Puszcza

Cykl: Bolesław Chrobry (tom 1)
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
historyczna
adamats

Pierwszy tom monumentalnego dzieła o początkach polskiej państwowości. Powieść historyczna z czasów Mieszka I

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: skan z oryginału

Leeloo_Dallas | 2016-11-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Historia
Przeczytana: 08 listopada 2016

Kto szuka ten znajdzie :-)
Od dawna już miałam ogromną ochotę przeczytać książkę historyczną o naszych, polskich dawnych dziejach. Ale nie tylko taką, która przenosi w tamte czasy ale taką, która daje wiedzę, możliwie jak najwięcej i dokładnie.
W naturalny sposób trafiłam na książki Elżbiety Cherezińskiej, ale w opinii @Koronczarki o jednej z tych książek przeczytałam, że dopiero książka „Bolesław Chrobry „ Antoniego Gołubiewa jest należycie osadzona w realiach tamtych czasów. Tak więc wzięłam do ręki I tom i… przepadłam w ostępach dziewiczej puszczy.
@Koronczarko miła – bardzo Ci dziękuję.

Czyta się to genialne dzieło mozolnie za sprawą stylizowanego języka. Ma to tę zaletę, że tekst mocno przykuwa uwagę i siedzi się w nim bardzo głęboko. Ale przede wszystkim oddaje klimat epoki.
I nagle okazuje się, że Mieszko to nie tylko niewyraźny wizerunek na portrecie w klasie do nauki historii. To srogi woj rozstrzygający realne problemy, działający w imię potęgi rodu. Bolesław Chrobry to...

Anna | 2018-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2018

"Puszcza" - pierwsza część powieści Antoniego Gołubiewa "Bolesław Chrobry" to wciągająca i fascynująca opowieść o początkach Państwa Polskiego, przepięknie i bardzo plastycznie opowiedziana historia kształtowania się naszej państwowości, widzianej nie jako dążenie jednostki do władzy, ale jako mądre, perspektywiczne i konsekwentne dążenie do zjednoczenia wszelakich plemion, budowy silnego i zjednoczonego państwa.

Bohaterem jest tytułowy Bolesław Chrobry, bo on po śmierci Mieszka stanie się kontynuatorem dzieła swego ojca. Na tle tamtejszej codzienności i wszelkich wydarzeń, poznajemy losy Bolesława; od jego dzieciństwa, poprzez pobyt w niewoli na dworze Ottona I, powrót do domu, pierwsze potyczki i walki, podejmowanie ważnych decyzji po śmierci ojca, wygnanie Ody - drugiej żony Mieszka i jej trzech synów, zdobycie Jamsborga - sławnej warowni Wikingów. Obserwujemy, jak z młodego chłopaka rodzi się świadomy i odpowiedzialny władca, którego celem jest stworzyć silne państwo,...

Mario | 2018-05-26

Był sobie polski, choć z rosyjskim nazwiskiem, pisarz, pisarz o niewątpliwym talencie, który na dobrą sprawę całe życie pisał jedną powieść. Czemu poświęcił życie jednemu tytułowi? Zapewne nie on tak zdecydował, zapewne to dzieło zawładnęło nim bardziej niż on dziełem, i kazało się pisać, żebyśmy my mogli udać się w podróż w czasie i zobaczyć, usłyszeć i przeżyć początek naszego bytowania jako narodu, żebyśmy mogli przyjrzeć się źródłom tego, czym dziś jesteśmy, jacy jesteśmy, bowiem zrąb naszego "charakteru narodowego", o ile coś takiego istnieje, kształtował się przede wszystkim wtedy.
Napisał zatem Gołubiew rozprawę o tym, jacy jesteśmy, i dlaczego tacy. I napisał ją w formie pasjonującej opowieści, którą czyta się z wielką przyjemnością, no, może poza nielicznymi opisami intryg politycznych, czego nie lubię (są jednak tacy, którym to w smak).
Na pewno wyciągnę rękę po kolejne tomy tego, i tu nie mam wątpliwości, arcydzieła literatury polskiej.

Adrian F | 2018-04-25
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

Prawdopodobnie opinię na temat tej książki bardzo zepsuł mi fatalny audiobook. Nie polecam. Myślę jednak, że warto będzie sięgnąć jeszcze kiedyś po kolejne tomy, jednak zdecydowanie w tradycyjnej formie.

