Tajna dyplomacja Watykanu: papiestwo wobec komunizmu (1917-1991)

Wydawnictwo: Real Press
Geheimdiplomatie im Vatikan
historia

Kościół ma silne nerwy i nie boi się grzechu — napisał dawno temu Georges Bernanos. Po zwycięstwie bolszewickiej rewolucji październikowej w Rosji (1917) Kościół katolicki zderzył się z doktryną ateizmu państwowego, z poniżaniem wiary, prześladowaniem wiernych, eksterminacją duchownych, rekwizycją kościołów. Przed polityką wschodnią Watykanu stanęły zupełnie nowe zadania. Pomnożyły się one jeszcze i skomplikowały po opanowaniu przez Stalina niemal połowy Europy (1945). Środkiem realizacji nowych zadań Kościoła stała się m. in. tajna dyplomacja. Właśnie polityce wschodniej Watykanu poświęcona jest ta książka. Autor oparł ją na nie znanych dotąd materiałach archiwalnych, które pozwoliły mu ukazać niezwykle skomplikowane dzieje kontaktów Stolicy Apostolskiej z rewolucyjną władzą sowiecką — od Lenina do Gorbaczowa - a po II wojnie światowej również z innymi państwami obozu socjalistycznego. Dla polskiego czytelnika dodatkową atrakcją są liczne wątki dotyczące naszego kraju i polskiego Kościoła.

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: zdjęcie autorskie