Wojna i więzienie. Moskiewska saga. tom II

Tłumaczenie: Maria Putrament
Cykl: Saga moskiewska (tom 2) | Seria: Złota Seria
Wydawnictwo: Amber
7,74 (47 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
10
1
9
12
8
15
7
16
6
1
5
1
4
0
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Wojna i tiurma
data wydania
ISBN
8372451419
liczba stron
320
słowa kluczowe
II wojna światowa
kategoria
historyczna
język
polski
dodała
Maja

Rok 1941. Tragiczne pierwsze wojenne lato. Rozpaczliwa sytuacja na froncie - bezładny odwrót wojsk radzieckich, masowe dezercje, poddawanie się do niewoli całych oddziałów i zagrożenie Moskwy - zmuszają władców kraju do zmiany linii politycznej. Z łagru wychodzi również Nikita Gradow, odarty z młodzieńczych ideałów i rewolucyjnego romantyzmu. Radziecka ojczyzna żąda jednak od oficera Armii...

Rok 1941. Tragiczne pierwsze wojenne lato. Rozpaczliwa sytuacja na froncie - bezładny odwrót wojsk radzieckich, masowe dezercje, poddawanie się do niewoli całych oddziałów i zagrożenie Moskwy - zmuszają władców kraju do zmiany linii politycznej. Z łagru wychodzi również Nikita Gradow, odarty z młodzieńczych ideałów i rewolucyjnego romantyzmu. Radziecka ojczyzna żąda jednak od oficera Armii Czerwonej kolejnych poświęceń w strasznych wojennych latach, które odciskają się bolesnym piętnem na losach Gradowów i całego narodu.

 

źródło opisu: AMBER, 1999

źródło okładki: zdjecie autorskie

pokaż więcej

Brak materiałów.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (211)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1051
Izabela Pycio | 2018-01-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 05 stycznia 2018

"Na moskiewskim niebie szalała orgia płomieni... raz po raz wyrywając z ciemności zarysy kremlowskich wież... czasem nagle zapadała cisza, chwile pustki porażały bardziej niż łoskot."

Wojenna zawierucha zmienia oblicze Rosji, ale również oddziałuje na losy członków rodziny Gradowów. Państwo walczy z niemieckim nieprzyjacielem, a ludzie dowiadują się prawdy o sobie, poznają siłę swoich charakterów, zaglądają do mrocznych zakamarków duszy. Postawieni przed strachem, brutalnością i niepewnością jutra, jedni pozostają wierni sobie i wyznawanym ideałom, inni nieodwracalnie gubią szacunek wobec siebie, zrozumienie własnych postaw i usprawiedliwienie zachowań. Wszystko w imię przetrwania, przeżycia, patriotycznych uniesień, heroicznych czynów czy podporządkowania narzuconym zasadom i obowiązkom.

Z zainteresowaniem przyglądamy się zmianom kraju, ich naturze, mieszkańcom, dramatycznym pokoleniowym wyzwaniom. Wnikamy w przekonująco odmalowany obraz historii, prawdziwych wydarzeń...

książek: 480
Jeżynka | 2017-05-16
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 16 maja 2017

"Wojna i więzienie" to II tom sagi moskiewskiej autorstwa Wasilija Aksionowa. Tom I odebrałam jako ciekawy choć odrobinę przytłaczający jeśli chodzi o natłok informacji historycznych w których niekiedy gubił się główny wątek. W "Wojnie i więzieniu" to losy rodziny Gradow grają pierwsze skrzypce a II Wojna Światowa i zaangażowanie Związku Radzieckiego w walkę z Niemcami jest arcyciekawym tłem dla opowiadanej historii.

Wasilij Aksionow stworzył powieść która niezwykle obrazowo ukazuje dramat tamtych czasów. Heroiczna i pełna poświęceń walka z wrogiem jawi się ówczesnym jako moment ponownego zjednoczenia ludzi i poczucia braterstwa które dotychczas poddawane było próbie przez opresyjny aparat władzy. Pojawia się nadzieja że wojna będzie i konieczność sięgnięcia po broń będzie momentem zwrotnym w wewnętrznej polityce Stalina. I tak się dzieje (niestety na krótko). Z zesłania wracają doświadczeni dowódcy wywiezieni w głąb kraju do łagrów aby wzmocnić szeregi armii.
Wraca też Nikita...

książek: 565
DomowaKsięgarnia | 2017-06-01
Na półkach: Przeczytane

Wasilij Aksjonow, znów, z mistrzowską precyzją snuje swoją wielobarwną i niezwykle ciekawą opowieść o rodzinie Gradowów.

W Kraju Rad nastaje czas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Tyran, w obliczu braków kadrowych w swojej armii, musi sięgnąć swym wielkim łapskiem na Kołymę, gdzie wiodą niewolnicze życie najgorsi „wrogowie ludu”. Ludzie, którzy teraz - w obliczu hitlerowskiego zagrożenia - stają się niezbędni, by odeprzeć wspomniane niebezpieczeństwo.

