Więzienie i pokój.Moskiewska saga.tom III

Wydawnictwo: Amber
Tjurma i mir. Moskovskaja saga
historyczna
Maja

Kończy się wojna, okres tragiczny, lecz jednocześnie budzący w społeczeństwie radzieckim nadzieje na zmiany. Wkrótce okazuje się, jak bardzo są one płonne. Związek Radziecki wraz z państwami satelickimi oddziela się od reszty świata żelazną kurtyną. Niedawni sojusznicy stają się wrogami. Kraj ogarnia szpiegomania. Starzejący się, schorowany Stalin z obsesyjną podejrzliwością wypatruje wokół siebie wrogów. Beria wykorzystuje swoją nieograniczoną władzę do osobistych celów. Nasilający się terror nie omija Gradowów. U schyłku życia senior rodu trafia do więzienia za desperacką obronę lekarzy Żydów...

| 2014-10-21
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane, Rosja
Przeczytana: 21 października 2014

Historia rodu Gradowów od 1949 r. do śmierci Stalina (05.03.1953r.). Trzeci tom oceniam jako ciut gorszy od poprzednich aczkolwiek na uwagę zasługuje opis Magadanu i wplątanie przez Aksionowa
w opowieść wątków autobiograficznych.
Sama postać autor jest bardzo ciekawa, jego ojcem był członek biura obwodowego WKP(b) – (Wszechzwiązkowa Partia Komunistyczna bolszewików)Tatarskiej ASRR (autonomiczna socjalistyczna republika Związku Radzieckiego) matką natomiast Jewgienija Ginzburg – wykładowca Uniwersytetu w Kazaniu. Rodzice zostali aresztowani w 1937 r. i zesłani na Kołymę, matka autora wyszła z łagru w 1948 r. i skierowana na bezterminowe osiedlenie w Magadanie, gdzie po wielu próbach przyjechał do niej młody Wasilij. Z pewnością przeżycia autora i doświadczenia rodziny miały wpływ na powstanie "Moskiewskiej sagi".
Książka godna polecenia.

Adam | 2017-02-22
Przeczytana: 21 lutego 2017

Dalsze losy rodziny Gradowów, w tym tomie opowiedziano losy powojenne, do śmierci Stalina. Jak i w poprzednie części, tak i ta charakteryzuje się wartką akcją, z licznymi zwrotami. O wartości tomu przesądza też uniknięcie kiczowatego patosu przy spotkaniu po (chyba piętnastu) latach Cyli i Cyryla. Autor pozwolił także odkupić winy (vide: sprawa Frunzego) Borysowi Trzeciemu. I tak oto uzyskaliśmy kolejny fresk z historii Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, z nieodłącznym humorem i niemałym przydatkiem wulgaryzmów.

Komaga | 2017-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Rzadko mi się zdarza, żebym żałowała, że jakaś książka się skończyła, bo w końcu przecież czekają inne w kolejce. Tym razem tak jest. Czuję wielki niedosyt i obawę, że nic już nie będzie takie same. To koniec. Koniec zniewalającej historii.

Marayke | 2017-03-14
Przeczytana: 29 sierpnia 2016