Wszechświat u schyłku stulecia

Wydawnictwo: Znak
83-7006-348-9
Agnieszka

Od wydawcy: Zbiór miniesejów wybitnego filozofa i kosmologa na temat najnowszych odkryć fizyki. Pisane z myślą o czytelniku-humaniście, stanowić mogą znakomity przewodnik po nieprzeczuwalnych do niedawna nowych horyzontach wszechświata, odsłanianych przez współczesną naukę. Wśród tematów m.in.: Geometryczne piękno świata, Twórczy chaos, Tworzywo wszechświata, Genialna pomyłka.

Michał-Tarnowski | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

Ta książeczka skusiła małą objętością. Tych 160 stron można przetrawić bez problemu w dwa dni. Mimo to trudno jej zarzucić, że jest mało wyczerpująca. Nie podejmuje jednego wyraźnego tematu rozprawy, tylko jest zbiorem informacji i przemyśleń autora na koniec wieku. Heller wypowiadał się też chyba w programie telewizyjnym „Rozmowy na koniec wieku” kilka lat później.

To pozycja przede wszystkim dla laików, którzy mało słyszeli o współczesnej fizyce: o teorii względności, o mechanice kwantowej z paradoksem EPR, o kosmologii, cząstkach, itd. To trochę 20 lat młodsza poprzedniczka „Podglądania Wszechświata” tego samego wydawnictwa. Uważam, że „Wszechświat u schyłku stulecia” to lepsza popularazycja niż np. książeczki Hawkinga. Po pierwsze Heller trzyma się faktów, swoje i cudze spekulacje opisując gdzie indziej. Zgadzam się z mottem kanału Planete, że rzeczywistość jest ciekawsza od fikcji – a niektóre tematy podejmowane przez Hawkinga (nie mówiąc już o Kaku) mogą okazać się kiedyś...

FuriousTurtle | 2015-05-19
Agnieszka | 2010-08-29