Capa. Szampan i krew

Tłumaczenie: Marcin Piekoszewski
Wydawnictwo: Fontanna
Blood and Champagne. The Life and Times of Robert Capa.
Robert Capa, XX wiek, fotoreporter
Ola

Bogata i romantyczna biografia wielkiego fotoreportera wojennego Roberta Capy, którego życie było równie dramatyczne, jak robione przez niego zdjęcia. Capa musiał opuścić ojczyste Węgry z powodu prześladowań. Dzięki zdjęciom wykonanym podczas hiszpańskiej wojny domowej stał się największym fotoreporterem wojennym swojego pokolenia. Jego zdjęcia z drugiej wojny światowej uczyniły z niego...

Capa musiał opuścić ojczyste Węgry z powodu prześladowań. Dzięki zdjęciom wykonanym podczas hiszpańskiej wojny domowej stał się największym fotoreporterem wojennym swojego pokolenia. Jego zdjęcia z drugiej wojny światowej uczyniły z niego legendę. Relacjonował wiele decydujących momentów wojny- w 1942 roku przepłynął Atlantyk w konwoju okrętów, aby następnie ruszyć z wojskami sprzymierzonych przez Północną Afrykę, Włochy, aż do Francji. Założyciel agencji fotograficznej Magnum, zginął w Indochinach w 1954 roku, stając się jedną z pierwszych ofiar wojny w Wietnamie. Przyjaciel Ernesta Hemingwaya, Gary Coopera, Gene’a Kelly, Johna Hustona, Irwina Showa, Johna Steinbecka, kochanek Ingrid Bergman. Jest jedną z wielkich legend XX wieku.

Meg | 2014-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Nie wiem czy to kwestia tłumaczenia czy edycji, ale w tekście książki jest dużo potknięć stylistycznych. Odciągana jest przez to uwaga czytającego do życiorysu bohatera.
Sama historia jest oczywiście niesamowita.

tyberiusz | 2013-08-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Czytając książkę, wszystko się we mnie waliło. Umierało. Ciężką ręką odkładałem, zbierałem się w sobie, i sięgałem ponownie.
Wszystko to w co kiedyś wierzyłem, osuwało się lawinami błota schodzącymi z gór stając się jednym ,,osłoniętym terenem między drogą a groblą". Oczywistością.

Beata Skok | 2013-04-11

Doskonała opowieść o reporterze wojennym. Rzutki facet,który nie liczył się z własnym życiem. Miał dużo szczęcia. Niestey do czasu.
Szkoda tylko, że książka nie zawierała zdjęć,ktore taen facet zrobił, a w szczególności tego o nazwie ( o ile sięnie pomylę)"Padający żołnież"zrobione podzas rewolucji hiszpańskiej.Po przeczytaniu tej książki weszłam na strony www i znalazłam jego prawie wszystkie zdjęcia. Nawt obejrzałam album.Intersesuję sięfotografią, więc ciekawa byłam co było fenomenem w jego zdjęciach
Całuję Was wszystkich
Beata

tito86 | 2011-07-05
Przeczytana: lipiec 2011

Sięgnąłem po książę krótko po przeczytaniu Reportera wojennego P. Chauvela. Capa - legenda, więc podszedłem ochoczo. Im dłużej czytałem tym bardziej traciłem ochotę(prawie do połowy), bo klimat pisania był zupełnie inny od Reportera. Jednak dobrnąwszy do końca okazało się, że książka jest świetna a ja czytałem ją nie mogąc się oderwać mimo innych obowiązków.

Zbyszek | 2011-08-12

Po książkę sięgnąłem chyba po wysłuchaniu kilku reklam radiowych na ten temat. Nazwisko doskonałego fotografa zachęciło do czytania, ale na tym w zasadzie się skończyło. Książka nie wciąga tak jak powinno wciągać, fascynować barwne życie tego człowieka. Jest napisana co najwyżej średnio.

krzzz | 2013-01-10

najbardziej boli brak zdjęć autorstwa Capy.

Artur | 2016-03-06
Nieszczególny | 2016-02-05