Powrót syna

Tłumaczenie: Anna Marciniakówna
Cykl: Grzech pierworodny (tom 14)
Wydawnictwo: Elipsa
Gjensyn
Joanna

W Stornes trwają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Mali cieszy się z tego, ale zarazem dręczy ją niepokój. Ma przyjechać Sivert z żoną, a przecież między matką i synem tyle jest jeszcze spraw nie do końca wyjaśnionych. Trzeciego dnia świąt odbędzie się ślub Ruth i Samuela. Mali nadal uważa, że córka nie wygląda na szczęśliwą, ale wciąż nie ma pojęcia, dlaczego tak jest. Czeka na...

Trzeciego dnia świąt odbędzie się ślub Ruth i Samuela. Mali nadal uważa, że córka nie wygląda na szczęśliwą, ale wciąż nie ma pojęcia, dlaczego tak jest. Czeka na Siverta z nadzieją, że syn potrafi przemówić siostrze do rozsądku. Tyle uczuć, złych i dobrych wspomnień łączy się ze świętami Bożego Narodzenia...

"Sivert pierwszy zeskoczył z sań. Wyciągnął ręce i Tordhild podała mu małego chłopca. On wziął go w ramiona, a potem odwrócił się i postawił dziecko na ziemi, tuż obok sań.
Mali czuła, że serce tłucze się ciężko w jej piersi. Wpatrywała się w chłopca, łzy wolno płynęły jej po twarzy.
Miała wrażenie, że widzi Siverta. Te same zielone oczy ze złotymi plamkami. Ten sam szeroki uśmiech. Pogłaskała dziecko po zimnym policzku.
- Witaj w Stornes - wyszeptała łagodnie. - Jestem twoją babcią.
- Wiem - odparł chłopczyk, przyglądając się jej uporczywie. - