Pokolenie zimy. Moskiewska saga.tom I

Okładka książki Pokolenie zimy. Moskiewska saga.tom I Wasilij Aksionow
Okładka książki Pokolenie zimy. Moskiewska saga.tom I
Wasilij Aksionow Wydawnictwo: Amber Cykl: Saga moskiewska (tom 1) Seria: Złota Seria powieść historyczna
powieść historyczna
1999-01-01
1999-01-01
Maria Putrament
historia ZSRR komunizm czystki stalinowskie

Pokolenie zimy – pierwszy tom trylogii „Saga moskiewska” przedstawiająca losy inteligenckiej rodziny Gradowów – seniora Borysa – cenionego chirurga,, jego żony Mary Wachtangownej – pół Gruzinki, pół Rosjanki i ich trojga dzieci Nikity, Kiryła i Niny, zaczyna się siedem lat po rewolucji październikowej – w 1924 roku. Z pewnymi przeskokami czasowymi towarzyszymy członkom rodziny aż do 1939 roku.
Świetnie literacko napisana, wielowątkowa saga w której losy i wybory życiowe głównych bohaterów, a przed wszystkim konsekwencje tych wyborów ściśle splecione są z wydarzeniami historycznymi w Rosji. Tym samym sugestywnie przedstawione zostały zmiany polityczne/ustrojowe i społeczne zachodzące w latach 20tych i 30tych w Rosji. A był to okres burzliwych przemian, w którym po początkowym euforycznym okresie zachwytu nad ideami rewolucji bolszewickiej – równości, sprawiedliwości światowej i względnych swobodach gospodarczych i odbudowie gospodarki w okresie obowiązywania Nowej Polityki Ekonomicznej, stopniowego władze zaczęły przejmować środowiska coraz bardziej radykalne - skupione wokół Stalina, NEP zastąpiła gospodarka nakazowo – rozdzielcza, kolektywizacja rolnictwa i skupienie przemysłu w rękach państwa, a strach i terror zaczął towarzyszyć stale wszystkim bez wyjątku mieszkańcom.
Na tym tle Walerij Aksionow świetnie poprowadził i zarysował swoich bohaterów – losy każdego z ich to przykład odmiennych wyborów i postaw. Borys senior, cieszący się szczególnymi względami władzy ze względy na swoje niekwestionowane umiejętności chirurgiczne i za ich sprawą potencjalną użyteczność dla najwyższych władz. Jego trójka dzieci z kolei to: oficer- generał Armii Czerwonej, bohater Powstania w Kronsztadzie, zadeklarowany pragmatyk bolszewik – komunista i artystka -poetka o lewicujących poglądach. Postaci nie są przerysowane, ich losy bardzo wiarygodne. A dzięki temu powieść czyta się bardzo dobrze.

Wartością dodaną książki jest połączenie z rozmachem pisanej epopei - z powieścią historyczną. Zarówno wydarzenia determinujące przebieg akcji, jak i postaci drugoplanowe są autentyczne - to zarówno politycy, wojskowi, ale tez przedstawiciele kultury i sztuki. Dzięki temu powieść można traktować jako takie mini kompendium wiedzy o opisywanych czasach, lub, tak było w moim przypadku, przyczynek do poszperania w dodatkowych źródłach faktograficznych. Dzięki temu mogłam uporządkować nieco chaotyczną wiedzę o tym czasie i początkach stalinizmu w Rosji.

#WyzwanieLC
#Wyzwanie Czytelnicze LC styczeń 2024

#Wyzwanie LC styczeń 2023

Do sięgnięcia po tę pozycję zachęciły mnie pozytywne opinie czytelników. Jednak początkowo zaczęłam się nieco nudzić i chodziło mi po głowie, żeby ją odłożyć, lecz zawzięłam się i bardzo dobrze zrobiłam, bo naprawdę było warto. To bardzo dobra książka rosyjskiego autora o ZSRR w latach 1925 - 1938.
Po lekturze myślę, że Wasilij Aksjonow nie faworyzował ani Lenina ani Stalina, wydaje się być obiektywny co do bolszewików. A może tylko ja takie odniosłam wrażenie? W każdym razie uważam, że warto tę książkę przeczytać, mimo tego, że jest dość obszerna i to tylko pierwsza część...

