Żydzi i chrześcijanie jedną mają przyszłość

Tłumaczenie: Dominika Motak
Wydawnictwo: Znak
Juden und Christen haben eine Zukunft
83-240-0134-4
historia, żydzi, chrześcijanie
historia
Olena

W czasie, kiedy polemiki dotyczące stosunków chrześcijańsko-żydowskich stają się szczególnie gorące i łatwo w nich o niesprawiedliwe uogólnienia czy uleganie negatywnym stereotypom, warto przysłuchać się rozmowie dwóch ludzi dobrej woli: Franza Königa - kardynała, emerytowanego arcybiskupa Wiednia i jednego z najbardziej szanowanych dostojników Kościoła, i Ernsta Ludwiga Ehrlicha - Żyda, autora wielu prac dotyczących judaizmu oraz członka licznych organizacji międzywyznaniowych. Nie omija się w tym dialogu żadnej trudnej kwestii, ale przenika go światło nadziei, że "Stary Testament może spotkać się z Nowym". Symboliczny wymiar ma fakt, że ów dialog wieńczy rozmowa o modlitwie "Ojcze nasz" i myśl, że kiedyś wyznawcy obu wielkich religii będą odmawiać ją razem - by "powoli połączyć w modlitwie to, co rozdzieliła historia".

Bubełe | 2014-08-23
Przeczytana: 12 września 2014