Ostatni nieśmiertelny

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
83-10-09274-1
Adam

Czy istnienie wieczne pozwala na nazwanie człowiekiem tego, który go doświadcza? Istnienie nieprzerwane – nawet wtedy, gdy gaśnie Słońce i cały Wszechświat – oto piętno, z którym żyje Ray, bohater powieści. Jego marzeniem, marzeniem człowieka, który od lat oddaje swoje usługi Ziemi, jest wejście na międzygalaktyczny statek i opuszczenie rodzinnej planety, aby poznać tych, którzy mu tę nieśmiertelność sprezentowali, i którzy mogliby mu wyjaśnić, jak… się jej pozbyć. Jednak Rada Nadzorcza – Institute of Immortality, jako decyzyjny organ, zwleka z tym “podarunkiem”. Właściwie mówi jednoznacznie “nie”, gdyż Ray jest dla Ziemian pomocą nie do zastąpienia. To swego rodzaju Superman, w każdej chwili gotowy stawić czoła wszelkim niebezpieczeństwom zagrażającym człowiekowi. To też ikona popkultury, a jednocześnie narzędzie (w dosłownym znaczeniu) w rękach naukowców chcących rozwikłać tajemnicę istnienia wiecznego. Ray w końcu dostaje swoją szansę, gdy trzy ziemskie statki zostają w niewyjaśnionych okolicznościach unieruchomione w przestrzeni kosmicznej. Pod groźbą odmowy pomocy Nieśmiertelny dostaje do dyspozycji statek “Eagle-3″… Ten ciekawy rodzaj psychological-fiction osadza wydarzenia w świecie przyszłości, ukształtowanego przez jung-gangi, cyberpunkowe subkultury, które wespół ze wspomnianym już pędem nauki i polityki do wyznaczania sobie celów tyleż dla nich samych priorytetowych, co dla innych już niekoniecznie, w specyficzny sposób kolorują obraz społeczeństwa. Powieść doczekała się wersji audio; czytana była swego czasu na antenie Polskiego Radia, w Programie III.

lorakkarol | 2017-08-10
Przeczytana: 13 lutego 2018