Brewiarz zwyciężonych

BREVIAIRE DES VAINCUS
Cioran
filozofia i etyka
Ann

"Brewiarz zwyciężonych" - tak mógł brzmieć zbiorczy tytuł dla wszystkich moich książek. Raz na zawsze zostałem naznaczony przez widowisko, jakim są ludzkie odpadki. Odpadki? Wszak cała ludzkość to nic innego, tylko suma tych odpadków. Upadli? Wyróżniam ich trzy kategorie: posuwający się do przodu, drepczący w miejscu, cofający się. Mędrcy są bodaj pośrodku, wśród tych, co tkwią nieruchomo. Substancją utworu jest niemożność - to, czego nie można było osiągnąć, co nie mogło być dane; jest to suma wszystkich rzeczy, jakich nam odmówiono. Ilekroć widzę, że ktoś czepia się mnie kurczowo, pokłada swą nadzieję w najwątlejszej z istot, ogarnia mnie prawdziwa rozpacz. Z takim trudem znoszę samego siebie, ze myśl o dodatkowej pańszczyźnie wydaje mi się nie do zniesienia. Wbrew powszechnemu mniemaniu cierpienia przywiązują nas do życia: są to nasze cierpienia, pochlebia nam, że potrafimy je znosić, świadczą one, ze jesteśmy istotami, a nie widmami. A duma z tego, że się cierpi, jest tak potężna, iż przewyższa ją tylko duma z tego, ze się cierpiało.

książek: 1986
Adrian Tync | 2013-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Cioran jak zwykle popada w ton absolutnej rozpaczy, zwątpienia i smutku. Posługuje się do wyrażenia swoich myśli iście młodopolskimi poetyzmami, ale mimo to książka nie sprawia wrażenia przesadzonej i nadętej.
Można odnieść wrażenie, że autor wielokrotnie się "powtarza", książka jest jednak na tyle krótka, że nie jest to irytujące.
Pozycja obowiązkowa dla fanów Ciorana i wszystkich "Zwyciężonych", to jest, tak myślę, pokonanych przez czas i odartych ze złudzeń.

Leszczu | 2013-09-11

Mam dylemat: albo Cioran się powtarza, albo nie rozumiem tego, co pisze. Myślę, że po części - jedno i drugie.
Znajdują się tu i trafne konkluzje, i zgrabne eseiki (jeśli dobrze zdrobniłem), i nadmierna egzaltacja - czasem rażąca, czasem idealnie pasująca, i powtórzenia.
Mam się z Cioranem tak, jak zawsze - nierówno, nierówno, nierówno.

Paprykarz Szczeciński | 2016-08-29
carycajustyna | 2015-01-27