Jak Irlandczycy ocalili cywilizację. Nieznana historia heroicznej roli Irlandii w dziejach Europy po upadku Cesarstwa Rzymskiego

Tłumaczenie: Anna Barańczak
Wydawnictwo: Media Rodzina
How the Irish Saved Civilization. The Untold Story of Irelands Heroic Role from the Fall of Rome to the Rise of Medieval Europe
83-85594-79-5
Irlandia, średniowiecze, cywilizacja,
historia

Książka Thomasa Cahilla przedstawia jeden z najkrytyczniejszych momentów w dziejach europejskiej kultury w sposób bez reszty przykuwający uwagę współczesnego Czytelnika. Dobiega końca V stulecie. Cesarstwo Rzymskie plądrują hordy barbarzyńców. Tysiącletni dorobek europejskiej myśli ulatnia się wraz z dymem palonych ksiąg. Kto ocali Europę? Ocalenie - o czym do dziś wiedzą nieliczni - spoczywa w rękach irlandzkich skrybów zakonnych, którzy podjęli się skopiowania skarbów grecko-rzymskiej i judeo-chrześcijańskiej kultury. Bez nich nasz świat byłyby czymś, co nawet trudno sobie wyobrazić - byłby światem bez książek.

Ferula | 2016-08-29
Na półkach: 2016, Historia, Przeczytane

Wyobraź sobie, że skryptorium w "Imieniu róży" nigdy by nie istniało. Sali nigdy by nie wypełniali iluminatorzy i kopiści. Nie byłoby labiryntów pełnych ksiąg i zakazanej wiedzy. Nie byłoby, gdyby nie barbarzyńscy Celtowie z zielonej wyspy, która zdawała się być pryszczem na chrześcijańskim świecie...

Irlandia tkwiąca w mrokach barbarzyństwa i lekceważona przez Cesarstwo Rzymskie jako niewarta podboju, nie miała szansy otrzeć się o cywilizację łacińską. Dopiero wiek VI przyniósł nieoczekiwany przełom, gdy dzięki Św. Patrykowi, niedawnemu irlandzkiemu niewolnikowi, stała się chrześcijańskim przyczółkiem i "unikatem w historii religii: jedynym krajem, gdzie przyjęcie chrześcijaństwa obeszło się bez rozlewu krwi". Wystarczyło jedno pokolenie, by lud swoim zapałem i beztroskim podejściem do religii, na swój sposób przyczynił się do zrewolucjonizowania średniowiecza i przywrócenia dawnej wiedzy i umiejętności Europie pogrążonej w chaosie.

Śmiałe wywody Cahilla na temat domniemanej...

ryszpak | 2015-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Początkowe rozdziały (upadek Rzymu i jego przyczyny) trochę mnie rozczarowały, ale po dojściu do sedna książki nic już autorowi zarzucić nie mogę. Bardzo ciekawa. Dodatkowo wzbogacona o pisma św. Patryka.

Agata | 2016-09-04
Przeczytana: 02 września 2016

Porywająca.Zdumiewający opis funkcjonowania rzymskiego świata w końcówce jego istnienia. Jakże szalony mieli system pobierania podatków: obciążał najmocniej poborców podatków. I to dziedzicznie! Dostało się od autora dekadencji, patriarchatowi i zasiedzeniu. Nawet św. Augustynowi się dostało:) Dalej zaczyna się przygoda, której tacy jak ja,zasiedziali i w dekadencji zanurzeni, przyglądają się z rosnącym zdumieniem. Ileż się działo w wiekach V, VI, VII! Mało o tym wiemy, bo niewiele wtedy pisano i czytano. Zmienili to dopiero radośni mnisi św. Patryka i jego następców z Irlandii, Szkocji i pobliskich wysp, rozpoczynając nową epokę wydawniczą: średniowieczne kopiowanie i iluminowanie ksiąg.

Pełen swady, plastyczny styl książki świetnie oddała Anna Barańczak. Weźmy jeden z pierwszych fragmentów ukazujący "zderzenie cywilizacji": "Legioniści na rzymskim brzegu Renu wiedzą,że mają przewagę i że zawsze będą ją mieli. Nawet jeśli niektórzy z nich to tylko na pół ucywilizowani rekruci...

Matea | 2013-06-09
Przeczytana: 07 czerwca 2013

Nie mogłam się oderwać! Napisana z pasją i polotem rzuca niecodzienne światło na ten nieznany wcześniej wycinek historii, a przecież tak znaczący w dziejach kultury! Autor przedstawia w sposób niezwykle barwny klimat tamtych czasów, dylematy, pragnienia i niepokoje tamtejszych ludzi, a przy tym daje niezwykły wgląd w proces formowania się chrześcijaństwa we wszystkich jego odcieniach, co przyczyniło się do kształtu późniejszej kultury oraz proces ksztautowania się irladzkiej kultury czyniąc ją czymś unikatowym na skalę całej ówczesnej Europy. Zdecydowanie warte przeczytania.

scherzo | 2012-09-21

Książkę czyta się bardziej jak barwną powieść niż książkę historyczną. Znajdziemy w niej fragmenty literatury staroirlandzkiej, opis życia i działalności św. Patryka oraz Wyznania, jego autobiografię.

kolumban | 2013-09-22
Przeczytana: 1998 rok

Książka z tezą, ale tezą udowadnianą bardzo sprawnie. Barwny język ukazuje barwną historię.

mihalina | 2016-08-21
Przeczytana: 2001 rok