Natchniona proza niczym poezje Mickiewicza i Słowackiego prowadzi nas w odległe czasy początków chcrześcijaństwa w Polsce. Piękne staropolskie słownictwo oraz wymyślona przez autora gwara średniowieczna są dodatkowym smaczkiem książki, tworzy to trzeci wymiar literatury, wizjonerski - soczysty, dosadny, słowiański. Do tego powieść ta stanowi pierwowzór dla Cherezińskiej i jej powieści o Piastach, z tymże na pewno uczeń nie przerósł mistrza. Gołubiew stworzył postać Chrobrego jako króla i władcy z krwi i kości, to jego wyobrażenie jest bliskie człowieczeństwa przez to bardzo wiarygodne. Konstrukcja powieści przypomina thriller, a scena pościgu samotnego mściciela za griżdżą wikingów wciąga i trzyma w napięciu od pierwszego momentu. Takich pościgów, bojów i rozrób jest w książce dużo więcej. Przy tym poziom lieteracki jest bardzo wysoki (brak infantylnych dialogów i scen). Przybywoj, Czcibor, Dzierżyk i Giez - książka jest pełna takich bohaterów, pełnokrwistych wojów z drużyny...

Dotka76 | 2011-03-08
Przeczytana: 08 marca 2011

Dla osób, które lubią tego rodzaju literaturę, to naprawdę świetna książka. Aż zdziwiłam się, ze o tak odległych czasach ciężkiego średniowiecza można pisać tak ciekawie.
Świetnie oddaje klimat tamtych lat, bardzo dobry portret Chrobrego.

Ciekawa wędrówka przez średniowieczną Polskę.

ajuc | 2011-07-17

Książka jest napisana językiem stylizowanym na 11ty wiek. Ciężko to zrozumieć na początku, choć oczywiście w rzeczywistości takim językiem mówiono raczej w 18tym wieku, niże w 11tym.

Po przejściowych problemach z rozumieniem tekstu jest już z górki - autor pisze interesująco, co chwilę zmienia punkt widzenia i opisywany wątek, widać, na kim wzorował się w "Sadze o Wiedźminie" Andrzej Sapkowski - Pan Antoni Gołubiew używa ulubionych przez ASa flashbacków i flashforwardów bardzo chętnie. Dzięki temu widzimy często te same wydarzenia z różnych stron, czasem czytelnik musi się domyślać, jak aktualnie opisywane zdarzenia łączą się z głównym wątkiem. Ten styl bardzo mi się podobał.

Autor wykazał się rozmachem, jeśli chodzi o ilość bohaterów - przez wszystkie 6 tomów przewinie się nam przed oczami setki postaci, większość z nich występuje w wielu wątkach i pojawia się "na scenie" wielokrotnie.

Głównym tematem jest proces tworzenia Państwa Polskiego i wprowadzania nowej religii na jego...

Czytałam dawno temu. Naprawdę próbowałam przebrnąć przez tę książkę z entuzjazmem i ciekawością, ale wciąż mimowolnie porównywałam ją z cyklem historycznym Karola Bunscha, ze stylem i atmosferą jakie tam mnie urzekły i niestety " Puszcza" , tom pierwszy opowieści o Bolesławie Chrobrym, nieustannie wypadała blado. Oczywiście to tylko moje subiektywne odczucie. Mimo wszystko to dobra książka i warto ją przeczytać, a już szczególnie kiedy jest się osobą kochającą historię. Może kiedyś sięgnę po kolejne części...?

Paulus | 2016-01-28

Obszerny cykl Bolesław Chrobry, to ukazane w przepiękny sposób początki państwa polskiego, w którym zapadają w pamięć: swojskie i urzekające opisy przyrody; postacie, realne i konkretne, zwłaszcza w swych słabościach oraz przyjmowaniu życia, często podłego i pełnego przeciwności; ukazanie nowego, potężnego Boga Kyryi Krysti - wywołującego ciekawość, niechęć a czasem strach u mieszkańców szumiącej dzikiej puszczy; śmiała wizja scalenia ludzi, którzy rozsiani na samotnych wyspach swych osad, nie wiedzą co jest za pierwotnym gąszczem, a mimo wszystko potrafią gadać pomiędzy sobą tąże mową-pogwarką; kształtowanie się szerszej niż dotychczas wspólnoty - już narodowej, która kiełkuje w obliczu zagrożenia chąsą, ryżego niemca; ofiarne wojowanie dziesiątek gnieźnieńskich i poznańskich na zasiekach za Odrą; ulitowanie się Pazura nad swoją białką; nieszczęśliwa miłość Kłąba i Latorosłki; dziki Bugaj i jego pierwotna puszczańska siła; inwokacja chuderlawego niemieckiego mnicha Brunona do Pana...

mitloff | 2014-01-31

Uwielbiam tego typu powieści historyczne napisane do tego archaicznym językiem. Jestem zafascynowany cyklem Powieści Piastowskie Karola Buncha, ale Antoni Gołubniew powalił mnie kolana. Kapitalna książka !