"Machina represyjna, choć ślepa, ma węch, którym całkiem nieźle wyłapuje obcych."
Poznajemy losy bardzo cenionego chirurga Borysa Gradowa i jego rodziny. Żyją dość dostatnio i w miarę spokojnie w podmoskiewskim Srebrnym Borze. Lecz życie jest przewrotne i okrutne, a przecież nie można żyć spokojnie wiedząc co się dzieje dookoła. Dorosłe dzieci Gradowa są bardzo mocno zaangażowane w politykę, wobec tego ich ojciec również niejako jest w nią wplątany. Musi znosić ból oraz lękać się o życie swoich bliskich. Bardzo łatwo się pogubić w tym świecie, w którym na cios można właściwie liczyć niemal z każdej strony. Nigdy nawet nie jest wiadomo czy uśmiechający się człowiek nie jest wrogiem, czy pod tym uśmiechem nie kryje się coś innego niż przyjazne sygnały. Bardzo trudno jest dokonywać wyborów żeby dość godnie żyć i przeżyć w tych czasach stalinizmu, czyli terroru policyjnego i wszechobecnego kultu wodza.

"Kim jesteśmy wszyscy? Tu rej wodzi arcydiabeł, a my, drobne diabły, tańczymy jak on zagra."
Ta pierwsza część "Sagi moskiewskiej" to bardzo interesująca pozycja historyczna, inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami mającymi miejsce w Związku Radzieckim. Mamy okazje poznać nie tylko sytuację polityczną panującą w okresie stalinizmu, ale również przyjrzeć się ludziom, ich życiu, ich aspiracjom, ich marzeniom, ich zmaganiem się z wieloma problemami. Może nie jest ta książka napisana zbyt emocjonalnie, lecz można się przyzwyczaić do sposobu pisania autora. Można się dosłownie wkręcić w tę historię.
Przede mną jeszcze dwa dość pokaźne tomy tej serii, lecz myślę, że warto je przeczytać i liczę na to, że również mi się spodobają.

#Wyzwanie LC styczeń 2023

Po lekturze myślę, że Wasilij Aksjonow nie...

Na półkach: , , , , , , , ,

Może to bezkres horyzontu, może długa i ciemna zima dająca czas i okazje na snucie opowieści, a może XIX-wieczne tradycje – coś powoduje, że rosyjscy prozaicy znakomicie odnajdują się w realistycznej epice, szczególnie historycznej, bądź dokładnie – historyczno-wspomnieniowej. I nie da się ukryć, że z zasady rozległej. W tym przypadku chodzi oczywiście o całą trylogię, albowiem „Pokolenie zimy” to powieść średniej długości.
Autor był synem Eugenii (Jewgienii) Ginzburg, najpierw komunistki, a potem ofiary zsyłki na Kołymę i autorki „Stromej ściany”. Urodził się niejako „w połowie akcji książki”, czyli w 1932 roku, a więc mógł pamiętać z dzieciństwa lata 1937-38, które powieść kończą, zaś otwiera rok 1925, środek NEPu – krótkiego oddechu między dwoma okresami terroru. W retrospekcjach pojawia się bunt w Kronsztadzie w 1921 roku oraz krótki czas niepodległości Gruzji, rządzonej przez mienszewików, zakończony mniej więcej w tym samym czasie a także nawiązania do powstania tambowskiego.
I chociaż w książce występują w drugo- i trzecioplanowych rolach postacie znane z historii, jak Stalin, Trocki, Mołotow czy literatury jak Michaił Bułhakow, Osip Mandelsztam czy Ilia Erenburg, to jednak to przede wszystkim historia moskiewskiej inteligenckiej rodziny Gradowów (czy Gradowych, jakby kiedyś odmieniono). Od nestora rodu – chirurga i pozytywisty Borysa, poprzez trójkę jego dzieci, rówieśników matki autora, ukąszonych komunizmem w różnych odmianach. Akcja kilkakrotnie przeskakuje do Gruzji, skąd pochodziła matka owych dzieci – Nikity, Kiriła i Ninki. A wokół nich mnóstwo innych ciekawych postaci – lekarzy, żołnierzy, poetów, malarzy, prostych ludzi i rewolucjonistów, zaangażowanych i wyrachowanych (a czasami łączących obie te cechy).
Mamy biesiady, przygody, wiersze i piosenki, motywy kryminalne i wątki romansowe, „skoki w bok” (niekiedy zaskakujące) i nowe rozdania, rozładowanie napięcia seksualnego (oraz nawiązanie do teorii Aleksandry Kołłontaj) i niespełnioną miłość, a także kolejne dzieci. Los obdarza bohaterów w równej mierze sukcesami, co i klęskami. A ich stosunek do nowej władzy nie zawsze ewoluuje, chociaż powinien. Fabuła przeskakuje najpierw o kolejny rok, później dłużej, by zadomowić się w pechowym 1937. Niektóre rozdziały kończą się interludiami, w postaci parady cytatów w ówczesnej prasy radzieckiej bądź wydarzeniami opisanymi z dość nietypowych, acz ciekawych punktów widzenia.
I chociaż Aksionow nie osiągnął kunsztu słowa choćby Borysa Pasternaka (też wspomniany w książce),to jednak to chyba pierwsza rosyjska powieść o międzywojennym Związku Radzieckim bez żądnych ograniczeń cenzorskich, wiary w „dobrego Lenina i złego Stalina” oraz złudzeń co do bolszewików. I za to należy się jej dodatkowy plus. Do tego jeszcze powieść niejako "czyta się sama".
Przeczytane w ramach wyzwania styczniowego – pierwsza książka z cyklu wydawniczego (w tym przypadku „Moskiewska saga”).

