Wszechświat u schyłku stulecia

Wydawnictwo: Znak
83-7006-348-9
Agnieszka

Od wydawcy: Zbiór miniesejów wybitnego filozofa i kosmologa na temat najnowszych odkryć fizyki. Pisane z myślą o czytelniku-humaniście, stanowić mogą znakomity przewodnik po nieprzeczuwalnych do niedawna nowych horyzontach wszechświata, odsłanianych przez współczesną naukę. Wśród tematów m.in.: Geometryczne piękno świata, Twórczy chaos, Tworzywo wszechświata, Genialna pomyłka.

Michał-Tarnowski | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

Ta ksią­żecz­ka sku­si­ła ma­łą ob­ję­toś­cią. Tych 160 stron moż­na prze­tra­wić bez pro­ble­mu w dwa dni. Mi­mo to trud­no jej za­rzu­cić, że jest ma­ło wy­czer­pu­ją­ca. Nie po­dej­mu­je jed­ne­go wy­raź­ne­go te­ma­tu roz­pra­wy, tyl­ko jest zbio­rem in­for­ma­cji i prze­myś­leń au­to­ra na ko­niec wie­ku. Hel­ler wy­po­wia­dał się też chy­ba w pro­gra­mie te­le­wi­zyj­nym „Roz­mo­wy na ko­niec wie­ku” kil­ka lat później.

To po­zyc­ja prze­de wszyst­kim dla la­i­ków, któ­rzy ma­ło sły­sze­li o współ­czes­nej fi­zy­ce: o te­o­rii względ­noś­ci, o me­cha­ni­ce kwan­to­wej z pa­ra­dok­sem EPR, o kos­mo­lo­gii, cząst­kach, itd. To tro­chę 20 lat młod­sza po­przed­nicz­ka „Pod­glą­da­nia Wszech­świa­ta” te­go sa­me­go wy­daw­nic­twa. U­wa­żam, że „Wszech­świat u schył­ku stu­le­cia” to lep­sza po­pu­la­ry­za­cja niż np. ksią­żecz­ki Haw­kin­ga. Po pierw­sze Hel­ler trzy­ma się fak­tów, swo­je i cu­dze spe­ku­lac­je o­pi­su­jąc gdzie in­dziej. Zga­dzam się z mot­tem ka­na­łu...

FuriousTurtle | 2015-05-19
Agnieszka | 2010-08-29