Wojna i więzienie. Moskiewska saga. tom II

Wojna i tiurma
II wojna światowa
historyczna
Maja

Rok 1941. Tragiczne pierwsze wojenne lato. Rozpaczliwa sytuacja na froncie - bezładny odwrót wojsk radzieckich, masowe dezercje, poddawanie się do niewoli całych oddziałów i zagrożenie Moskwy - zmuszają władców kraju do zmiany linii politycznej. Z łagru wychodzi również Nikita Gradow, odarty z młodzieńczych ideałów i rewolucyjnego romantyzmu. Radziecka ojczyzna żąda jednak od oficera Armii Czerwonej kolejnych poświęceń w strasznych wojennych latach, które odciskają się bolesnym piętnem na losach Gradowów i całego narodu.

źródło opisu: AMBER, 1999

źródło okładki: zdjecie autorskie

| 2014-10-18
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane, Rosja
Przeczytana: 18 października 2014

Kontynuacja historii rodziny Gradowów od 1941 do 1945 roku czyli w czasie wielkiej wojny ojczyźnianej. Jak już pisałam w opinii dot. „Pokolenia zimy” – 1-ym tomie Moskiewskiej sagi, również i tutaj występują znane postaci historyczne, m. in. marsz. G. Żukow, A. Własow – twórca ROA (Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej).
Na uwagę zasługuje zawarta w książce „ sprawa polska” czyli rozstrzelanie oficerów w Katyniu, powstanie w lipcu 1944 r. manifestu PKWN i powstanie warszawskie.
Autor nie wychwala Armii Czerwonej, raczej pisze o jej mniej chwalebnych wyczynach. „Siły zbrojne powinny dbać o zachowanie godności własnej nie tylko po porażce, lecz także w okresie zwycięstw”. Niestety, żołnierze ACz (o czym niechętnie mówią podręczniki rosyjskie oraz żyjący jeszcze weterani) rabowali wszystko na co trafili idąc na Berlin, od bielizny po meble ale „co najstraszniejsze – do trofeów zaliczono również kobiety i nieletnie dziewczynki”.
No i oczywiście pisząc o okresie 1941-1945 Aksionow nie mógł nie...

orchisss | 2012-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2012

Kiedy nie czytam nowości książkowych, to jak widać po moich notkach, najchętniej sięgam po literaturę okołorosyjską. Po dość entuzjastycznym podejściu do pierwszej części Moskiewskiej sagi, szybko rozpoczęłam lekturę drugiego tomu. I tak minęło pół roku ... Aksionowa podczytywałam pomiędzy różnymi innymi książkami. I traktowałam po macoszemu. Mocno. W międzyczasie popełniłam jeszcze "Jeźdźca miedzianego". Czy nasyciłam swoje rusofilstwo? Kręcę głową z dezaprobatą.

"Wojna i więzienie" to kontynuacja losów rodziny Gradowów. Akcja rozpoczyna się w 1941 roku. Niemal wszyscy męscy członkowie rodziny Gradow uczestniczą w działaniach wojennych. Kobiety czekają na nich w domach, bądź tak jak Weronika trafiają do łagrów. Nie chciałabym przytaczać wszystkich wątków, gdyż po pierwsze było ich sporo. Po drugie - książkę czytałam prawie pół roku i wiele epizodów zatarło się w mojej pamięci. Także opinię tą potraktujcie z lekkim przymrużeniem oka, gdyż będzie ona mocno impresjonistyczna ;)

Co...

kasia_eire | 2010-11-12

I powieść, i film, mnie absolutnie uwiodły. Wielowątkowa saga rodzinna dziejąca się w Rosji przed, w trakcie i po II Wojnie. Zmiany społeczne, a na ich tle rodzina sławnego lekarza chirurga. Niezwykle piękna i wzruszajaca opowieść. Nie mogłam się oderwać

mika15 | 2016-09-07
atee | 2016-07-18