Związek Radziecki. Czasy od śmierci Michaiła Frunze w 1925 do 1938 roku. Losy rodziny Gradowów. Ojcem rodziny jest chirurg Borys Nikiticz Gradow. Jego żoną jest Gruzinka Mary. Reszta rodziny to dorosłe dzieci: Nikita (oficer Armii Czerwonej) z piękną żoną Weroniką, Kirył (agitator partyjny) i Nina (trockistka i poetka). Domownikami Borysa są też jego gosposia Agasza i pies Pitagoras. Zawód Borysa gwarantuje jego bliskim dostatnie i pozornie bezpieczne życie w willi w zamożnym Srebrnym Borze na obrzeżach Moskwy. Poznajemy ich losy. Wygodne i mieszczańskie życie typowe dla inteligenckiej rodziny w okresie NEP-u. Kraj wydaje się coraz bardziej podobny do reszty Europy. Potem strach i koszmary życia podczas stalinowskiego terroru. Donosicielstwo, bieda, aresztowania, deportacje i wszechobecni funkcjonariusze NKWD. Codziennie ktoś znika, ktoś zostaje aresztowany, kogoś ogłasza się zdrajcą lub szpiegiem i codziennie ktoś zostaje rozstrzelany. W tle przewija się bardzo dużo postaci historycznych. Gradowowie prowadzą bardzo aktywne życie, więc spotykają na swojej drodze radzieckich artystów, wojskowych, dygnitarzy partyjnych (nawet Stalina i Berię). Bardzo miłym akcentem jest zwyczaj żony Borysa, która wszystkie smutki i koszmary życia w strasznym państwie, które spotykają jej męża, dzieci i wnuki próbuje leczyć grą na fortepianie utworów Chopina. Powieść bardzo ciekawa. 500 stron, ale czyta się świetnie. Przede mną jeszcze 2 tomy.

Trudna i wstrząsająca książka. Początek był troszkę nudny i długawy, ale wprawiał w nastrój taki, jak u Pasternaka w " Doktorze Żywago". A potem się zaczyna: strach, czystki, aresztowania. Ogarnęło mnie przerażenie. Ciężko było złapać oddech. Nie mogłam również odłożyć czytania, bo strasznie się bałam, co się wydarzy później. Dawno już nie czytałam takiej książki.

Znakomita, monumentalna, wzbudzająca mnóstwo emocji powieść, bardzo mocno zakotwiczona w historii. Dla miłośników sag rodzinnych, których znudziły polskie, zachodnioeuropejskie lub amerykańskie klimaty. Dla tych, których ciekawią wielkie przemiany dziejowe oraz życie zwykłych ludzi przed 100 laty w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (lata 20 i 30). Dla tych, którzy tamten okres znają tylko z podręczników lub ew. pamiętników, a chcieliby rzetelnej lekcji historii podanej w lżejszej, fabularnej formie.
Losy 3 pokoleniowej inteligenckiej rodziny Gradowów, ich przyjaciół, sąsiadów i wrogów w czasach, gdy rewolucja przewróciła im wszystkim świat do góry nogami. Jak sobie radzili z nową rzeczywistością, totalitarną władzą, czy potrafili się odnaleźć, przystosować, może przeciwstawić się uciskowi, znaleźć przyzwoity, ale nie zagrażający sposób na życie bez utraty godności. Uczestniczymy w codziennym życiu głównych bohaterów, w ich radościach i troskach, miłościach i życiu rodzinnym, ale cały czas towarzyszy nam obawa o ich bezpieczeństwo.
W tle, a właściwie nawet na pierwszym planie faktyczne wydarzenia historyczne, atmosfera i wielcy z Kremla tamtych czasów: Stalin, Kalinin, Beria, Mołotow i zakulisowe polityczne rozgrywki. Fakty i zjawiska znane i takie, z których sobie sprawy nie zdawałam.

