Tamta strona ciszy

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
The Other Side of Silence
Bubu

"Tamta strona ciszy" południowoafrykańskiego pisarza André Brinka to poruszająca, miejscami wstrząsająca i brutalna opowieść o losie jednostek nieprzystających do społeczności, wykluczonych i skazanych na potępienie. Początkowo o bohaterce "Tamtej strony ciszy" dowiadujemy się jedynie, że została straszliwie okaleczona, pozbawiona języka, a także dopuściła się morderstwa. Z czasem poznajemy jej historię. Hanna dorasta w restrykcyjnym niemieckim sierocińcu pod koniec XIX wieku. Bardzo silna osobowość, ponadprzeciętna inteligencja i ogromna wyobraźnia nie pozwalają jej dostosować się do rygorów panujących w domu dziecka, w którym cierpi głód, jest dręczona emocjonalnie, a także wykorzystywana seksualnie. Jednocześnie oddaje się marzeniom o "tamtej stronie ciszy", krainie, z której przybywa wiatr i gdzie panuje wieczna cisza, jak również utożsamia się z baśniowo-historycznymi bohaterami. Przeżywa między innymi fascynację Joanną d'Arc. Już dorosła, Hanna udaje się do afrykańskiej kolonii wraz z innymi kobietami, wywożonymi z myślą o roli kucharek, służących, żon. W Afryce bohaterka uświadomi sobie swoją wewnętrzną siłę i wykorzystując inteligencję i zdobyte doświadczenie, przełoży ją na czyny. Dzieje Hanny to niezwykle piękna, pisana w natchnieniu i uniesieniu historia ludzkiego okrucieństwa, marzeń, złudzeń i pragnień.

monia | 2016-07-05
Na półkach: Afryka, Przeczytane

Wstrząsająca historia Hanny X - kobiety tak uprzedmiotowionej, że nie posiada nawet nazwiska - którą przewieziono do kolonii w Niemieckiej Afryce Południowo - Zachodniej. Takie transporty kobiet, rzeczywiście miały miejsce w początkach XX wieku i służyły dostarczeniu "rozrywki" stacjonującym tam żołnierzom.
Historia Hanny X to opowieść pełna bólu i okrucieństwa, gwałtów i okaleczeń. Historia pełna niewidzialnych blizn, które nigdy nie zagoją się. Historia kobiety, która jak sama twierdzi, już nie jest kobietą, człowiekiem, tylko rzeczą.
Mimo, że cała powieść dzieje się na przełomie XIX i XX wieku trudno nie oprzeć się wrażeniu, że jeśli zmieniłoby się środek transportu, dodało parę współczesnych przedmiotów byłby to zapis dzisiejszego handlu żywym towarem a ludzie nadal potrafią zachowywać się jak... (nie napiszę zwierzęta bo je obrażę)... jak potwory z naszych najgorszych koszmarów a ukojenie może przynieść tylko "tamta strona ciszy".

Adrian Tync | 2013-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2013

"Tamta strona ciszy" nie pozwala przejść obojętnie, prześlizgnąć się wzrokiem po akapitach. Egzotyczny w jakimś wymiarze temat, nawarstwienie okrucieństwa i cierpienia robią swoje.
I właśnie owo przeładowanie skrajnościami może wzbudza największe wątpliwości podczas lektury, jednak to ono decyduje o kreacji osobowości głównej bohaterki. Pojawiający się przez to mimowolny patos, czy też wypowiedź niemal przez ściśnięte gardło, wydaje się być nieunikniona.
Czy warto? Z pewnością, już choćby ze względu na konstrukcję fabularną, która wręcz hipnotyzuje. Świat przedstawiony, jakim jest południowa Afryka, to nie jest częsty temat w prozie europejskiej, co też stanowi o atrakcyjności powieści.

czytankianki | 2011-11-24
Przeczytana: czerwiec 2010

Hanna miała pecha - urodziła się w XIX w. i szybko trafiła do sierocińca protestanckiego w Bremie. Nagminnie wykorzystywana, przez lata marzyła o uwolnieniu się od niewolniczej pracy służącej i wyruszeniu w odległe rejony świata porośnięte palmami. Kiedy trafia się szansa wyjechania z grupą innych kobiet do niemieckiej kolonii w Afryce Południowo-Zachodniej (dzisiaj Namibia), decyduje się na wyjazd w nadziei na odmianę swego podłego losu. Niestety prawdziwy horror przyjdzie jej dopiero przeżyć. Do Frauensteinu czyli odosobnionej warowni położonej na pustyni, a przeznaczonej dla odrzuconych kobiet, dociera brutalnie okaleczona i oszpecona, bynajmniej nie przez tubylców, ale przez swoich rodaków.

Znamienne, ile łączy kobietę i Afrykę w powieści Brinka: obie są zdobywane, ujarzmiane i wykorzystywane przez białych mężczyzn. O ile ta pierwsza jest istotą grzeszną z natury, o tyle Afrykanie są bezbożnikami i dziełem szatana; oboje trzeba surowo karać, najlepiej cieleśnie. Jakże dziwi...

Bubu | 2010-08-30
Przeczytana: marzec 2010

"Tamta strona ciszy" to książka, po której musiałam się otrząsnąć z przeżyć doświadczonych wraz z główną bohaterką.
Opowieść o determinacji, sile marzeń i nadziei, która umiera zawsze ostatnia.

kamipolen | 2013-03-23

Tytuł ten nie należy do książek, które czyta się szybko. Trzeba czasu, żeby "wciągnęła", ale kiedy już zainteresuje, nie można się od niej oderwać. Ja się od niej odrywałam, ale tylko ze względu na trudną i drastyczną momentami fabułe. Jak najbardziej polecam!

Maika | 2016-04-04
moniczek | 2016-03-20