Rozdroża cz. I

Cykl: Bolesław Chrobry (tom 5)
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
historia Polski, średniowiecze,
historyczna
adamats

Bolesław podjął wielką misję cywilizacyjną, Karczuje puszcze, wytycza dukty, umacnia chrześcijaństwo i bezlitośnie tępi stare bóstwa. Wzmacnia drużynę, jednoczy państwo, nie waha się przy tym używać każdego, dostępnego mu sposobu. Od Poznania do Jomsborga, od Wawelu do grodów śląskich, a w tle wielka polityka europejska, kolejna próba sił między Cesarstwem a Papiestwem i Świętosława -...

Od Poznania do Jomsborga, od Wawelu do grodów śląskich, a w tle wielka polityka europejska, kolejna próba sił między Cesarstwem a Papiestwem i Świętosława - Piastowska Królowa Północy

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: skan z oryginału

Dotka76 | 2011-04-18
Przeczytana: 14 kwietnia 2011

Rewelacja - jak wszystkie pozostałe części

Paulus | 2016-01-28

Obszerny cykl Bolesław Chrobry, to ukazane w przepiękny sposób początki państwa polskiego, w którym zapadają w pamięć: swojskie i urzekające opisy przyrody; postacie, realne i konkretne, zwłaszcza w swych słabościach oraz przyjmowaniu życia, często podłego i pełnego przeciwności; ukazanie nowego, potężnego Boga Kyryi Krysti - wywołującego ciekawość, niechęć a czasem strach u mieszkańców szumiącej dzikiej puszczy; śmiała wizja scalenia ludzi, którzy rozsiani na samotnych wyspach swych osad, nie wiedzą co jest za pierwotnym gąszczem, a mimo wszystko potrafią gadać pomiędzy sobą tąże mową-pogwarką; kształtowanie się szerszej niż dotychczas wspólnoty - już narodowej, która kiełkuje w obliczu zagrożenia chąsą, ryżego niemca; ofiarne wojowanie dziesiątek gnieźnieńskich i poznańskich na zasiekach za Odrą; ulitowanie się Pazura nad swoją białką; nieszczęśliwa miłość Kłąba i Latorosłki; dziki Bugaj i jego pierwotna puszczańska siła; inwokacja chuderlawego niemieckiego mnicha Brunona do Pana...

Henry Rackham | 2011-02-08
Przeczytana: 1978 rok

Czytałem wiele lat temu mając chyba z 10 lat i powiedziałem sobie, ze kiedyś do niej powrócę
Trudna książka, ze względu na archaiczny język, poznajemy początki naszego kraju

Busio | 2016-11-07
Konstantyn | 2016-11-03