Główną postacią drugiego tomu Sagi moskiewskiej stał się Nikita Gradow. Wyciągnięty z odmętów obozowego życia, niespodziewanie wraca do tego, co utracił. Czy jest w stanie odzyskać swoje „dawne życie”?

Urzeka mnie w tej opowieści bogactwo słów, myśli, emocji i zdarzeń, które splecione ze sobą dają mi możliwość obcowania z jedną z najlepszych odsłon literackich, z jaką miałam do czynienia. Z napięciem czekam na trzeci tom Sagi moskiewskiej która jest dla mnie historią spisaną z wielkim pietyzmem.

więcej o książce przeczytasz na:...

książek: 1468
syla50 | 2018-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Zacznę od tego że drugi tom czytało mi się lepiej niż pierwszy.

II tom powieści rozpoczyna się w 1941r gdy Niemcy napadają na Rosję.
W tym czasie zarówno Nikita, Weronika jak i Kirył siedzą w łagrach. Cela szaleje szukając Kiryła, nie przyjmuje do wiadomości że został wrogiem ludu. Wmawia sobie że to tylko pomyłka, wciąż jest wierną komunistką. Ponieważ to czas wojny, Stalin potrzebuje niektórych więźniów i oczekuje kolejnych poświęceń. Nikita zostaje przywrócony do łask, awansuje i zostaje dowódcą Specjalnej Armii Uderzeniowej. Dzięki temu może pomóc Weronice, ale los brata jest nieznany. Mitię i Borysa Czwartego też zagarnia zawierucha wojenna.
Przypomina mi się jak w czasach PRL-u przedstawiano nam obraz żołnierza rosyjskiego. Wszyscy pamiętamy film "Czterej pancerni i pies", gdzie bracia rosyjscy walczyli u naszego boku. Kulturalni, pomocni... oj oj oj.
Aksjonow choć Rosjanin nie idealizuje swojego narodu, ukazuje prawdę choć bolesną i często odrażającą. Wspomina sprawę...

książek: 0
| 2014-10-18
Na półkach: Przeczytane, Rosja, Z biblioteki
Przeczytana: 18 października 2014

Kontynuacja historii rodziny Gradowów od 1941 do 1945 roku czyli w czasie wielkiej wojny ojczyźnianej. Jak już pisałam w opinii dot. „Pokolenia zimy” – 1-ym tomie Moskiewskiej sagi, również i tutaj występują znane postaci historyczne, m. in. marsz. G. Żukow, A. Własow – twórca ROA (Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej).
Na uwagę zasługuje zawarta w książce „ sprawa polska” czyli rozstrzelanie oficerów w Katyniu, powstanie w lipcu 1944 r. manifestu PKWN i powstanie warszawskie.
Autor nie wychwala Armii Czerwonej, raczej pisze o jej mniej chwalebnych wyczynach. „Siły zbrojne powinny dbać o zachowanie godności własnej nie tylko po porażce, lecz także w okresie zwycięstw”. Niestety, żołnierze ACz (o czym niechętnie mówią podręczniki rosyjskie oraz żyjący jeszcze weterani) rabowali wszystko na co trafili idąc na Berlin, od bielizny po meble ale „co najstraszniejsze – do trofeów zaliczono również kobiety i nieletnie dziewczynki”.
No i oczywiście pisząc o okresie 1941-1945 Aksionow nie mógł nie...

książek: 315
Nina | 2018-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Drugi tom sagi rozpoczyna się w sierpniu 1941 roku. Niemcy bombardują Smoleńsk, pojedyncze bombowce przedzierają się nad Moskwę. Na front ruszają transporty z rekrutami. Mitię Sapunowa, syna chłopów, którzy dokonali samospalenia podczas akcji rozkułaczania, odprowadza przybrana matka, Cecylia Rozenblum. Jej mąż, Kirył Gradow, jest więźniem łagru na Kołymie. Mitia wstydzi się zaniedbanej Żydówki, której nigdy mamą nie chciał nazywać. Męża Niny Gradow, doktora Sawwę Kitajgorodskiego, powołano do armii w stopniu majora. Żegna go na dworcu cała pozostała na wolności rodzina. Sześdziesieciosześcioletni Borys Gradow, generał major w kierownictwie sił zbrojnych, ciągle uczestniczy w naradach i jeździ na inspekcje medycznej obsługi frontów. Pożegnać zięcia wpada w ostatniej chwili. Nie ma na dworcu rodziców Borysa Czwartego i małej Wieruni. Nikita i Weronika Gradowowie też, jak mówią rówieśnicy Borii, „byczą się gdzieś w obozach zamiast wojować”. Poczekalnie i hale dworcowe pełne są...

książek: 169
Erna Eltzner | 2017-06-13
Na półkach: Przeczytane

× www.majuskula.blogspot.com ×

Czy można przyzwyczaić się do życia w strachu? Już nie czuć zatrwożenia o siebie, jedynie o bliskich, którzy wyruszają na bezsensowną wojnę. Dzieci powoli dorastają, wciągane w kolejne lata spędzane w atmosferze oczekiwania. Kiedy nadejdą lepsze chwile? O ile istnieje jakakolwiek szansa…

Dalsze losy rosyjskiej rodziny Gradowów. Nadchodzą coraz bardziej ponure czasy. Niemcy dokonują zbrojnej napaści na Związek Radziecki. Trwa istny chaos, gdy Armia Czerwona zaczyna się cofać. Zagrożone jest bezpieczeństwo samej Moskwy. Kolejni żołnierze dezerterują, oczekując monstrualnej klęski. Józef Stalin odnosi się wprost do sumień rodaków, głosząc kwieciste mowy dotyczące patriotyzmu i obowiązku wobec kraju. Finalnie zwraca wolność dowódcom przebywającym w łagrach. Wśród nich znajduje się Nikita Gradow. Wojna odcisnęła na nim piętno, a on sam został pozbawiony wszelkich ideałów. Niestety, jego uczucia mało znaczą. Odnosi sukcesy, ale wyłącznie na froncie —...

książek: 4850
orchisss | 2012-01-01
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 01 stycznia 2012

Kiedy nie czytam nowości książkowych, to jak widać po moich notkach, najchętniej sięgam po literaturę okołorosyjską. Po dość entuzjastycznym podejściu do pierwszej części Moskiewskiej sagi, szybko rozpoczęłam lekturę drugiego tomu. I tak minęło pół roku ... Aksionowa podczytywałam pomiędzy różnymi innymi książkami. I traktowałam po macoszemu. Mocno. W międzyczasie popełniłam jeszcze "Jeźdźca miedzianego". Czy nasyciłam swoje rusofilstwo? Kręcę głową z dezaprobatą.

"Wojna i więzienie" to kontynuacja losów rodziny Gradowów. Akcja rozpoczyna się w 1941 roku. Niemal wszyscy męscy członkowie rodziny Gradow uczestniczą w działaniach wojennych. Kobiety czekają na nich w domach, bądź tak jak Weronika trafiają do łagrów. Nie chciałabym przytaczać wszystkich wątków, gdyż po pierwsze było ich sporo. Po drugie - książkę czytałam prawie pół roku i wiele epizodów zatarło się w mojej pamięci. Także opinię tą potraktujcie z lekkim przymrużeniem oka, gdyż będzie ona mocno impresjonistyczna ;)

Co...

książek: 746
Soledad | 2017-11-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 listopada 2017

Książka pokazująca nie tylko mechanizmy totalitaryzmu sowieckiego, ale i mentalność Rosjan, pozwalającą na wynaturzenia oraz dzielącą społeczeństwo na warstwę myślącą i prymitywną, gdzie dla tej ostatniej liczy się tylko zaspokojenie zwierzęcych popędów.Nie sądzę zresztą, by dotyczyło to tylko tej nacji. Powieść na pewno warto przeczytać; a ja ostatnio miewam wrażenie, że i w naszym kraju część ludzi w ogóle przestała myśleć. I, bynajmniej, linia graniczna nie pokrywa się ani z poglądami politycznymi, ani z wiarą.

książek: 67
MonikaOlga | 2018-03-31
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 31 marca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejna dawka emocji towarzysząca czytelnikowi śledzącemu losy Gradowów i Rosji Radzieckiej. Tym razem zostajemy przeniesieni do drugiej połowy 1941 roku. Układ sił uległ diametralnej zmianie. Wczorajsi sojusznicy dziś są wrogami i odwrotnie. III Rzesza napadła na ZSRR. Armia Czerwona w panice! Nie jest w stanie przeprowadzić żadnej sensowej operacji. Sytuacja jest fatalna. Całe społeczeństwo zaangażowane jest w obronę swojego kraju. Lekarze niezależnie od stanowiska, profesji i wieku są odtąd lekarzami walczących żołnierzy. Razem z nimi wyruszają na front. Na front z Dworca Białoruskiego wyruszył i Sawwa Kitajgorodski żegnany przez ocalałych Gradowów. Czy uda mu się szczęśliwie wrócić do swojej żony, charyzmatycznej poetki, Niny? Czy będzie jeszcze tulił w ramionach swoją jedyną córeczkę, Lenkę? Czy będzie mu dane po raz kolejny stanąć przy jednym stole operacyjnym ze słynnym profesorem medycyny Borysem Gradowem, który prywatnie jest jego teściem?

Armia Czerwona zmaga się z...

zobacz kolejne z 201 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd