Śniegi Olimpu. Ogród na Marsie. Ilustrowana historia kolonizacji Marsa

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Snows of Olimpus. A Garden on Mars
Adam

Oto opowieść o świecie, który kiedyś być może zmartwychwstanie... Dzisiejszy Mars jest pustynną planetą, którą spowija bardzo rzadka atmosfera. Na powierzchni Marsa, której temperatura waha się w granicach -120°C - 0°C, nie płyną rzeki, nic też nie wskazuje na to, że kiedykolwiek istniało tam życie. Mars, który jest sąsiadem Ziemi, zawsze silnie oddziaływał na wyobraźnię jej mieszkańców....

Oto opowieść o świecie, który kiedyś być może zmartwychwstanie...

Mars, który jest sąsiadem Ziemi, zawsze silnie oddziaływał na wyobraźnię jej mieszkańców. Amerykański astronom Percivall Lowell był przekonany, że odkrył na powierzchni Czerwonej Planety kanały. Herbert G. Wells opisał w swej powieści inwazję Marsjan na Ziemię, Orson Welles zrealizował o tym słuchowisko, które wywołało panikę wśród radiosłuchaczy.

Dla pisarzy science fiction Mars zawsze był jednym z najważniejszych miejsc we Wszechświecie.

W "Śniegach Olimpu" Arthur C. Clarke pokazuje, wykorzystując nowoczesny program komputerowy, w jaki sposób będzie się zmieniała powierzchnia Marsa w miarę gęstnienia atmosfery i wzrostu jej temperatury. Zaczynając od Olympus Mons - największej góry w Układzie Słonecznym, będącej stożkiem wulkanu o wysokości 27 km - Clarke generuje szczegółowe "zdjęcia", które dokumentują zmiany na powierzchni planety: pojawienie się wody, rozwój roślinności... Snuje też rozważania o podróżach na Marsa, budowie baz dla ziemskich kolonistów.

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

Gracjan Triglav | 2014-10-20
Przeczytana: 15 października 2014

Arthur C. Clark jest legendą literatury SF, korzystać ze swojej pozycji, roztaczając przed nami pewien zakres myśli ludzkiej nt. Czerwonej Planety, odnośnie jej podboju i kolonizacji, wcześniejszych wyobrażeń o Marsie i obecnego stanu wiedzy. Nie jest to kompletna, wyczerpująca monografia, to zaledwie kilka garści obserwacji, kilka wiader przemyśleń i refleksji – przemieszanych z marsjańskim pyłem. Jest trochę gawędziarsko i zdecydowanie na luzie.

Literatura science-fiction niestrudzenie przeciera szlaki, inspiruje i zapładnia nowymi ideami. Nim ludzie z NASA wzięli się za projekt Apollo i polecieli na Księżyc, przeczytali wszystko co na ten temat napisali fantaści. Dlatego dobrze, że to właśnie Arthur C. Clark napisał taką książeczkę – szkoda jednak że tak krótką.
Tekst książki i fotografie tworzą kompletną całość, miejscami mniej udaną, miejscami bardziej. Na okładce, na pierwszym planie, mamy fragment marsjańskiego księżyca, z portem kosmicznym i bazą. W tle zaś planetę Mars,...

Marek | 2016-07-10
Johel | 2016-06-14