Złe dni cz. I

Cykl: Bolesław Chrobry (tom 3)
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
historia Polski, średniowiecze,
historyczna
adamats

Inne wydania

Po śmierci Ottona Rudego, przyjaciela i sprzymierzeńca Bolesława Polskiego, do głosu ponownie doszli zwolennicy ostatecznej rozprawy z Bolesławem. Tym bardziej, że ten po zajęciu Pragi, urósł w siłę i z coraz większym uporem dopominał się o Koronę dla siebie. Wojna była nieunikniona a ciosy na młode państwo, zaczęły spadać ze wszystkich stron.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: skan z oryginału

Dotka76 | 2011-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2011

Trochę mniej podobała mi się ta część - dużo polityki. Jednak nadal jestem pod dużym wrażeniem. Rewelacyjne portrety psychologiczne bohaterów. Pierwsza klasa literacka.

Paulus | 2016-01-28

Obszerny cykl Bolesław Chrobry, to ukazane w przepiękny sposób początki państwa polskiego, w którym zapadają w pamięć: swojskie i urzekające opisy przyrody; postacie, realne i konkretne, zwłaszcza w swych słabościach oraz przyjmowaniu życia, często podłego i pełnego przeciwności; ukazanie nowego, potężnego Boga Kyryi Krysti - wywołującego ciekawość, niechęć a czasem strach u mieszkańców szumiącej dzikiej puszczy; śmiała wizja scalenia ludzi, którzy rozsiani na samotnych wyspach swych osad, nie wiedzą co jest za pierwotnym gąszczem, a mimo wszystko potrafią gadać pomiędzy sobą tąże mową-pogwarką; kształtowanie się szerszej niż dotychczas wspólnoty - już narodowej, która kiełkuje w obliczu zagrożenia chąsą, ryżego niemca; ofiarne wojowanie dziesiątek gnieźnieńskich i poznańskich na zasiekach za Odrą; ulitowanie się Pazura nad swoją białką; nieszczęśliwa miłość Kłąba i Latorosłki; dziki Bugaj i jego pierwotna puszczańska siła; inwokacja chuderlawego niemieckiego mnicha Brunona do Pana...

Kojot | 2017-07-11
Yori | 2017-06-24