Kobieta na Krańcu Świata 2

Wydawnictwo: G+J
albumy
Ag2S

Po ogromnym sukcesie pierwszej serii filmów dokumentalnych i książki Kobieta na krańcu świata, Martyna Wojciechowska ponownie wyruszyła w podróż, by poznać życie kobiet z odległych zakątków globu. Bohaterkami książki będą kobiety w różnym wieku, żyjące w odmiennych kulturach, wyznające różne religie; kobiety o różnym kolorze skóry i wykształceniu. Martyna poznała ich codzienne życie, dzieliła z nimi radości i smutki. W książce opowie o ich zwyczajach, pasjach oraz marzeniach. Tym razem dziennikarka odwiedziła m.in. Tanzanię, Etiopię, RPA, Birmę oraz Japonię.

Uwielbiam literaturę podróżniczą czyta się lekko przyjemnie i na chwilę się przenosi w różne zakamarki świata :)Polecam

CicheBaBum | 2015-11-05
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Po przeczytaniu pierwszej części uzależniłam się od relacji z podróży Martyny. Teraz mam egzemplarz w twardej oprawie i to na prawdę czyni różnicę. W końcu nie muszę ustawiać stron tak aby ich błysk mnie nie oślepiał.
1. "RPA mama hipopotama"- mimo wszystko uważam, że to były ekstremalne odwiedziny miejsca niby zwyczajnie niezwyczajnego. Zwariowana rodzinka, kłusownicy, dzikie zwierzęta... Bohaterką tego reportażu nie jest Shirley- kobieta, ale hipopotamica. Nie napiszę więcej- mnie wciągnęła ta historia na tyle, że byłam głodna każdego kolejnego zdania. Świetne warsztatowo i chociaż na początku dziwiłam się temu, że tak wiele stron poświęcono życiu na farmie Toniego wiem, że właśnie w takiej formie a nie innej jest idealnie! ( 10/10)
2. "TAJLANDIA 30 centymetrów piękna"- krótka historia Birmy, Tajlandii- to mnie zaciekawiło. Reżim, "ludzkie zoo", dbałość o przetrwanie kultury przodków czy zysk, a może przetrwanie? Kto na tym wszystkim zarabia? Kto rządz? Może w końcu...

boziaczek | 2013-06-03

Bardzo lubię oglądać i czytać o podróżach Martyny Wojciechowskiej. Seria "Kobieta na krańcu świata" to niesamowicie wciągający, barwny portret kobiet żyjących w różnych kulturach etnicznych, tak bardzo się od siebie różniących, posiadających zupełnie inne zwyczaje niż my Europejki. Aż się chce samemu pojechać i wszystko zobaczyć na własne oczy:) Polecam gorąco!

Ettelea | 2011-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2011

Moje pierwsze spotkanie z "Kobietą na Krańcu Świata" wspominałam bardzo ciepło, więc moje oczekiwania co do drugiej części były ogromne. Muszę przyznać, że lekturze udało się je zaspokoić w 100%. Niewiarygodne postaci kobiet, ciekawe wiadomości i przede wszystkim CUDNE ZDJĘCIA sprawiają, że nie można oderwać się od tego egzemplarza.

O bohaterkach reportaży można by pisać i pisać. Nie chciałabym jednak zdradzać zbyt wiele, aby nie odebrać Wam przyjemności z czytania. Nie będę ukrywać faktu, że przy dwóch historiach w oku zakręciła mi się łezka. Sięgając po tę książkę przyglądniecie się m. in.
- bezgranicznej miłości do zwierząt,
- ekstrawaganckim sposobom ozdabiania ciała,
- procesowi powstawania kawy czy ceremonii parzenia herbaty,
- poświęceniu w walce ze ślepotą,
- determinacji i spełnianiu marzeń o podróżach w chmurach.

Jeśli czujecie chociaż malutkie, dopiero co rodzące się zainteresowanie, to błagam Was, posłuchajcie tego szeptu i sięgnijcie po tę książkę. Cóż więcej mogę...

