Warszawa 1920

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia
Krzysiek W

Bitwa warszawska zalicza się do największych starć zbrojnych w dziejach oręża polskiego. Decydowała nie tylko o wyniku prowadzonej wojny. Zależał od niej los narodu polskiego, który dopiero co wyzwolony, stanął przed realną groźbą kolejnej zależności oraz narzucenia siłą niechcianego systemu społeczno-politycznego. Bitwa miała wymiar europejski. Może być porównywana tylko z takimi sławnymi zwycięstwami oręża polskiego, jak bitwa pod Grunwaldem czy pod Wiedniem. Te trzy bitwy decydowały o przyszłych losach kontynentu.
Podstawą polskiego planu bitwy warszawskiej było związanie walką armii Tuchaczewskiego na przedmościu warszawskim, nad Wkrą i Narwią, wykrwawienie ich i uderzenie w lewe skrzydło, a następnie w tyły ugrupowania nieprzyjaciela (grupa uderzeniowa znad Wieprza) przy jednoczesnym odrzuceniu go w kierunku Narwi przez 5 Armię rozbicie jego wojsk. Miało to odwrócić nie tylko losy bitwy, ale nawet wojny.

"Warszawa 1920" powinna być wzorem dla innych książek z cyklu Historyczne Bitwy. Co za nią przemawia?
1. Osoba Autora, który jest rzeczywiście fachowcem od zagadnienia, które przedstawia.
2. Fachowy język narracji, który jednak mogą zrozumieć także czytelnicy niezorientowani najlepiej w naukach wojskowych.
3. Umiejętne (nie nadmierne!) cytowanie źródeł: w tej książce fragmenty wspomnień uczestników starcia bardzo pozytywnie wpływają na odbiór treści poprzez ożywienie narracji.
4. Fachowa bibliografia wykorzystująca pozycje w kilku językach, a zwłaszcza wiele różnych materiałów źródłowych.
5. Postawa sine ira et studio: rzetelna ocena sytuacji, niepoddawanie się osobistym sympatiom czy antypatiom, nieuleganie stereotypom etc.

W tym konkretnym przypadku szczególnie godny podkreślenia jest ostatni punkt. Wokół bitwy na przedpolach Warszawy narosło bowiem wiele legend. Zwolennicy i przeciwnicy Piłsudskiego przedstawiają całe starcie w sposób zupełnie odmienny. Tymczasem L....

Grzegorz Szczepanik | 2012-05-31

Tematem mojej recenzji jest książka Lecha Wyszczelskiego „ Warszawa 1920”. Już na samym początku autor dostrzega wielkość tematu, jakim jest bitwa Warszawska, porównuje ją do takich zdarzeń jak, bitwa pod Grunwaldem gdzie zatrzymaliśmy ekspansje germańską czy złamanie potęgi tureckiej pod Wiedniem. Bitwa Warszawska trwała od 13 do 25 sierpnia 1920r. Porażka militarna Wojska Polskiego w bitwie warszawskiej umożliwiłaby Armii Czerwonej eksport rewolucji na zachód Europy. Autor w książce podkreśla ogromną role społeczeństwa, które wspomagało wojsko w każdy możliwy sposób. Ma tu na myśli publikacje po stronie rosyjskiej.
Lech Wyszczelski to polski historyk wojskowości, aktualnie jest profesorem Uniwersytetu w Siedlicach, dawniej wykładowca na AON . Jest autorem ponad 300 publikacji, dorobek ten robi na mnie wielkie wrażenie, ponieważ po przeczytaniu „ Warszawy 1920” wiem jak wiele czasu, pracy i wysiłku włożył w tworzeniu tej publikacji. Autor niejednokrotnie żali się na ogromne...

rybka | 2016-01-23
wik699 | 2015-08-11