Syriusz

Wydawnictwo: Czytelnik
Sirius
powieść angielska
Adam

Syriusz to superowczarek, pies-dziwo - mówi, czyta, pisze, śpiewa. Jest dziełem wybitnego fizjologa z Cambridge, który poprzez wprowadzenie pewnego hormonu do krwiobiegu matki tworzy niezwykle inteligentne superowczarki. Syriusz jest psem niepowtarzalnym, mądrym, wspaniałym i sympatycznym, jest arcydziełem. Jego obserwacje świata i panującej nad nim ludzkości są bardzo ciekawym studium psychologicznym, w którym psia wierność i przyjaźń przeplatają się z surową oceną człowieka.

źródło okładki: http://literacki24.pl

utracjusz | 2017-09-10

Dzieje fantastyki naukowej sięgają XIX wieku, ale jej prawdziwy rozkwit (i przekwit) przypadł na wiek dwudziesty. Zanim popularne w USA wydawnictwa pulpowe zyskały największą popularność i na wieki wieków przykleiły science fiction łatkę niewybrednej rozrywki, szlaki gatunkowi przecierali twórcy poważni, oferujący utwory przystępne w formie, a głębokie w treści, wiążącej się oczywiście z zagrożeniami rosnącymi wprost proporcjonalnie do postępu technologicznego. Prym wiódł wśród nich Herbert G. Wells, przywoływany zresztą dwukrotnie na kartach „Syriusza”, a dzielnie sekundowali mu Europejczycy, wśród których należy wymienić Karela Čapka czy Andre Maurois. Ciekawą postacią był w tym elitarnym gronie Olaf Stapledon.
Historyk i filozof, napisał jedenaście powieści science fiction. Bardzo ceniony za oceanem, w Polsce doczekał się jedynie dwóch tłumaczeń, nie licząc fragmentu jego pierwszej i najsłynniejszej powieści „Last and First Men”, który ukazał się w antologii „Droga do science...

Hanau | 2018-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2018

ZNAKOMITA! Zazwyczaj czytam space-opery, ta książeczka była przypadkowym oddechem przed M. Cholewą - i doskonałym oddechem. Cokolwiek by się nie napisało, od razu zdradza się z fabułą, a nie chcę pozbawiać tej przyjemności. Polecam

Hubert | 2018-05-10
Przeczytana: 15 marca 2014

Przeczytana po raz drugi na przestrzeni dziesięciu lat nie robi już takiego przygnębiającego wrażenia jak kiedyś. Ale wciąż pozostaje przerażającym studium samotności i trudnościami z akceptacją (i samoakceptacją) istoty sztucznie umieszczonej na granicy gatunków.

książek: 2017
Aiwlys | 2013-02-12
Na półkach: Przeczytane, Faworyty
Przeczytana: wrzesień 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Takich książek powinno być o wiele więcej, ponieważ poruszają jakieś struny w człowieku. Przynajmniej poruszyły we mnie, w momencie kiedy zaczęłam się zastanawiać nad ludzkością, nad własnym gatunkiem, nad zachowaniem ludzi mnie otaczających jak i nad samą sobą. Wiele różnych tematów jak moralność, religia, życie opisane z perspektywy psa. Podziwiam autora, który w tak realistyczny sposób potrafił opisać punkt widzenia i myślenia tego zwierzęcia, że miałam wrażenie, że istnieją takie stworzenia. Niby sięgnęłam po tę książkę z czystej ciekawości (genetyka i te sprawy), a to, co tak naprawdę mnie wciągnęło to studium ludzkiej psychologii. Polecam! Takie książki powinniśmy czytać.

Co skłoniło mnie do sięgnięcia po tę prawie że nieznaną książkę? Nie był to jakiś przemyślany wybór, wybrałam się do biblioteki z myślą, że wypożyczę kolejne ciekawe książki. Zainteresowała mnie akurat ta, niewielka, niepozorna, ale z ciekawym opisem na okładce, mówiącym o eksperymentach genetycznych. A to...

Dziuber | 2018-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2018