Szło nowe

Cykl: Bolesław Chrobry (tom 2)
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
historia Polski, średniowiecze,
historyczna
adamats

Inne wydania

Kontynuacja opowieści rozpoczętej w tomie "Puszcza", rozgrywająca się w latach 992 - 1002. Jesteśmy świadkami umacniania się władzy książęcej Bolesława, przybycia biskupa Wojciecha i jego misji chrystianizacyjnej w Prusach oraz słynnego zjazdu gnieźnieńskiego, w trakcie którego Cesarz Otton, potwierdził aspiracje Bolesława do Korony Królewskiej.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: skan z oryginału

Paulus | 2016-01-28

Obszerny cykl Bolesław Chrobry, to ukazane w przepiękny sposób początki państwa polskiego, w którym zapadają w pamięć: swojskie i urzekające opisy przyrody; postacie, realne i konkretne, zwłaszcza w swych słabościach oraz przyjmowaniu życia, często podłego i pełnego przeciwności; ukazanie nowego, potężnego Boga Kyryi Krysti - wywołującego ciekawość, niechęć a czasem strach u mieszkańców szumiącej dzikiej puszczy; śmiała wizja scalenia ludzi, którzy rozsiani na samotnych wyspach swych osad, nie wiedzą co jest za pierwotnym gąszczem, a mimo wszystko potrafią gadać pomiędzy sobą tąże mową-pogwarką; kształtowanie się szerszej niż dotychczas wspólnoty - już narodowej, która kiełkuje w obliczu zagrożenia chąsą, ryżego niemca; ofiarne wojowanie dziesiątek gnieźnieńskich i poznańskich na zasiekach za Odrą; ulitowanie się Pazura nad swoją białką; nieszczęśliwa miłość Kłąba i Latorosłki; dziki Bugaj i jego pierwotna puszczańska siła; inwokacja chuderlawego niemieckiego mnicha Brunona do Pana...

Dotka76 | 2011-03-19
Przeczytana: 19 marca 2011

Jestem zdziwiona, jak dobra jest ta książka.
Napisana z rozmachem, świetny warsztat.
Najlepsza - bez wątpienia - książka historyczna, jaka trafiła mi w ręce.

olo | 2017-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2017

Pierwszy tom BCH bardziej mi się podobał. W tym, za dużo wątków, otwieranych nagle, można się pogubić, ale to taka drobna uwaga, może zrzędliwość. Natomiast jako całość to wciąż wspaniała panorama życia w średniowiecznej Polsce. Dogłębna, przejmująca, wiarygodna, skłaniająca do refleksji.

żabka | 2016-05-12
Przeczytana: 12 maja 2016

Bardzo dobrze napisana książka w stylu dość trudnym do zrozumienia, ale wprowadzającym w klimaty. Polecam dal miłośników historii.

Krzysztof | 2017-04-03

Genialne, w swym zamyśle, a po części i wykonaniu. Epopeja.

jnk44 | 2017-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2017