Rozmowa ze Spinozą : powieść-pajęczyna

Wydawnictwo: Oficyna 21
Razgovor so Spinoza
83-917228-7-2
Agata

Spinoza - człowiek o wielu imionach i wielu obliczach. Portugalski Żyd, którego wyparli się Żydzi, amsterdamski kupiec, któremu nigdy nie wiodło się w interesach, jeden z najsłynniejszych filozofów wszech czasów, a równocześnie jedna z najbardziej tajemniczych postaci w dziejach filozofii. Powieść Smilevskiego pokazuje, że w biografii Spinozy odbijają się jak w lustrze wielkie problemy naszej...

Powieść Smilevskiego pokazuje, że w biografii Spinozy odbijają się jak w lustrze wielkie problemy naszej współczesności - problem samotności, wolności i coraz dotkliwszego głodu rozmowy.

Krzysiek K | 2012-10-13

"Powieść pajęczyna" ukazująca nam życie filozofa Barucha Spinozy. Obserwujemy wydarzenia kształtujące światopogląd Spinozy, jego biografię i zarys poglądów filozoficznych.
Całość jest o tyle ciekawa, iż czytamy tą samą historię w dwóch wydaniach: bardziej optymistycznym przedstawiającym Spionozę jako człowieka wolnego od afektów, silnego i cynicznego; oraz Spinozę jako człowieka przede wszystkim samotnego...

Książka idealnie pasuje do jesiennych, długich wieczorów.
Nie jest to lekka powieść... ale z pewnością wnosi coś w życie czytającego.

aneta | 2013-08-04

Powieść pajęczyna, w której czytelnik zgłębia poglądy filozoficzne Barucha Spinozy z dwóch perspektyw. Spinozy, którego życie jest pełne rozmaitych zdarzeń i ludzi, a także drugiego Spinozy. Spinozy, który w imię filozofii wiele poświęca. Rozliczne metafory oraz zwroty bezpośrednio do czytelnika sprawiają, że lektura tej książki zostaje w pamięci na długo.

dear_bongo | 2016-01-24
apreelo | 2015-08-02