał być kraj, który zdecydował się na takie rozwiązanie. I jakoś ni cholery nie było mi żal pilota Taro.

Hana | 2015-08-25
Na półkach: Pozostałe, Przeczytane
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Jest rok 1944.Japonia przegrywa wojnę.Do wojska zaciaga się i bardzo młodych,nawet piętnastoletnich,chłopców i mężczyzn w sile wieku.Młody lotnik szybowcowy trafia do lotnictwa.Przechodzi ciężkie szkolenie.Zostaje dzielnym i skutecznym pilotem a potem brakuje paliwa,amunicji i części zamiennych do samlotów.Zaczynają swoją misję kamikadze.Bardzo poruszająca historia młodego Japończyka,Taro, w ogarniętym wojną świecie.

rashomon | 2014-05-08
Przeczytana: 07 maja 2014

Walorem tej książki jest niewątpliwie to, że Arct skrupulatnie przygotował się jeśli chodzi o kwestię kultury japońskiej, o czym wspomina w przedmowie. Dobrze zarysował mentalność Kraju Kwitnącej Wiśni, która przyzwoliła na zjawisko Kamikadze. Sama hisotria raczej mętna i nieporywająca, a zakończenie fatalne.

Dobra pozycja dla ludzi szukających pobieżnego szkicu japońskiej kultury i materiał na dalszą eksplorację tego zagadnienia.

Irbisek | 2010-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2010

Bardzo dobrze się czyta, polecam! Niezwykła książka opisującą zmianę punktu widzenia na śmierć za ojczyznę. Jeszcze nie raz do niej wrócę...

Uriel | 2016-01-30

Najtaniej kupiona pozycja wynosząca mnie zaledwie symboliczną złotówkę. Jednocześnie najbardziej wartościowa książka o lotnictwie jaką udało mi się dorwać. Historia Taro na pewno wciągnie i skłoni do innych pozycji Arcta

Kyuzo | 2012-11-21

Książka, która bardzo mocno dała mi do myślenia. Piękna opowieść o konfrontacji marzeń z rzeczywistością.

krystyna kalinowska | 2012-03-12

Historia młodego Japończyka powołanego do japońskiego wojska w Drugiej
Wojnie Światowej...

| 2014-02-21

Świetna książka! Opowieść o heroicznej walce Japończyków o wolność.

Monika | 2012-03-27
Na półkach: Przeczytane, Japonia, 2012
Przeczytana: 27 marca 2012

"Póki życie, póty nadzieja."