Kobieta na Krańcu Świata 2

Wydawnictwo: G+J
albumy
Ag2S

Po ogromnym sukcesie pierwszej serii filmów dokumentalnych i książki Kobieta na krańcu świata, Martyna Wojciechowska ponownie wyruszyła w podróż, by poznać życie kobiet z odległych zakątków globu. Bohaterkami książki będą kobiety w różnym wieku, żyjące w odmiennych kulturach, wyznające różne religie; kobiety o różnym kolorze skóry i wykształceniu. Martyna poznała ich codzienne życie, dzieliła z nimi radości i smutki. W książce opowie o ich zwyczajach, pasjach oraz marzeniach. Tym razem dziennikarka odwiedziła m.in. Tanzanię, Etiopię, RPA, Birmę oraz Japonię.

Uwielbiam literaturę podróżniczą czyta się lekko przyjemnie i na chwilę się przenosi w różne zakamarki świata :)Polecam

boziaczek | 2013-06-03

Bardzo lubię oglądać i czytać o podróżach Martyny Wojciechowskiej. Seria "Kobieta na krańcu świata" to niesamowicie wciągający, barwny portret kobiet żyjących w różnych kulturach etnicznych, tak bardzo się od siebie różniących, posiadających zupełnie inne zwyczaje niż my Europejki. Aż się chce samemu pojechać i wszystko zobaczyć na własne oczy:) Polecam gorąco!

Co tu dużo mówić. Trzeba zabukować sobie wygodne miejsce, gdzieś na kanapie i ponownie wyruszyć w podróż z Martyną Wojciechowską. Zainteresowanym nie chciałabym zbyt dużo zdradzać, bo czytanie tej książki to jedna wielka tropikalno-orientalna przygoda. Nikomu nie chcę odbierać wrażeń. M.in poznamy opiekunki orangutanów, Shirley Joubert matkę nietypowej Jessici, Macieng niebywale oddaną dość ekstrawaganckiej tradycji, niewidomą Etiopkę Murę Adaut, Nayiomę Rae kobietę pilota (to ona zaskarbiła sobie u mnie największą sympatię i jeśli miałabym wybierać spośród bohaterek to właśnie z nią chciałabym się spotkać na żywo, a nie tylko na kartach książki). Oraz dziewczyny z Japonii – dwa inne światy. Podtrzymującą tradycję geish Kimichie oraz tętniąca rzeczywistością Watanabe Kanae.
Jak w poprzedniej części (którą również serdecznie polecam) spotykamy się z momentami grozy, radości, cholernej szczerości, bólu, rozpaczy. A na sam koniec czeka na nas wisienka na torcie – czyli Kulisy. Tam...

Ettelea | 2011-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2011

Moje pierwsze spotkanie z "Kobietą na Krańcu Świata" wspominałam bardzo ciepło, więc moje oczekiwania co do drugiej części były ogromne. Muszę przyznać, że lekturze udało się je zaspokoić w 100%. Niewiarygodne postaci kobiet, ciekawe wiadomości i przede wszystkim CUDNE ZDJĘCIA sprawiają, że nie można oderwać się od tego egzemplarza.

O bohaterkach reportaży można by pisać i pisać. Nie chciałabym jednak zdradzać zbyt wiele, aby nie odebrać Wam przyjemności z czytania. Nie będę ukrywać faktu, że przy dwóch historiach w oku zakręciła mi się łezka. Sięgając po tę książkę przyglądniecie się m. in.
- bezgranicznej miłości do zwierząt,
- ekstrawaganckim sposobom ozdabiania ciała,
- procesowi powstawania kawy czy ceremonii parzenia herbaty,
- poświęceniu w walce ze ślepotą,
- determinacji i spełnianiu marzeń o podróżach w chmurach.

Jeśli czujecie chociaż malutkie, dopiero co rodzące się zainteresowanie, to błagam Was, posłuchajcie tego szeptu i sięgnijcie po tę książkę. Cóż więcej mogę...

chomiki204 | 2015-06-19

Różne zakątki świata odwiedzane przez wspaniałą kobietę, która rozmawiając z kobietami ukazuje ich niezwykłe koleje losu oraz miejsca, w których przyszło im żyć.
Warto przeczytać, pomyśleć i może inaczej spojrzeć na swój grajdołek.

Polecam.