Powieść napisana z dużym rozmachem, pięknym językiem, choć trzeba się do niego przyzwyczaić, z doskonale wykreowanymi bohaterami i zaskakującą treścią.

Wszyscy czytający dużo poszukują wyjątkowych pozycji. Dla mnie „Saga moskiewska" jest wyjątkowa. Przede mną, z czego bardzo się cieszę, jeszcze dwie kolejne części.

Wspaniała, osadzona w Moskwie saga, rozgrywajaca się w trudnych szczególnie dla inteligenckich rodzin czasach. Dzieje rodziny topowego chirurga na tle realiów, które wielokrotnie sprawdzałam. Wszystko się zgadza od strony historycznej. A więc dodatkowo - to bardzo wartościowa pozycja.

Na półkach: , , , , , ,

Akcja trwa w latach 1920 - 1937 czyli wiadomo o czym książka - czasy po rewolucji październikowej (jeszcze w miarę) do wielkiej czystki.

Losy rodziny świetnego chirurga na tle wydarzeń w Rosji/ZSRR.

Co prawda uważam że "Dzieci Arbatu" są lepsze ale i tak POLECAM!!! POLECAM!!!

Losy rodziny świetnego chirurga na tle wydarzeń w Rosji/ZSRR.

Co prawda uważam że "Dzieci Arbatu" są lepsze ale i tak POLECAM!!! POLECAM!!!

Doskonale napisana, wciągająca i do bólu prawdziwa powieść historyczna. Warto!

Doskonale napisana, wciągająca i do bólu prawdziwa powieść historyczna. Warto!

Rodzina utalentowanego i docenianego chirurga Borysa Gradowa , przejdzie prawdziwą próbę. Nie sposób żyć normalnie widząc co dzieje się wokół nas. Ojciec trójki dzieci ,żywo zaangażowanych w politykę, będzie musiał znosić lęk i obawy o życie swoich potomków oraz reszty rodziny.Jak odnaleźć się w świecie w którym z każdej strony można liczyć na cios w plecy? Gdy sąsiad uśmiechający się do Ciebie, bądź współpracownik następnego dnia jest Twoim wrogiem? Z tym i wieloma innymi problemami, musi zmagać się rodzina Gradów.

To pierwszy opowieści o rodzinie Gradów.Powieść jest bardzo interesująca, oczywiście inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, które miały miejsce w ZSRR na przełomie lat 1925- 1938. W pierwszym tomie poznajemy lepiej rodzinę Gradów, ich zawody, aspiracje i ogólne sytuację polityczną w kraju.Stajemy się również świadkami tajemniczych aresztowań i zniknięć.Co uderzyło mnie na początku i do końca było małym minusem podczas czytania, był sposób w jaki książka została napisana.Mam na myśli charakter narratora, który opowiada nam wydarzenia.Myślę jednak, że czytając drugi tom będę odbierała to inaczej.Nie przepadam jednak za takim stylem prowadzenia historii, gdy brakuje mi wówczas emocjonalności.Większość sprowadzona jest wówczas do faktu: suchych wydarzeń, a nie wiemy, co takiego czuli nasi bohaterzy.Poza tym nie mam zastrzeżeń, bo książka jest ciekawa.Naprawdę potrafi wciągnąć czytelnika.Cieszę się, że powstały jeszcze dwa tomy, bo dzięki temu poznam głównych bohaterów lepiej. I oczywiście jestem zaintrygowana tym co wydarzy się później w życiu tej rodziny.Część pierwsza była naprawdę dobra, choć liczę, że kolejne spodobają mi się jeszcze bardziej.

• Rosja
  • Literatura rosyjska