Lód w żyłach

Cykl: Thora (tom 4)
Wydawnictwo: Muza
Auðnin
Odcień-purpury

Grupa Thory przybywa na wschodnie wybrzeże Grenlandii, gdzie zostaje odcięta od świata. Ktoś uszkodził czasze anten satelitarnych, nie działają telefony komórkowe, w kampusie brak natrysków i jedzenia. Okolica uważana jest przez autochtonów za przeklętą i cały czas wydaje się, że ktoś obserwuje członków ekipy. Pierwsza noc jest niczym koszmar, a rankiem bohaterowie odnajdują zwłoki z ogromna dziurą między żebrami. Dziwnym znaleziskiem jest także figurka Tupilaka oraz ludzkie kości, poupychane w szufladach niektórych pracowników. Mieszkańcy pobliskiej osady nie zapuszczają się w te rejony, nie chcą rozmawiać z przyjezdnymi. Swoje śledztwo Thora zaczyna od przeczytania książki o miejscowych wierzeniach i historii wschodniej Grenlandii.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Perzka | 2014-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2014

Grenlandia, śnieżna zamieć. Oddny Hildur geolog, zajmująca się dokumentami dotyczącymi przygotowania pól eksploatacyjnych dla jednej z dużych firm chcących na tych terenach wydobywać molibden, postanowiła posiedzieć do późna w nocy przed komputerem i nadgonić zaległości. Podczas pracy dręczyło ją uczucie, że ktoś jej się przygląda. Za oknem nie było jednak żadnego człowieka, ale na śniegu siedział pies pociągowy. Niestraszna była mu zamieć i ciemność. Siedział i wlepiał swe ogromne oczy w okno, w którym ukazała się twarz Oddny. Dziewczyna wystraszyła się i z drżącym sercem postanowiła udać się na spoczynek do baraków mieszkalnych. Ubrała się i „ ruszyła w zamieć i ciemność. W ostatnią drogę życia”

Thora Gudmundsdottir ( uff te skandynawskie nazwiska) jest prawniczką z dość dużym bagażem życiowym. Dostaje propozycję zajęcia się sprawą dotyczącą ubezpieczenia podwykonawcy. Bank odpowiada za zobowiązania firmy podwykonawczej Bergtaekni, która nie chce dotrzymać umowy podpisanej z...

Książkowa-Fantazja | 2013-08-14
Przeczytana: 21 czerwca 2013

Po niezwykle udanym spotkaniu z twórczością islandzkiej pisarki, z werwą i zapałem złapałam kolejny tytuł, który zapowiadał się intrygująco i ciekawie. A jaki się okazał?

Yrsa Sigurdardóttir ur. w 1963 roku w Reykjaviku. Absolwentka inżynierii budowlanej na Uniwersytecie Islandzkim. Jej debiut zaczął się od powieści "Trzeci znak". Kolejne jakie się ukazały to " Weź moją duszę", "W proch się obrócisz", "Pamiętam Cię", czy też " Spójrz na mnie".

"Lód w żyłach" to czwarta powieść autorki, której główna bohaterką jest prawniczka Thora. Akcja przenosi się na Grenlandię, gdzie prowadzone są odwierty w poszukiwaniu złóż gazu. Jednak ekipa, która się tym zajmowała powróciła na Islandię, odmawiając dalszych prac. Na miejscu pozostało trzech ludzi, z którymi kontakt nagle się urywa...
Matthew, partner Thory namawia ją na wyjazd w celu wyjaśnienia sprawy i zebrania dokumentacji, ponieważ firma Arctic Minig składa roszczenia o niedotrzymanie terminu prac. Sam początek okazuje się już...

wiejskifilozof | 2015-11-14

Nie zawodzi pani Yrsa,oj nie.Super napisana książka.Która pozwoliła mi,poznać kulturę wschodniej Grenlandii.
Bohaterowie zmierzą się nie tylko,z tajemnicą pewnej bazy.Ale i zimnem.
Oczywiście jak,to bywa w skandynawskich książkach.Tu,też mamy to warstwę psychologiczną.
Dla osób,które lubią gdzie akcja toczy się w, różnych miejscach.
Książka,pewnie będzie nudna.Bo,tylko baza,baza,lód,zimo.
Ale mi się podobało.

LelandLester | 2016-01-04

Do kancelarii prawniczki Thory dzwoni jej partner z propozycją zlecenia. Ze sposobu, w jaki o niej mówi, od razu czuć, że jest to nietypowe zadanie. Otóż wybiera się on na Grenlandię i zbiera właśnie odpowiednią ekipę. Odpowiednią do tej sprawy. Thora ma pracować dla banku, w którym pracuje jej chłopak i pomóc wyjaśnić, co takiego wydarzyło się w pewnej bazie badawczej właśnie na Grenlandii, gdzie ma powstać kopalnia. Inaczej bank będzie musiał wypłacić zleceniodawcy (Arctic Mining) duże odszkodowanie za opóźnienie robót,a mała firma, wynajęta do prac w tym rejonie, zapewne zbankrutuje. Wiadomo jedynie, że pracownicy wyjechali stamtąd i nikt nie rwie się do powrotu. Wiadomo też, iż dwóch z nich jeszcze nie wróciło i prawdopodobnie zaginęli, podobnie jak przed paroma miesiącami ich koleżanka z pracy.

