Przed nami Kasjopeja

Strach
List
W matni
Sprawa Alice
Jesteście nam tacy bliscy...

źródło opisu: Wydawnictwo Pojezierze, 1988 (spis treści)

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Bosy_Antek | 2013-02-11
Przeczytana: 06 lutego 2013

Oglądając stare klasyczne (lata 1966-69) odcinki serialu s-f „Star Trek”, nikt nie zastanawia się, na jakiej zasadzie działają fazery, którymi załoga obezwładnia co bardziej opornych mieszkańców wszechświata. Niewielu chyba myśli, jakim cudem nasi bohaterowie teleportują się z pokładu „Enterprise’a” na powierzchnię dowolnej planety, i nazad. Jak to możliwe, że kosmos zaludniają tak przedziwne i wysublimowane formy życia, skoro wokół nas głucha cisza i radioteleskopy niczego nie wychwytują.

„Star Trek” wpasowuje się w baśniową (jak chciałby pewnie Roger Caillois, francuski badacz literatury) konwencję, w której nikt nie zadaje sobie pytań o naturę cudowności (w naszym przypadku niezwykłych wynalazków, obcych cywilizacji etc.). Wszystko jest tak naturalne jak kot chodzący w butach z kanonicznej baśni Charlesa Perrault, też Francuza.

Tak sobie mądrze pomyślałem, gdy kończyłem czytać zbiór opowiadań Jerzego Jana Kolendo „Przed nami Kasjopeja.” Wydana w 1988 roku książka opisuje...

Hanau | 2014-06-20

Przypomniały się czasy wczesnej młodości :). Jak ktoś tu wcześniej napisał - Star Trek w dobrym polskim wydaniu :)
Znakomita klasyka polskiej sci-fi

Logrod_D Wakowski | 2016-07-14
Przeczytana: 04 kwietnia 2009

Dla mnie - majstersztyk twardego sci-fi. Dla mnie - ciąg opowiadań, ukazujący losy załogi badawczego kosmolotu. Mamy tu wszystko - i walkę z obcą florą ( polecam szczególnie ten rozdział ), próby porozumienia się z obcą cywilizacją, bunt na pokładzie... .
Czyta się jednym tchem

rasilio | 2015-10-05