Puszcza

Okładka książki Puszcza Antoni Gołubiew
Okładka książki Puszcza
Antoni Gołubiew Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX Cykl: Bolesław Chrobry (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Bolesław Chrobry (tom 1)
Instytut Wydawniczy PAX
1986-01-01
1986-01-01
historia polski średniowiecze Mieszko Piastowie

Audiobook
Pomnijcie ludkowie mili, azaliż księdze Mieszko i Bolesław to zacne Ojce Plemienia Lestkowego a nie smardy czy psichwosty a chwała i mir zawżdy im na wieki.
Komu bliskie sercu spory jarlowe o Jomsborg a Wołyń i jako żywo radują się chwałą Bolesławową tym niech Swarożyc lubo Kyryi-Kristi a Dola sprzyja.
Nynie ja wychyle za Wasze zdrowie kwartę miodu, a on półtorak przedni z wołyńskiego grodziszcza przywiezion od wikińskiej griżdżi zakupion.
Chwała!!!

Audiobook
Nynie ja wychyle za Wasze zdrowie kwartę miodu, a on półtorak...

Cieszę się że wznowiono tą świetną serię. Czytałam dawno dawno temu i ciągle jestem pod wrażeniem.

Nie bardzo rozumiem skąd wysokie oceny tej książki. Przeczytałem pierwszy tom i sporo drugiego i postanowiłem odłożyć. Szkoda mi czasu, bo jest to obszerna pozycja. To co mnie zraziło do tej książki to wymyślony na jej potrzeby język. Znam sporo słów staropolskich i bynajmniej nie chodzi mi o słowa typu "białka". Po prostu czytanie jest ciężkie i trudno się skupić na fabule. A i ta jakoś mnie nie porwała.

"Bolesław Chrobry Puszcza" to pierwsza część cyklu historycznego Antoniego Golubiewa, który tworzył przez parędziesiąt lat.

Bardzo bałem się słuchać tego audiobooka bo słyszałem o tym cyklu i jego archaicznym języku. Początek słuchania przez to był trudny, ale potem jednak zacząłem wszystko rozumieć. Nie wiem czy to jest stylizacja czy rzeczywiście tak mówiono w czasach pierwszego króla Polski, ale bardzo to tu pasuje. Moim zdaniem tworzy nie powtarzalny klimat tej historii.

Fabuła prowadzona jest z różnych punktów narracji. Rzeczywiście mamy wątek Bolesława, ale też kilku rodów. W całą historię wprowadzają nas Śliźniowie, którzy wiodą spokojne życie i muszą sobie poradzić z najazdem wikingów. Samego Bolka poznajemy już jako chłopca. No i szczerze mówiąc niektóre wydarzenia w tej narracji troszkę mi się dłużyły. Autor dość ciekawie przedstawił jego charakter jako kogoś kto już od młodych lat był nie ustępliwy i umiał postawić na swoim. Warto też dodać, że będzie w tej pierwszej części trochę spisków i gry o władzę.

Audiobook wykonany jest dobrze. Lektorem jest Marcin Popczyński. Ten lektor nawet mi się podoba choć do moich ulubionych nie należy .

Podsumowując "Bolesław Chrobry Puszcza" to dobra powieść historyczna. Tak więc jeśli sięgacie po takie pozycję to myślę, że mogę polecić i nie bójcie się stylizowanego języka. Moje oceny to 8/10 i 7/10.

Trafiłem na tę książkę przypadkiem, szukając audiobooka do słuchania podczas biegania i książka mnie oczarowała. Dawno nie czytałem czegoś tak interesującego, tak rozbudowanego, pięknego bogatego świata, w który można na spokojnie zapaść się jak w głębokim fotelu i zapomnieć o współczesności.

Zrobiłem dwa podejścia. Nie widzę sensu dalej czytać. Przydałby się przypisy alb słownik. Nie zamierzam się katować.

Język jakim jest napisana ,,Puszcza '' może sprawić nie dala problem i mocno zniechęcić do dalszej lektury, tak było na początku w moim przypadku, mało tego czasem miałem serdecznie dość i ze złością chciałem książką cisnąć w ciemny i zapomniany kąt pełen pajęczyn i pająków domowych. Mimo wszystko się przemogłem i dobrnąłem do końca. Język archaiczny, ale jednocześnie niezwykle bogaty i takie też są opisy w książce. Bogactwo opisów natury przyrody, ale także natury człowieka. Ciekawe intrygujące początki państwa polskiego. Szczegółowość, dokładność to rzuca się pierwsze w oczy, wielobarwność postaci, miejsc , wydarzeń oraz umiejętność zgrania tego wszystkiego w piękną całość. Zaintrygowany pierwszym tomem postanowiłem sięgnąć po kolejne i zdaję sobie z tego sprawę doskonale, że będzie to podróż i ciekawa i niezwykle ciężka, trudna. Nie zawsze wszystko rozumiałem, od razu , musiałem to przemyśleć poustawiać sobie w głowie , niestety takiego języka, wyrażeń na co dzień się już nie używa , a na pewno nie jest to spotykane w słowie pisanym. Całość jest jasna, niektóre, bardziej szczegółowe opisy mowy, wyrażeń - poszczególne rozmowy między bohaterami żeby zrozumieć sens trzeba trochę pomyśleć. Początek jest ciężki , potem jest już lepiej, język trochę się łamie podczas czytania......ksiądz to nikt inny jak książę dzisiaj, a to też ciekawostka, takich kwiatków jest w tej książce pełno.
Mimo wszystko ciekawa lektura. Język użyty w ,, Puszczy '' rzeczywiście może odstraszać. Akcja też nie jest nadzwyczaj szybka, wartka....ale da się to przeskoczyć.
Ciekawy jestem całości, postanowiłem ,że dobrnę do ostatniego tomu wieńczącego dzieło.
Antoni Gołubiew - Bolesław Chrobry ,, Puszcza '' początek ciekawej przygody.

W ten weekend wsłuchałam się w pierwsza książkę Antoniego Gołubiewa , bardzo lubię czasy piastowskie i czasy Chrobrego. Napewno sięgnę po cześć drugą. Polecam

Chrobry Gołubiewa w planach był od dawna, ale jakoś się nie składało. I znienacka na Storytelu ukazał się audiobook. Z radością skorzystałem.

Nie będę się wymądrzał na temat cyklu który ma nawet swoją monografię. W moje gusta trafił. Rzecz napisana z rozmachem, przekrojowa, wielopłaszczyznowa, przemyślana. Nie przeszkadzała mi mocna stylizacja języka tudzież specyficzna narracja, które niestety bardzo szybko uczynią te powieści całkowicie niezrozumiałymi i w efekcie odsuną na bardzo głęboki margines.

Wysłuchane w bardzo dobrej interpretacji Marcina Popczyńskiego.

Wyjątkowa lektura.
10/10