Najgorsza w szkole jogi

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Yoga School Dropout
indie, joga
azja

Po dziesięciu latach spędzonych na pracy w agencjach reklamowych i piciu drinków Lucy ma już dość rozmów na temat śpiewających słoneczników na reklamach margaryny i postanawia poszukać innej drogi życiowej. Chce znaleźć guru, który pomoże jej odzyskać duchowy spokój i kosmiczną szczęśliwość w harmonii z samą sobą i innymi. Marzy jej się zostanie boginią jogi, ucieleśnieniem kobiecej doskonałości - spokojnej, spełnionej, czułej. A przy okazji z ciałem jak precel - pozbawionym tłuszczu, giętkim i silnym.
Jednak to, co znajduje po dotarciu do Indii, przerasta najśmielsze wyobrażenia. Wszechobecna obsesja samodoskonalenia, płytkie oświecenie, blichtr i pozory. Zachwycające są jedynie Indie same w sobie. Czy Lucy wróci do domu, wyglądając jak modelka? Czy osiągnie wewnętrzny spokój? Czy też wydarzy się coś znacznie zabawniejszego, bardziej interesującego i skomplikowanego?

Joanna | 2013-09-27
Przeczytana: wrzesień 2013

Ilość stron: 377
To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce. Bohaterką jest Lucy, która wyjeżdża do Indii żeby uczyć się w szkole jogi. Jest to jej relacja z nauki różnego rodzaju ćwiczeń związanych z jogą. Jeśli kogoś nie interesuje temat jogi to nie powinien czytać tej książki, ale może spróbować jak chce. Ja trochę byłam ciekawa tej tematyki i dobrze mi się to czytało. Jest to bardzo ciekawa i wartościowa lektura. Zakończenie trochę zaskakujące jak dla mnie, ale interesujące.
Polecam każdemu kogo interesuje temat jogi, a także trochę Psychologia.

„Zapytano Ramakrysznę: „Czym jest oświecenie?”.
Guru odpowiedział: „tak samo kropla wody pytała ocean: Kim jestem? Ocean powiedział jej: Podejdź bliżej, wejdź we mnie. Kropla wody wskakuje, a wtedy ocean pyta: Kim jesteś teraz? Na co woda mówi: Jam jest. Jestem Tobą i jednocześnie jestem tą samą kroplą wody”. ( str 214)

„Już jesteś tym, kim masz się stać. Reszta zależy od ciebie.” (...

gabith | 2010-12-08
Przeczytana: 03 sierpnia 2010

Hmmm... Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron myślałam tak: "No, to nie jest dla osoby, która nie miała styczności z jogą. Te całe nazwy asan, swami, aśramy i inne "ś" są raczej nie do przejścia w tej książce dla nie-jogina (niekoniecznie praktykującego). Jestem ciekawa czy coś wyniknie z całej tej opowiastki, bo na razie to ta Lucy tak sobie gada, żeby gadać... W sumie chyba raczej niszowa książka, bo a) dla tych co kumają jogę b) dla tych spośród tych w a) którym nie przeszkadza takie lajtowe głupkowate podejście..." Po przeczytaniu całości okazuje się, że kawałek ostatniego (!) rozdziału rehabilituje poprzednie 343 stron i to "lajtowe głupkowate podejście". Ale tylko trochę. Jeśli to ma być powieść, to nadal twierdzę, że za dużo jest fachowego słownictwa związanego z jogą. Jeśli to ma być przewodnik po szkołach jogi w Indiach - ok, może się nada dla kogoś, kto tego poszukuje, ale będzie mało przydatne, bo książka nie ma formy przewodnika (nie ma np. podziału na rejony Indii ani...

Tamanna | 2015-12-10
Na półkach: Przeczytane, Indie

Dziesięć lat w firmach reklamowych, daremne poszukiwanie mężczyzny życia, pocieszanie się drinkami - taki jest punkt wyjścia, gdy Lucy rusza w kilkumiesięczną podróż po aśramach Indii szukając w jodze sensu życia, zmiany siebie, doskonalenia ciała, by stało się atrakcyjniejsze dla mężczyzn, ich samych wreszcie, ich fascynacji nią, zatrzymania się przy niej, wybrania jej. Powróciwszy pisze o swoich wrażeniach. Pełnym humoru językiem, zabawnie podsumowując białych z Zachodu szukających w Indiach rozwiązań dla swojego życia, ale i ludzi Wschodu handlujących czasem jogą jak towarem, robiących pieniądze na wschodniej duchowości. To, co mnie przy tej książce trzymało to zabawny język i ciekawość miejsc, które Lucy przedstawia. Wędrując po całych Indiach w poszukiwaniu ośrodków wtajemniczających ją w jogę. Jej podróż zaczyna się w Karnatace w Mysore,

potem Kerala i - Trivandrum

- Varkali

- Allapuzha

- u Ammy w Vallikkavu

- Kochi, a potem Maharasztra i u Osho w Pune

- a na...

Magdalena | 2013-04-08
Przeczytana: 18 marca 2013

Joga jest mi bliska, dlatego pewnie sięgnęłam po tę pozycję.
Są na moich półkach książki,które nie są wybitne, nie są pisane wspaniałym językiem, niektóre pewnie można zaliczyć do tzw lekkich kobiecych czytadeł.Jednak znajduję w nich coś, co zabieram dla siebie. Coś, co we mnie zostaje, daje do myślenia. Nie musi być odkrywcze, nie musi obalać mitów, czy otwierać oczy tłumom. Wystarczy, że trafia do mnie. Ta książka do takich należy.Dobrze się przy niej bawiłam a przy okazji przypomniałam sobie o kilku ważnych sprawach. Polecam tym, którzy mają z jogą choć trochę wspólnego. Pozostałych nie wiem czy nie znudzi (?)

karishma | 2012-05-17
Na półkach: Indie, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 17 maja 2012

Po tych niepochlebnych opiniach, aż czuję się w obowiązku nieco zrehabilitować książkę.
"Najgorsza w szkole jogi" to lekka i przyjemna lektura. Nieznajomość terminów(zresztą wyjaśnionych w słowniczku na końcu)nie przeszkadza w czytaniu. Dla miłośników Indii i jogi, udana i owocna podróż. Pozostali mogą się troszkę nudzić.
Ja polecam.

beataj | 2013-02-26
Przeczytana: 23 lutego 2013

Znudziły mnie opisy szczegółów jogi. A może to nie był czas dla tej książki ?

emika | 2012-09-30
Przeczytana: 14 sierpnia 2012

Lekka, wesoła historia o poszukiwaniu szczęścia w Indiach.

Fragile | 2011-10-24
Przeczytana: październik 2011

dość męcząca jeśli nie jest się fanem jogi; ja poddałam się w połowie

Kamila | 2012-08-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię
Przeczytana: 18 listopada 2012

do dupy, infantylna i nudna

Agatka | 2016-08-15