Wyspa skazańców

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
De dömdas ö
literatura szwedzka
Ag2S

Sztorm zatapia statek turystyczny. Na bezludną wyspę trafia siedmioro rozbitków: pięciu mężczyzn i dwie kobiety. W otoczeniu dziwnej, nieprzychylnej przyrody, wśród wszechobecnych jaszczurek i ślepych białych ptaków, nękają ich nie tylko głód i pragnienie, lecz także przyniesione z dawnego życia obsesje, lęki, wyrzuty sumienia. Poczucie winy z powodu niezasłużonego zbytku, próba ucieczki przed brzemieniem olśniewającej kariery, nienawistna skomplikowana miłość, fałsz i wstyd, emocjonalna oziębłość – wyspa wydobywa ciemne strony ludzkiej egzystencji z przerażającą mocą.
Skondensowana, miejscami odrealniona akcja, klaustrofobiczna atmosfera i wielkie nagromadzenie symboli upodabniają powieść do koszmaru sennego, pełnego odrażających obrazów. Jej lekturę można porównać do zapadania się w bagno, którego trujące opary mają właściwości halucynogenne. Myśl tonącego podąża różnymi tropami, podejmuje rozważania filozoficzne, ucieka w barwny i groźny świat snu – a wszystko niespodziewanie się ze sobą splata, jedno gładko wypływa z drugiego według koszmarnego scenariusza. „Wyspa skazańców” wciąga, jak wciągać potrafi tylko to, co związane z najmroczniejszymi pokładami ludzkiej podświadomości.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2010

źródło okładki: http://www.piw.pl/

Aga CM | 2015-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2015

Stig Dagerman stworzył "Wyspę skazańców" mając zaledwie 23 lata. Osiem lat później popełnił samobójstwo. Nigdy wcześniej o nim nie słyszałam. Przyznam się, że zaintrygował mnie tytuł książki. To powieść, która oscyluje wokół losów siedmiu rozbitków, którzy czekają na nieuniknioną śmierć na bezludnej wyspie zamieszkałej przez niewidome mewy i hordy legwanów. Można natknąć się także na dziwne ryby. Brzmi ciekawie?

Utwór jest pełen surrealistycznych obrazów. Ciemnych, smutnych, autodestrukcyjnych. Autor podjął się tu próby badania kwestii psychologicznych i filozoficznych człowieka. Nakreślił umysł faszystowskiego przywódcy i ślepo posłusznego żołnierza. Mimo stanięcia oko w oko z beznadziejnością sytuacji nie ginie wiara w konieczność wyboru przywódcy i postępowania według określonych wartości. Pierwsze 7 podrozdziałów dostarcza przebłysków z życia rozbitków. Poprzez to Dagerman dostarcza cech do porównywania świata "wyspy" i zewnętrznego. Druga część książki ukazuje...

Wroński | 2016-03-21
Przeczytana: 21 marca 2016

Robiłem trzy podejścia do tej książki i za każdym razem wymiękłem. Tego nie da się czytać! Bełkot, bełkot, bełkot! I tak naprawdę nie wiem, czy ten bełkot to zasługa autora, czy „wyszukanej” inwencji tłumacza. Wydawca na okładce ubolewa na faktem, że Dagerman jest w Polsce prawie nieznany. Po lekturze fragmentów tego „dzieła”, myślę sobie, że lepiej niech tak pozostanie. Brak znajomości tego autora nie będzie intelektualną stratą dla czytelnika, który preferuje minimalistów.

czytulinka | 2015-01-12

Stig Dagerman wymieniany jest jako jeden z najciekawszych szwedzkich twórców dwudziestego wieku. Należy szybko i stanowczo wyjaśnić, że nie należy on do grona twórców skandynawskich kryminałów. Dziennikarz, tłumacz, poeta, eseista. W swoich dziełach zajmował się problematyką ludzkiej natury, moralności, emocji. Cierpiał na depresję i w wieku 31 lat popełnił samobójstwo.

Czytając Wyspę skazańców wielokrotnie miałam wrażenie, że w swoje przemyślenia i stany depresyjne ubiera postaci powieści. Ocaleni po katastrofie statku rozbitkowie wyrzuceni na nieznaną i mroczną wyspę zmagają się ze swoimi strachami, doświadczeniami, podsumowują swoje życie nie licząc na jakikolwiek ratunek. Byli bowiem zgubieni na długo przed wejściem na pokład i wypłynięciem w podróż-ucieczkę przed swoim życiem, samym sobą. Wegetacja w towarzystwie ślepych ptaków i wielkich jaszczurek okazuje się niczym w porównaniu ze świadomością własnej ułomności i popełnionych błędów czy dotkliwych porażek, na które byli...

Coldeyes | 2013-11-25
Przeczytana: 24 listopada 2013

Zaskakujące zakończenie, które daje do myślenia. Fabuła ciekawa, trochę pokręcona i tajemnicza - idealna dla tego typu książek. Podsumowując, warto przeczytać, ale osobiście nie sięgnęłabym po nią drugi raz.

iselin | 2016-02-09
Na półkach: Moja Ci ona!, Przeczytane
Przeczytana: 09 lutego 2016

Niesamowicie dobitnie autor pokazuje zamianę miejsc między człowiekiem, a jego słabościami. I nagle to nie człowiek ma słabości, a słabości człowieka. I nagle człowiek jest tylko pustą skorupą, a słabości nabierają kształtów i otrzymują ciało. W trakcie lektury, niczym jaszczurka, cicho podpełza do głowy pytanie - co mnie zaatakowałoby na wyspie?

Magdalena | 2015-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2015

Książka wciąga, czyta się ją szybko i z zainteresowaniem. Ja niestety wcześniej oglądałam film, w związku z tym polecam książkę szczególnie tym, którzy go nie widzieli.

karzl | 2016-11-05
Basia | 2016-08-30