Fragmenty nieznanego nauczania

Czarna Owca
2010-01-01
1991-01-01
Magdalena Złotowska

Porządkuje zebraną wcześniej wiedzę w rozsądny sposób.

Porządkuje zebraną wcześniej wiedzę w rozsądny sposób.

Przy odpowiednim skupieniu z książki można wyciągnąć wiele pięknych nauk.
Mechaniczność człowieka uzależnia go od innych maszyn, praw i środowiska. Ciężko przewidzieć przyszłość, ponieważ co chwile może zmieniać się kierunek i cel. Człowiek staje się niewolnikiem wszystkiego co go otacza, wszystko wokół sprawuje nad nim władzę. Jeśli chcemy zrozumieć własną mechaniczność i w jakiś sposób się jej wyzbyć musimy pamiętać siebie. Gurdżijew pomaga przebrnąć przez drogę do poznawania siebie, tym samym utrzymując, że ludziom nie chce się myśleć o sobie. Zauważa, że człowiek zamiast pracować nad sobą zastanawia się jak spowodować, by inni zachowywali się zgodnie z ich życzeniami.
Opisane przez G prawo oktaw pokazuje, dlaczego w naszych działaniach nie ma linii prostych, wyjaśnia powody sprzeczności w nich. Człowiek nie spostrzega tego, że zaczynając robić jedną rzecz, faktycznie zajmuje się zupełnie inną. On dalej myśli, że robi to samo.
Jakie jest wyjście z sytuacji? Gurdżijew naucza jak oddzielać rzeczywiste od wymyślonego. Jak jedno Ja różni się od drugiego Ja. To droga pełna cierpienia ego, musimy zdać sobie sprawę z bezcelowości i mechaniczności wszystkiego. To pozwoli nam ukształtować środek ciężkości.
Książka jest skarbnicą wiedzy, G proponował swoim uczniom różne ćwiczenia, które Uspienski szczegółowo opisał. Przyroda, sztuka, ewolucja, prędkość wibracji i trzypiętrowa fabryka energii. To nie są błahe zainteresowania i błahe cele przeciętnych ludzi.

Przy odpowiednim skupieniu z książki można wyciągnąć wiele pięknych nauk.

Ciekawe z wielu powodów. Na pewno niepodobne do większości rzeczy, które czytałem (ale ostatnio na motyw z "wodorami" trafiłem w publikacji jakiegoś polskiego psychologa z początku XX w.). Na pewno ciekawe w kontekście ówczesnej wiedzy naukowej. Momentami nadto zabawne, a jednak głębokie. Kolega zapętlił trochę doremifa, ale nic się nie wydarzyło ;)

księżyc zjada ludzi po śmierci, a kluczem do zrozumienia wszechświata jest do-re-mi-fa-so-la xD

Jedna z najważniejszych książek jakie miałem zaszczyt czytać, które mówią o naukach Gurdżijewa i jedna z najważniejszych książek ever. Czytana wiele razy, za każdym razem ukazuje jakieś novum, co dla mnie osobiście jest dowodem iż pamiętanie samego siebie, było jest i będzie niedoścignionym wyzwaniem.

Książka wyjątkowa pod kątem tego jak odbiera mistrza jego uczeń. Opis kondycji świadomości zwyczajnego człowieka jest rozległy. Metody pracy nad poszerzeniem jej dokładnie opisane. Mi spodobał się sposób na pracę nad zatrzymaniem umysłu czym była technika stop, a wiec wejściem w stan bycia tu i teraz na hasło stop, w wybranym przez mistrza-trenera momencie. Obok opisu kondycji i metod pracy nad nią jest dużo ideologi wymyślonej przez Gurijewa aby przyciągnąć uczniów. Było to dla mnie szokiem jednak warto o tym pamiętać przed przeczytaniem. Część tych duchowych opowieści to po prostu bzdury. O motywacji i samym akcie wymyślania teorii duchowych wspominał Osho. Mówi, że jest to najprostszy sposób, by zachęcić choć część poszukujących do realnej pracy nad sobą.

Książkę przeczytałam z dużym zaciekawieniem."Dawkowałam" sobie jeden rozdział dziennie gdyż prezentowaną wiedzę trzeba dobrze przemyśleć, przetrawić i przyswoić a nie jest ona łatwa...
Zaskakujące jest,że książka napisana na początku XX w nie straciła nic ze swej aktualności a wręcz zyskała.Upływ czasu i bieg historii potwierdził słuszność wielu nauk Gurdżijewa jak np. teorii o "człowieku maszynie". W obecnych czasach człowiek jest jeszcze bardziej "mechaniczny" i sterowany przez wpływy zewnętrzne , środki masowego przekazu itp niż było to 100 lat temu.Żyjemy "śpiąc" i wykonując mechaniczne zadania oraz przypisane nam role nie zastanawiając się i nie zadając sobie nawet pytania :"Dlaczego?"

Współczesna fizyka kwantowa potwierdza także nauki Gurdżijewa o wszechświecie, materii i energii, częstotliwości drgań i.in.

Na pewno jest to książka, o której długo się nie zapomina.

• Filozofia
  • Ezoteryka