Wyzwanie czytelnicze LC

Szło nowe

Cykl: Bolesław Chrobry (tom 2)
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
historia Polski, średniowiecze,
historyczna
adamats

Kontynuacja opowieści rozpoczętej w tomie "Puszcza", rozgrywająca się w latach 992 - 1002. Jesteśmy świadkami umacniania się władzy książęcej Bolesława, przybycia biskupa Wojciecha i jego misji chrystianizacyjnej w Prusach oraz słynnego zjazdu gnieźnieńskiego, w trakcie którego Cesarz Otton, potwierdził aspiracje Bolesława do Korony Królewskiej.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: skan z oryginału

Anna | 2018-03-17
Przeczytana: 16 marca 2018

Drugi tom cyklu "Bolesław Chrobry" jest tak samo interesujący i wciągający jak poprzedni. Stajemy się uczestnikami kolejnych 10 lat historii Państwa Polskiego, pierwszej dekady panowania Bolesława, jego zmagań o utrzymanie jedności kraju, zacieśnianie sojuszy, chrystianizacji słowiańskich plemion, zabiegania o koronę.

Autor z dużą wnikliwością kreśli, panującą po śmierci Mieszka I sytuację polityczną i społeczną państwa, ukazuje nam plany i ambicje następcy, jego charakter, umiejętności, dążenia. Opisuje zdarzenia, które miały niebagatelne znaczenie dla losów średniowiecznej Polski; zwycięstwo nad Jamsborgiem, śmierć biskupa Wojciecha, zamordowanego przez Prusów podczas krzewienia wiary Chrystusa, zjazd gnieźnieński z udziałem cesarza Ottona III, który nałożył na głowę Bolesława diadem i wręczył mu kopię włóczni św. Maurycego, co umocniło w oczach Europy pozycję polskiego księcia. Plany Chrobrego nie szły jednak po jego myśli; zdrada arcybiskupa Astryka i przedwczesna śmierć...

Mario | 2018-11-02

Drugi tom gołubiewowego arcydzieła koncentruje się na zmianie ideologicznej na ziemiach polskich, na gwałtownym, podyktowanym z góry przejściu od religii rodzimej do przyniesionej z Zachodu wiary w Chrystusa, a zatem na kontaktach, stosunkach i utarczkach z Niemcami. Dopiero po lekturze skonstatowałem, że autor pisał ten tom podczas wojny, a mimo to stara się być obiektywnym (o ile to możliwe w ogóle, tym bardziej dla pisarza) w stosunku do opisywanego w powieści cesarstwa niemieckiego i jego emisariuszy. Obiektywny jest w dużym stopniu Gołubiew także wobec sposobu przyjęcia chrześcijaństwa, który to sposób z misjonarstwem nic nie miał wspólnego, a z ogniem, mieczem i niszczeniem dziedzictwa kulturowego - bardzo dużo. Tym ciekawszy to obraz, że zaraz potem zabrałem się do "Słowiańszczyzny" Janion, a te dwie lektury zestawione razem dają bardzo wiele do myślenia o współczesnej kondycji Polaka. A jeszcze dwie części "Chrobrego" i dwie porcje rozmyślań przede mną.

Paulus | 2016-01-28

Obszerny cykl Bolesław Chrobry, to ukazane w przepiękny sposób początki państwa polskiego, w którym zapadają w pamięć: swojskie i urzekające opisy przyrody; postacie, realne i konkretne, zwłaszcza w swych słabościach oraz przyjmowaniu życia, często podłego i pełnego przeciwności; ukazanie nowego, potężnego Boga Kyryi Krysti - wywołującego ciekawość, niechęć a czasem strach u mieszkańców szumiącej dzikiej puszczy; śmiała wizja scalenia ludzi, którzy rozsiani na samotnych wyspach swych osad, nie wiedzą co jest za pierwotnym gąszczem, a mimo wszystko potrafią gadać pomiędzy sobą tąże mową-pogwarką; kształtowanie się szerszej niż dotychczas wspólnoty - już narodowej, która kiełkuje w obliczu zagrożenia chąsą, ryżego niemca; ofiarne wojowanie dziesiątek gnieźnieńskich i poznańskich na zasiekach za Odrą; ulitowanie się Pazura nad swoją białką; nieszczęśliwa miłość Kłąba i Latorosłki; dziki Bugaj i jego pierwotna puszczańska siła; inwokacja chuderlawego niemieckiego mnicha Brunona do Pana...

Dotka76 | 2011-03-19
Przeczytana: 19 marca 2011

Jestem zdziwiona, jak dobra jest ta książka.
Napisana z rozmachem, świetny warsztat.
Najlepsza - bez wątpienia - książka historyczna, jaka trafiła mi w ręce.

Cancale | 2017-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2017

Pierwszy tom BCH bardziej mi się podobał. W tym, za dużo wątków, otwieranych nagle, można się pogubić, ale to taka drobna uwaga, może zrzędliwość. Natomiast jako całość to wciąż wspaniała panorama życia w średniowiecznej Polsce. Dogłębna, przejmująca, wiarygodna, skłaniająca do refleksji.

żabka | 2016-05-12
Przeczytana: 12 maja 2016

Bardzo dobrze napisana książka w stylu dość trudnym do zrozumienia, ale wprowadzającym w klimaty. Polecam dal miłośników historii.

Krzysztof | 2017-04-03

Genialne, w swym zamyśle, a po części i wykonaniu. Epopeja.

Ola | 2019-01-17
LoremIpsum | 2019-01-01