Rozdroża cz. II

Cykl: Bolesław Chrobry (tom 6)
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
historia Polski, średniowiecze,
historyczna
adamats

Bolesław podjął wielką misję cywilizacyjną, Karczuje puszcze, wytycza dukty, umacnia chrześcijaństwo i bezlitośnie tępi stare bóstwa. Wzmacnia drużynę, jednoczy państwo, nie waha się przy tym używać każdego, dostępnego mu sposobu. Od Poznania do Jomsborga, od Wawelu do grodów śląskich, a w tle wielka polityka europejska, kolejna próba sił między Cesarstwem a Papiestwem i Świętosława -...

Od Poznania do Jomsborga, od Wawelu do grodów śląskich, a w tle wielka polityka europejska, kolejna próba sił między Cesarstwem a Papiestwem i Świętosława - Piastowska Królowa Północy

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: skan z oryginału

Paulus | 2016-01-28
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Obszerny cykl Bolesław Chrobry, to ukazane w przepiękny sposób początki państwa polskiego, w którym zapadają w pamięć: swojskie i urzekające opisy przyrody; postacie, realne i konkretne, zwłaszcza w swych słabościach oraz przyjmowaniu życia, często podłego i pełnego przeciwności; ukazanie nowego, potężnego Boga Kyryi Krysti - wywołującego ciekawość, niechęć a czasem strach u mieszkańców szumiącej dzikiej puszczy; śmiała wizja scalenia ludzi, którzy rozsiani na samotnych wyspach swych osad, nie wiedzą co jest za pierwotnym gąszczem, a mimo wszystko potrafią gadać pomiędzy sobą tąże mową-pogwarką; kształtowanie się szerszej niż dotychczas wspólnoty - już narodowej, która kiełkuje w obliczu zagrożenia chąsą, ryżego niemca; ofiarne wojowanie dziesiątek gnieźnieńskich i poznańskich na zasiekach za Odrą; ulitowanie się Pazura nad swoją białką; nieszczęśliwa miłość Kłąba i Latorosłki; dziki Bugaj i jego pierwotna puszczańska siła; inwokacja chuderlawego niemieckiego mnicha Brunona do Pana...

mitloff | 2014-03-20

Przeleciwszy przez ten cały cykl wymagał nie małego poświęcenia, ponieważ według mnie średniowieczne powieści historyczne, mało tego, że są napisane specyficznym dialektem to wymagają od czytelnika ogólnej wiedzy na dany temat. Cykl Antoniego Gołubiewa jest po prostu rewelacyjny, każdy kto lubuje się w tego typu lekturach, jeśli jeszcze tego nie przeczytał to powinien to czym prędzej nadrobić.

Busio | 2016-11-07
Konstantyn | 2016-11-03