Co tu dużo mówić. Trzeba zabukować sobie wygodne miejsce, gdzieś na kanapie i ponownie wyruszyć w podróż z Martyną Wojciechowską. Zainteresowanym nie chciałabym zbyt dużo zdradzać, bo czytanie tej książki to jedna wielka tropikalno-orientalna przygoda. Nikomu nie chcę odbierać wrażeń. M.in poznamy opiekunki orangutanów, Shirley Joubert matkę nietypowej Jessici, Macieng niebywale oddaną dość ekstrawaganckiej tradycji, niewidomą Etiopkę Murę Adaut, Nayiomę Rae kobietę pilota (to ona zaskarbiła sobie u mnie największą sympatię i jeśli miałabym wybierać spośród bohaterek to właśnie z nią chciałabym się spotkać na żywo, a nie tylko na kartach książki). Oraz dziewczyny z Japonii – dwa inne światy. Podtrzymującą tradycję geish Kimichie oraz tętniąca rzeczywistością Watanabe Kanae.
Jak w poprzedniej części (którą również serdecznie polecam) spotykamy się z momentami grozy, radości, cholernej szczerości, bólu, rozpaczy. A na sam koniec czeka na nas wisienka na torcie – czyli Kulisy. Tam...

chomiki204 | 2015-06-19

Różne zakątki świata odwiedzane przez wspaniałą kobietę, która rozmawiając z kobietami ukazuje ich niezwykłe koleje losu oraz miejsca, w których przyszło im żyć.
Warto przeczytać, pomyśleć i może inaczej spojrzeć na swój grajdołek.

Polecam.

Monika | 2015-05-10
Przeczytana: 05 maja 2015

Opisy podróży Pani Martyny nieustająco mnie absorbują i zachwycają. Autorka jest jedną z moich ulubionych podróżniczek i zawsze z ciekawością sięgam po Jej książki.
Oczywiście polecam.

książek: 1903
foolosophy | 2011-06-14
Przeczytana: 15 maja 2011

Martyny Wojciechowskiej przedstawiać nie trzeba, podróżniczka, dziennikarka, prezenterka telewizyjna, zdobyła trudniejszą wersję Korony Ziemi. Jest redaktor naczelną miesięcznika "National Geographic" oraz prowadzi program "Kobieta na krańcu świata".

W drugiej części Kobiety na krańcu świata" autorka odwiedza Azję i Afrykę przedstawiając nam 8 reportaży kobiet z najróżniejszych środowisk, miejsc i statusów społecznych. Reportaże te to niesamowita okazja, aby wyjść poza schematy i zobaczyć jak mogą żyć inni.

Poznajemy Shirley Joubert z RPA, matkę hipopotamicy Jessici, która mieszka wraz z Shirley i jej mężem u nich w domu. Następnie udamy się do Tajlandii, Macieng to 36-letnia mieszkanka w Huay Pu Kaeng, wyjątkowość tej bohaterki to obręcze oplatające jej szyję. Nayioma Rae pochodzi z Tanzanii, jest kapitanem samolotu, co jest niezwykłe w tamtym regionie. Etiopia to smutna historia Mury Adaut niewidomej kobiety, która razem z grupą szczęśliwców zakwalifikowała się do zabiegu...

Kotkad | 2014-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 maja 2014

"Kobieta na krańcu świata" cz. 2 to książka niby podobna do pierwszej a jednak zupełnie inna. W pierwszej części wyraźnie było widać bohaterkę historii, każda z kobiet była na swój sposób silna i heroiczna w swoim życiu. W tej książce już tak wyraźnie zarysowanych postaci nie widać a przynajmniej nie w każdej historii, czasem stają się ważniejsze zwierzęta a czasem osoba przedstawiona wydawała mi się płytka, powierzchowna czy pazerna.
"Kobieta na krańcu świata" cz 2 to siedem historii.
Pierwsza historia mamy hipopotama z RPA. W historii większe wrażenie wywarł na mnie hipopotama niż bohaterki, jak dla mnie trochę chora psychicznie. Druga historia kobiet atrakcji turystycznych, najdłuższych szyj świata prawie 30 cm z plemienia Padaung w Tajlandii. Szok i zadziwienie jak wiele kobiety zrobią, robiły i będą robić by podobać się mężczyzną,a w obecnych czasach czego się chwycą żeby zarobić na utrzymanie rodziny i lepszą przyszłość dla dzieci.
Trzecia historia to kobiety piloci w...

Martyna Wojciechowska jest dla mnie wzorem i inspiracją, a Jej podróże marzeniem. Ta pozycja to zebrane małe książeczki opowiadające historie z "Kobiety na krańcu świata". Osobiście chyba wolę książeczkowe wersje od zebranej całości ;) Polecam, jak wszystkie inne książki pani Martyny.