Czerwona prokurator. Opowieść o przemocy, władzy i korupcji w Chinach

Tłumaczenie: Danuta Wencel
Seria: Czas i ludzie
Wydawnictwo: Videograf II
Röd åklagare : en kvinnas berättelse om brott, makt och korruption i Kina
prokuratorzy, chiny, polityka
literatura faktu
shaloma

Wstrząsające wspomnienia Chinki, która w latach osiemdziesiątych pracowała jako prokurator. Mając 18 lat, została wybrana spośród tysięcy kandydatów, by przejść przyspieszone szkolenie przygotowujące do zawodu. Wkrótce potem musiała wydawać surowe wyroki i uczestniczyć w publicznych egzekucjach. Wątpliwości i wyrzuty sumienia nie pozwalały dziewczynie cieszyć się z przywilejów związanych z wykonywanym zawodem. Małżeństwo z oportunistycznym sędzią nie przetrwało zbyt długo. Zakazany romans z cudzoziemcem zaowocował niechcianą ciążą, którą trzeba było usunąć, gdy ukochany zginął w wypadku. Korzystając ze znajomości w policji, Xiao załatwiła sobie paszport i w 1998 roku wyjechała do Szwecji. W swojej książce demaskuje rażąco niski poziom systemu prawnego w Chinach, a także wręcz kryminalne oblicze tego kraju. Pokazuje wszechobecną korupcję, łamanie praw jednostki, nieprzestrzeganie przepisów.

[Videograf II, 2008]

takisobiejac | 2011-01-31
Przeczytana: 2010 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest dobra, ale tylko tak do 3/4. Później nuży, nazwiska i sprawy się nakładają.
W pamięci utkwiły mi 2 sprawy poruszane przez panią prokurator. W jednej lekarz został oskarżony o to, że "badał" pacjentkę... stosunkiem seksualnym, w drugiej młodego chłopaka załapano na włamaniu do chaty biednego rolnika, a że nie miał czego ukraść to... odbył stosunek z żoną rolnika (myślała, że to jej mąż). Jak sprawy się zakończyły nie zdradzę, trzeba przeczytać :)

Meg | 2013-12-25

Nie spodziewałam się, że książka aż tak mi się spodoba. Aż mi żal, że będę musiała ją oddać koleżance. W ogóle się nie dłużyła, jedynie te chińskie imiona... Li, Lin, Bo... PingPong ;-) ...ale taki urok Chin.
Książka szokuje, przedstawia sytuacje, z których człowiek zdaje sobie sprawę. Wie, że "gdzieś tam się dzieją", ale dopiero poznając je "z bliska" można się zastanowić w jakim świecie ci ludzie żyją.
Polecam

Sebastian | 2014-03-02
Przeczytana: 2009 rok

Wstrząsająca opowieść, tym bardziej że to wszystko prawda !!!

książek: 1981
kinzetka | 2013-10-07
Przeczytana: 2010 rok

Czytanie wspomnień chińskiej prokuratorki to totalny szok kulturowy to tylko początek. Z każdą kolejną stroną szok nie maleje, ale się zwiększa. Na dzień dobry Xiao Rundcrantz serwuje nam opis kary cielesnej, jaką zafundował jej ojciec, gdy miała siedem lat. Bił ją miotłą bambusową (żeby nie uszkodzić kości) dopóki nie zaczęła jej pękać skóra, a potem wtarł w rany sól. Pomniejsze kary jej dzieciństwa to klęczenie na twardej ławie albo na tarze do prania.
Mając 18 lat, Xiao zgłosiła się na szkolenie do zawodu prokuratora. W niedługi czas potem była obserwatorką swej pierwszej egzekucji.
Dodajmy do tego opis chińskiego więzienia, dławienie demonstracji studentów i egzekwowanie chińskiej polityki jednego dziecka i naprawdę – nie trzeba czytać żadnych horrorów Kinga czy Koontza, żeby zacząć się bać. Koniec XX wieku i nagminne łamanie praw człowieka.
Rzadko się zdarza, aby reklama na okładce książki w stylu: „Kiedy się zacznie czytać tę książkę, czyta się ją do końca”, była prawdziwa. W...

Morgana1976 | 2012-11-07

2010