Kosmologia

Tłumaczenie: Stanisław Bajtlik
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Prognozy XXI Wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The Future of Cosmalogy
83-7180-789-9
Pistacia

W tej fascynującej książce znany kosmolog angielski opowiada o rozwoju idei Wielkiego Wybuchu i o teorii inflacji, według której cały nasz obserwowany Wszechświat powstał w ułamku sekundy z zarodka mniejszego niż atom. Autor spogląda również w przyszłość, w której szansę potwierdzenia mają tak egzotyczne pomysły, jak hipoteza mówiąca, że nasz Wszechświat narodził się z czarnej dziury istniejącej w innym wszechświecie, lub idea, że współzawodnictwem między rożnymi wszechświatami kieruje swego rodzaju kosmiczna ewolucja darwinowska.

[opis wydawcy]

| 2013-01-12

Z pianką czy bez?

„Nauka, której zawdzięczamy zrozumienie wczesnych etapów ewolucji Wszechświata, jest z pewnością największym osiągnięciem ludzkiego intelektu. Niemal równie niezwykłe jest to, że osiągnięcie to można podsumować w kilkuset słowach” – pisze Gribbin i nie jest to czcza gadanina. Prezentacja standardowego modelu Wielkiego Wybuchu, najlepiej obecnie udokumentowanej teorii powstania naszego wszechświata, zajmuje około dwie i pół stroniczki. Zresztą cała broszurka – obejmująca dzieje powstania teorii Big Bangu, współczesne poszukiwania kosmologów oraz prognozy autora dotyczące potencjalnych kierunków rozwoju tej dziedziny nauki – liczy raptem pięćdziesiąt stron.

Zasadniczą część książki stanowią spekulacje, które jeszcze nie tak dawno mogłyby uchodzić wyłącznie za fantastykę naukową. Gribbin przedstawia je zaś jako przedmiot badań już prowadzonych lub możliwych do podjęcia przez poważnych uczonych w całkiem nieodległej przyszłości. Fizyka kwantowa – a w szczególności...

Lukas | 2012-06-30
Kaśka | 2011-01-19