Ostatni eksperyment

Wydawnictwo: Czytelnik
Posliednij ekspieriment
science fiction, uczucia, mutacja
Adam

"Ostatni eksperyment" - to powieść fantastyczno-naukowa, utrzymana w konwencji kryminału. Akcja jej toczy się na planecie Ziemia Beta, której mieszkańcy ulegli dziwnej mutacji i zatracili zdolność przeżywania uczyć wyższych. 127-letnia Ingrid Kane - główna bohaterka powieści - niegdyś uczona, obecnie właścicielka Domu Ostatniego Życzenia, czyli dobrowolnej śmierci, opracowała rewelacyjną metodę przenoszenia świadomości i wypróbowuje ją na sobie. Ten jej ostatni eksperyment ma w praktyce uleczyć Betan z ich straszliwej choroby.

Sensacyjna fabuła powieści wzbogacona została o wątek romantyczny, co niewątpliwie jest zaletą tej książki.

Gdy trafia się w lokalnej bibliotece na książkę, której nikt przed nami nie czytał, mamy przedziwne wrażenie - depczemy po niemal bezludnej wyspie, czytamy znaki zostawione przez autora, by wysłać w świat relacje z "terra incognita". Bywalcy bibliotek z reguły kursują do półki z napisem NOWOŚCI, a ja chwyciłem za starą zakurzoną książeczkę, nie powieść przecież, pt. "Ostatni eksperyment" autorstwa Julii Iwanowej.

Serio, książki przede mną NIKT nie wypożyczył. W środku tkwiła wciąż archaiczna poszarzała karta biblioteczna, na której nie zapisano ŻADNEJ adnotacji.

Stara panna. (Wszystkie singielki przepraszam)

Sama opowieść jakoś nawet się broni. Początek jest nerwowy, szybko rośnie napięcie. Dzięki prostym trikom fabularnym Autorce udaje się błyskawicznie wprowadzić czytelnika w sam środek świata przedstawionego. Okazuje się, że oprócz naszej poczciwej Ziemi w kosmosie istnieje Ziemia Beta, zaludniona... No, zaludniona ludźmi, bo kim by innym? Nasi próbują zagadać z Tamtymi,...

Gilles | 2014-05-04
Na półkach: Przeczytane, Z domu, 2014
Przeczytana: 03 maja 2014

Książka ni to ciekawi, ni to nudna. Taka o; do przeczytania. Tematyką mi nie spasowała gdyż nie lubię w literaturze robotów itp.
Czytając tą książkę, nasunęła mi się myśl, że w cale nie musimy czekać na "Ziemię-Beta" gdyż my, ludzkość tutaj, dąży do tego by życie stało się takie jak w tej lekturze. Niestety wydaje mi się, że tego już nikt nie powstrzyma.

MichałAniołKrk | 2018-08-08

Zaskakująco dobra książka - ciekawy nietypowy pomysł, ale to tylko książka dla ludzi inteligentnych i oczytanych w klimatach s-f. Wydaje mi się że nie spotka się z dobrą oceną u licealisty. Wymaga pewnego poziomu znajomości światów s-f, konwencji jakie były popularne w dekadzie kiedy ta książka powstała, a to też jest ważne - dla jej pełniejszego zrozumienia. Mnie się podobało, wciągało, jak siadłem, to wstałem dopiero po zakończeniu.

Ragnarook | 2016-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2016

Dla mnie książka genialna. Opowiada o tym jaka przyszłość czeka Ziemie, a że zdarzy się iż ludzie zatracą "człowieczeństwo" w to nie wątpię. Jesteśmy coraz bliżej tego.
Instytucja gdzie można umrzeć z wyboru, popełnić samobójstwo legalnie, zawsze mnie fascynuje. ;)
Wątek miłosny, którego nie lubię, nie przeszkadzał mi. Bez niego nie byłoby tej książki.

Książki | 2015-02-03
Na półkach: Przeczytane, ZONK
Przeczytana: 03 lutego 2015

Pani Naukowiec robi eksperyment, przenosi się na inna planetę, wciela w młoda Nicole (19l.) a sama jest 127-letnią. Na planecie Beta nie ma uczuć wyższych. Ciężko mi było czytać i rozumieć co czytam , szczerze mówiąc. W tej książce tak wiele jest wymyślone i nieracjonalne , że aż ciężko mieć o niej jakiekolwiek zdanie.

Bubble | 2014-05-04
Przeczytana: kwiecień 2014

Dość ciekawa książka, ale nie przepadam za wątkami fantazy..
dobrze napisana, łatwo i przyjemnie sie czyta. Jedna gwiazdka w górę za wątek miłosny :D

Meteorytka | 2018-09-16
Przeczytana: 17 września 2018