Złe dni cz. I

Cykl: Bolesław Chrobry (tom 3)
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
historia Polski, średniowiecze,
historyczna
adamats

Po śmierci Ottona Rudego, przyjaciela i sprzymierzeńca Bolesława Polskiego, do głosu ponownie doszli zwolennicy ostatecznej rozprawy z Bolesławem. Tym bardziej, że ten po zajęciu Pragi, urósł w siłę i z coraz większym uporem dopominał się o Koronę dla siebie. Wojna była nieunikniona a ciosy na młode państwo, zaczęły spadać ze wszystkich stron.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: skan z oryginału

Anna | 2018-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Śmierć Ottona III zniweczyła wszelkie marzenia i nadzieje na utworzenie wielkiego imperium chrześcijańskiego pod panowaniem cesarza rzymskiego. Bolesław nie porzucił do końca tych planów; śmierć pomysłodawcy tej idei stała się dla niego przyczynkiem do rozpoczęcia szeroko zakrojonych działań, które mogły owe wielkie plany ziścić. Tak zaczęła się wojna.

Najpierw Bolesław zajął Pragę czeską, potem dokonał najazdu na kraj Głomaczów; wydawało się, że wszystko idzie w dobrym kierunku, ale lud praski powoli miał dość zwierzchnictwa polskiego księcia i niestety Pragę trzeba było porzucić, zwłaszcza gdy pod jej murami stały niemal o krok wojska Henryka.

Tak jak i w poprzednich częściach powieści, tak i w tej autor wprowadza nas w codzienne życie zwykłych ludzi, przybliża czytelnikowi ich losy. Wielu znajdziemy tu bohaterów, ciekawych i wyjątkowych; ich losy niekiedy wzbudzają więcej emocji, niż losy księstwa, ich dzieje splatają się ze sobą, przecinają się ich drogi, a wszyscy razem...

Dotka76 | 2011-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2011

Trochę mniej podobała mi się ta część - dużo polityki. Jednak nadal jestem pod dużym wrażeniem. Rewelacyjne portrety psychologiczne bohaterów. Pierwsza klasa literacka.

Paulus | 2016-01-28

Obszerny cykl Bolesław Chrobry, to ukazane w przepiękny sposób początki państwa polskiego, w którym zapadają w pamięć: swojskie i urzekające opisy przyrody; postacie, realne i konkretne, zwłaszcza w swych słabościach oraz przyjmowaniu życia, często podłego i pełnego przeciwności; ukazanie nowego, potężnego Boga Kyryi Krysti - wywołującego ciekawość, niechęć a czasem strach u mieszkańców szumiącej dzikiej puszczy; śmiała wizja scalenia ludzi, którzy rozsiani na samotnych wyspach swych osad, nie wiedzą co jest za pierwotnym gąszczem, a mimo wszystko potrafią gadać pomiędzy sobą tąże mową-pogwarką; kształtowanie się szerszej niż dotychczas wspólnoty - już narodowej, która kiełkuje w obliczu zagrożenia chąsą, ryżego niemca; ofiarne wojowanie dziesiątek gnieźnieńskich i poznańskich na zasiekach za Odrą; ulitowanie się Pazura nad swoją białką; nieszczęśliwa miłość Kłąba i Latorosłki; dziki Bugaj i jego pierwotna puszczańska siła; inwokacja chuderlawego niemieckiego mnicha Brunona do Pana...

erloor | 2018-07-09
Przeczytana: 11 lipca 2018