W sąsiedztwie bazy znajduje się tylko mała wioska, której mieszkańcy nie wykazują chęci pomocy przyjezdnym. Uważają oni miejsce, w którym ma stanąć kopalnia za przeklęte – sami nie...

jamczyk | 2016-07-28
Na półkach: Ebook, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 28 lipca 2016

Thora zagubiona w lodach Grenlandii. Problemy życia Inuitów i tajemnicze przypadki śmierci, dają niezłą lekturę na gorące, wakacyjne dni.

vandenesse | 2011-09-17
Przeczytana: 17 września 2011

Jak wszystkie poprzednie książki tej autorki i ta nie zawiodła. Świetna fabuła, rewelacyjny język i zaskakujące zakończenie. Bardzo ciekawy wątek problemu alkoholowego jednego z bohaterów; autorka opisuje zmagania z tym nałogiem z ogromną autentycznością.
Ktoś już napisał, że podoba mu się okładka a ja mogę dodać od siebie, że WSZYSTKIE okładki książek tej autorki, wydawane przez wydawnictwo MUZA są rewelacyjne. Tajemnicze, niespokojne, przyciągające uwagę i niezwykle oryginalne.

Na półkach: Przeczytane, Mam w domu
Przeczytana: 13 listopada 2010

Książka niezwykła ze względu na rzadko spotykaną egzotykę Północy. Dla mnie było to pierwsze zetknięcie z literaturą Islandii.
Główna bohaterka, Thora, musi pojechać służbowo na Grenlandię w celu wyjaśnienia niezwykłych okoliczności przerwania prac przygotowawczych do powstania kopalni. Baza znajduje się na wschodnim wybrzeżu tej mroźnej wyspy, w pobliżu mało znanej i nieodwiedzanej przez turystów wioski. Pracownicy firmy badającej zawartość minerałów w glebie nagle opuszczają bazę, niektórzy z nich giną bez wieści, poszukiwania nie przynoszą rezultatów. Firma nie może nakłonić nikogo do powrotu do pracy, nikt nie chce nic powiedzieć, nikt nic nie wie, konieczne jest zbadanie zjawiska na miejscu.

Już z samego opisu scenerii wieje grozą - opuszczona ciemna i zimna baza, wioska bez widocznych mieszkańców, którzy pochowali się w domach; wszędzie pusto i zimno, wyjący wicher i drobinki lodu siekące po twarzy dopełniają obrazu. Nie dziwi nikogo, że pracownicy nie chcą tu wrócić. Co...

serana1 | 2014-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Książka bardzo mi się podobała, a jej zakończenie całkowicie mnie zaskoczyło.

Kacha | 2014-05-19
Przeczytana: 19 maja 2014

To co się tam działo, wprowadzało mnie w lekko rozedrgany stan. Być tam, tysiące kilometrów bieli, mróz, samotność, cisza, nieuprzejmość mieszkańców, to wszystko odczuwałam na własnej skórze. Podczas czytania zakopywałam się pod kocem i szłam zrobić gorącą herbatę. Nie chciałabym tam mieszkać, ale chętnie odwiedziłabym tamte strony. To musi być piękne, taka surowość..
Wierzenia kontra racjonalizm, kontra nauka. O tym jest ta książka. Zachowanie grupki ludzi w odizolowanych warunkach, o tym również.
Alkoholizm, tolerancja, brutalność.
Fajna.

| 2010-11-10

Yrsa Sigurdaróttir jest islandzką autorką, która ma na swoim koncie książki należące od kilku lat do listy bestsellerów. Dzięki swojemu ogromnemu talentowi została entuzjastycznie przyjęta także wśród polskich czytelników. Na chwilę obecną Wydawnictwo Muza wydało już - o ile się nie mylę - cztery lektury wychodzące spod pióra tej pisarki. Oby na nich się nie skończyło.

Na samym początku pozwolę powiedzieć sobie kilka słów o oprawie graficznej omawianej w dniu dzisiejszej książki, ponieważ moim zdaniem jest fantastyczna. Szczerze mówiąc podoba mi się w niej zarówno kolorystyka całości, jak nałożone na siebie zdjęcia w środkowej i górnej części okładki. Czytając lekturę możemy zaobserwować także ładnie przyozdobione strony informujące nas o tym, w jakim czasie będą miały miejsce kolejne rozdziały. Są one skromne aczkolwiek przez to i niezwykle urocze.

"Lód w żyłach" jest książką opowiadającą nam o kolejnych przygodach prawniczki Thory. Kobieta tym razem wybiera się na wschodnie...