Monika | 2015-05-10
Przeczytana: 05 maja 2015

Opisy podróży Pani Martyny nieustająco mnie absorbują i zachwycają. Autorka jest jedną z moich ulubionych podróżniczek i zawsze z ciekawością sięgam po Jej książki.
Oczywiście polecam.

książek: 1903
foolosophy | 2011-06-14
Przeczytana: 15 maja 2011

Martyny Wojciechowskiej przedstawiać nie trzeba, podróżniczka, dziennikarka, prezenterka telewizyjna, zdobyła trudniejszą wersję Korony Ziemi. Jest redaktor naczelną miesięcznika "National Geographic" oraz prowadzi program "Kobieta na krańcu świata".

W drugiej części Kobiety na krańcu świata" autorka odwiedza Azję i Afrykę przedstawiając nam 8 reportaży kobiet z najróżniejszych środowisk, miejsc i statusów społecznych. Reportaże te to niesamowita okazja, aby wyjść poza schematy i zobaczyć jak mogą żyć inni.

Poznajemy Shirley Joubert z RPA, matkę hipopotamicy Jessici, która mieszka wraz z Shirley i jej mężem u nich w domu. Następnie udamy się do Tajlandii, Macieng to 36-letnia mieszkanka w Huay Pu Kaeng, wyjątkowość tej bohaterki to obręcze oplatające jej szyję. Nayioma Rae pochodzi z Tanzanii, jest kapitanem samolotu, co jest niezwykłe w tamtym regionie. Etiopia to smutna historia Mury Adaut niewidomej kobiety, która razem z grupą szczęśliwców zakwalifikowała się do zabiegu...

Kotkad | 2014-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 maja 2014

"Kobieta na krańcu świata" cz. 2 to książka niby podobna do pierwszej a jednak zupełnie inna. W pierwszej części wyraźnie było widać bohaterkę historii, każda z kobiet była na swój sposób silna i heroiczna w swoim życiu. W tej książce już tak wyraźnie zarysowanych postaci nie widać a przynajmniej nie w każdej historii, czasem stają się ważniejsze zwierzęta a czasem osoba przedstawiona wydawała mi się płytka, powierzchowna czy pazerna.
"Kobieta na krańcu świata" cz 2 to siedem historii.
Pierwsza historia mamy hipopotama z RPA. W historii większe wrażenie wywarł na mnie hipopotama niż bohaterki, jak dla mnie trochę chora psychicznie. Druga historia kobiet atrakcji turystycznych, najdłuższych szyj świata prawie 30 cm z plemienia Padaung w Tajlandii. Szok i zadziwienie jak wiele kobiety zrobią, robiły i będą robić by podobać się mężczyzną,a w obecnych czasach czego się chwycą żeby zarobić na utrzymanie rodziny i lepszą przyszłość dla dzieci.
Trzecia historia to kobiety piloci w...

Martyna Wojciechowska jest dla mnie wzorem i inspiracją, a Jej podróże marzeniem. Ta pozycja to zebrane małe książeczki opowiadające historie z "Kobiety na krańcu świata". Osobiście chyba wolę książeczkowe wersje od zebranej całości ;) Polecam, jak wszystkie inne książki pani Martyny.

Angie Wu | 2012-08-07
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 05 sierpnia 2012

Martyna Wojciechowska to niezależna, pewna siebie i silna kobieta, na co dzień matka małej Marysi i zapalona podróżniczka, dla której praca w terenie jest spełnieniem marzeń. Zdobyła Koronę Ziemi w trudniejszej wersji, brała udział w rajdzie Paryż-Dakar, zachorowała na groźną chorobę i wyzdrowiała, a od 2007 roku jest redaktorem naczelnym polskiego National Geographic. Dla mnie Martyna jest wzorem do naśladowania, kobietą, którą podziwiam za determinację, chęć niesienia pomocy i.... cykl reportaży pod zbiorczym tytułem „Kobieta na krańcu świata”.

Nie jestem pewna, czy za moją ostatnią fascynację literaturą podróżniczą odpowiada możliwość zrecenzowania książki „Busem przez świat”, czy może zbliżający się wielkimi krokami wyjazd w góry. Niemniej jednak pozostajemy dziś w kręgu podróży, choć tym razem wykraczających daleko poza Europę. Przyjrzymy się drugiej już części „Kobiety na krańcu świata”, opisującej wspaniałą i bogatą w doświadczenia podróż do Afryki i Azji.

Wspominałam Wam...