Pamiętniki żołnierzy baonu ,,Zośka''. Powstanie Warszawskie

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
historia

Powstańczy szklak bojowy batalionu "Zośka" we wspomnieniach jego żołnierzy (pamiętniki napisane w latach 1945-1947).

wybór, red. Tadeusz Sumiński ; aut. pamiętników Ali - Jerzy Waleszkowski et al.

adams101010 | 2014-09-24

Witam Państwa,
"Pamiętniki żołnierzy baonu Zośka" to książka, która towarzyszy mi od podstawówki. Czytałem ją dziesiątki razy w całości i setki we fragmentach. Młody człowiek potrzebuje autorytetów i szlachetnych wzorów. Takie dawała mi ta książka. Zapis wspomnień różnych uczestników Powstania, różnych wydarzeń, różnych ocen i wizji...Jeśli ktoś dziś chce dowiedzieć się czegoś o Powstaniu, niech pyta uczestników. A jeśli nie może zapytać osobiście - niech sięgnie po ich wspomnienia. Tam się dowie więcej, niż z naukowych opracowań. Pozna smak bólu, zwątpienia, dumy... Polacy to wielki naród i bardzo szlachetny. Szkoda, że widać to głównie w sytuacjach tragicznych. Książkę polecam z całego serca.

whatever | 2014-06-26
Przeczytana: 20 lipca 2011

Co może bardziej szczegółowo oddać ducha Powstania, jak nie pamiętniki ludzi, którzy na nim walczyli?

Książka niezwykła, obowiązkowa dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o Powstaniu Warszawskim. Pełna opisów akcji i walk, ale także przemyśleń Powstańców - i to chyba porusza w niej najbardziej.

| 2010-08-30

Nic tak nie ukaże prawdy o Powstaniu, jak wspomnienia jego uczestników.
Paradoksalnie - to właśnie za 'niechętnej' Powstaniu Polski Ludowej wydano najwięcej publikacji na ten temat, często pisanych przez samych powstańców.
Literatura obowiązkowa.

juryca | 2013-01-02
Przeczytana: 01 sierpnia 1981

Jak tytuł wskazuje są to wspomnienia żołnierzy Baonu "Zośka" opisujące okres Powstania Warszawskiego.Pamiętniki powstały w większości w latach 1945-1947 czyli tuż po upadku powstania i są bardzo świeżymi wspomnieniami z całym tragizmem tamtych dni.W dobie internetu i wszech obecnej telewizji czytanie schodzi na dalszy plan lecz jeżeli znajdziecie chwilę czasu gorąco polecam,warto przeczytać.

Piotr | 2011-12-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, historia
Przeczytana: 2006 rok

Rewelacyjna książka. Była to pierwsza pozycja o tematyce powstania warszawskiego którą przeczytałem i wciąż uważam, że jest to najlepszy zbiór wspomnień z powstania 44. Książka co prawda bardzo gruba, jednak naprawdę ciężko się od niej oderwać.

Agtama | 2014-02-12
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Prawdziwa, niejednokrotnie wzbudzała we mnie wzruszenie.

Nie da się oceniać walorów językowych tych pamiętników, kiedy ich autorami są żołnierze a nie pisarze.

juno21 | 2011-05-06
Przeczytana: 2011 rok

Płaczę kiedy giną kolejni dowódcy. Jest jakoś tak (być może ze względu na podobieństwo wiekowe), że szybko się z nimi utożsamiam.

boskipioro | 2015-04-14
Przeczytana: 01 grudnia 2014

Chcialem uzupelnic wiedze po lekturze "Zośka i Parasol" Kaminskiego.
Ksiazka nie wnosi zbyt wiele po przeczytaniu tej pozycji, male i malo wazne epizodziki nie majace wplywu na historie i ogolny odbior calosci.
Ale jako pozycja sama w sobie bardzo wartosciowa i wzruszajaca.
Jednak ja zakochany jestem w dziele Kaminskiego.

Maniek | 2014-07-23

Ksiązka wciska w fotel. Nie dla słabych nerwowo i czułych na krzywde innych. Wyciska łzy rozdział za rozdziałem.

Jak ja kocham te książki, dzięki nim dużo się nauczyłam. Nie raz zakręciła się łza w oku podczas jej czytania.