piotrex

"Karafka La Fontaine’a" to prawdziwe opus magnum Melchiora Wańkowicza. Jest to ostatnie dzieło pisarza wydane za jego życia, o którym sam autor napisał, iż traktuje o sztuce pisania – ku wstępującym w szranki reportażu młodym adeptom dziennikarstwa. To dwutomowe dzieło jest dowcipną i erudycjną rozprawą o korzeniach oraz gatunkach wszelkiego pisarstwa, które wzięło się z najbardziej pierwotnej ludzkiej potrzeby opowiadania innym o swoich przeżyciach i uczuciach.

Drugi tom "Karafki La Fontaine’a" ukazał się w roku 1981 nakładem Wydawnictwa Literackiego. Drugie wydanie ukazało się w roku 1984 (także w ramach Dzieł Wybranych Melchiora Wańkowicza). Niniejszą trzecią edycję drugiego tomu oparto na wydaniu ostatnim.

źródło opisu: nieznane

Zbigniew_Malinowski | 2018-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2018

Audiobook, czyta Michał Breitenwald.

Swego rodzaju opus magnum, szczególnie że autor ukończył je na kilka miesięcy przed śmiercią.
Dla każdego, dla kogo książki są czymś ważnym: tych co książki czytają, co je zbierają, co je przygotowują, co je piszą, co chcą je pisać, co je wydają, co je krytykują - te dwa tomy powinny być jak pielgrzymka do Mekki dla Muzułmanów: każdy powinien to chociaż raz w życiu przeczytać. Na szczęście można do tej Mekki jechać na raty bo to nie jest mały tomik.

panna_lovegood | 2015-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Być może mój negatywny stosunek do tej książki wynika z faktu, że musiałam ją przeczytać i w dodatku miałam na to mało czasu. Jednak chociaż się staram, nie jestem w stanie dostrzec, w jaki sposób lektura ta może pomóc w rozwijaniu pisarskiej pasji. Wskazówki czy konkretne przemyślenia o problematyce tworzenia stanowią promil w morzu anegdot, cytat, historii, które widocznie płyną mu w żyłach i nie jest w stanie z nich zrezygnować. Doceniam wysiłek gromadzenia i porządkowania tych informacji, ale po co? Ponadto każde zagadnienie jest przedstawiane z dwóch stron. Zaleta? Otóż nie. Ponieważ wychodzi nam chaotyczny bełkot nie prezentujący konkretnego stanowiska. Zupełnie jak w Trans-Atlantyku Gombrowicza "Karafka La Fontaine'a jest dobra albo nie dobra, czyta się ją łatwo albo nie łatwo, Wańkowicz pisarzom radzi albo nie radzi". Myślę, że jeśli ktoś na poważnie chce pisać, to tym bardziej powinien sobie darować tą i podobne lektury.

kinzetka | 2018-02-23
Przeczytana: 05 marca 2018