Manualne torowanie głosek (MTG)

Wydawnictwo: Ars Nova
978-83-61022-09-1
poradniki
Maja

Publikacja przedstawia wybrane chwyty artykulacyjne umożliwiające wywoływanie sylab i wyrazów, mających na celu osiągnięcie samodzielnej komunikacji werbalnej. Dziecko jednak nie będzie mówić nawet, jeśli uzyskamy poprawną artykulację, jeżeli nie będzie rozumieć języka a to z kolei zmusza do uwzględnienia wszystkich elementów terapii przedstawionych w publikacji. Napisana w przystępny sposób staje się świetną pomocą zarówno w gabinecie terapeutycznym jak i w domu.

ze wstępu:

Treści zawarte w tej książce były prezentowane na dwóch konferencjach organizowanych przez Wydawnictwo Edukacyjne w Krakowie.
Zainteresowanie tematem okazało się nieoczekiwanie duże. Większość uczestników była jednak zawiedziona brakiem popularyzacji metody w formie publikacji. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, chcę się podzielić moimi doświadczeniami. Mam jednak świadomość, że książka zawiera tylko wskazówki ogólne, dotyczące metody oraz opis ruchów koniecznych do stosowania Manualnego Torowania Głosek, jednak o sukcesie zawsze decydują predyspozycje terapeuty i praktyka.

Zalety metody Wianeckiej:

- nie jest tłumaczeniem z innych obszarów kulturowych
- odzwierciedla warunki kulturowe, językowe i społeczno-ekonomiczne polskich dzieci
- jest stworzona na podstawie długoletnich doświadczeń
- została zweryfikowana osiągnięciami dzieci

Podczas konstrukcji programów terapeutycznych Autorka przyjęła założenie ogólne, że dzieci autystyczne wykazują przede wszystkim zaburzenia funkcji a nie struktury.

źródło okładki: http://www.skapiec.pl/img/334635-1066-1-wianecka-e...»

Drinian | 2016-03-12