Złe dni cz. II

Cykl: Bolesław Chrobry (tom 4)
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
historia Polski, średniowiecze,
historyczna
adamats

Inne wydania

Po śmierci Ottona Rudego, przyjaciela i sprzymierzeńca Bolesława Polskiego, do głosu ponownie doszli zwolennicy ostatecznej rozprawy z Bolesławem. Tym bardziej, że ten po zajęciu Pragi, urósł w siłę i z coraz większym uporem dopominał się o Koronę dla siebie. Wojna była nieunikniona a ciosy na młode państwo, zaczęły spadać ze wszystkich stron. Niemcy doszli do wałów Poznania, a w roku 1005 po...

Niemcy doszli do wałów Poznania, a w roku 1005 po narodzeniu Chrystusa, Bolesław zrozumiał, że sam nie oprze się potędze Cesarstwa, ale siłami Księstwa będzie mógł odeprzeć każde zagrożenie.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: skan z oryginału

Dotka76 | 2011-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2011

Sześć gwiazdek.
Strasznie podoba mi się ta część.

Paulus | 2016-01-28

Obszerny cykl Bolesław Chrobry, to ukazane w przepiękny sposób początki państwa polskiego, w którym zapadają w pamięć: swojskie i urzekające opisy przyrody; postacie, realne i konkretne, zwłaszcza w swych słabościach oraz przyjmowaniu życia, często podłego i pełnego przeciwności; ukazanie nowego, potężnego Boga Kyryi Krysti - wywołującego ciekawość, niechęć a czasem strach u mieszkańców szumiącej dzikiej puszczy; śmiała wizja scalenia ludzi, którzy rozsiani na samotnych wyspach swych osad, nie wiedzą co jest za pierwotnym gąszczem, a mimo wszystko potrafią gadać pomiędzy sobą tąże mową-pogwarką; kształtowanie się szerszej niż dotychczas wspólnoty - już narodowej, która kiełkuje w obliczu zagrożenia chąsą, ryżego niemca; ofiarne wojowanie dziesiątek gnieźnieńskich i poznańskich na zasiekach za Odrą; ulitowanie się Pazura nad swoją białką; nieszczęśliwa miłość Kłąba i Latorosłki; dziki Bugaj i jego pierwotna puszczańska siła; inwokacja chuderlawego niemieckiego mnicha Brunona do Pana...

olo | 2017-06-18
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Skończyłem czytać drugi tom Złych dni w rocznicę śmierci Bolesława Chrobrego. Mniejsza o historię i o znaki, ale literacko to najlepsza część tej powieści. Do języka człowiek już się zdołał przyzwyczaić, do mnogości bohaterów również. Akcja prowadzona jest szybko, trudno się od niej oderwać, ale za najważniejszą zaletę uważam brak banału. Bohaterowie są narysowani wiarygodnie, z psychologiczną głębią (szczególnie związek Latoroślki z Zefirdem), także historia doczekała się wnikliwej refleksji, religia podobnie. Znakomita lektura.

damaxi | 2017-04-20
Artur | 2017-03-05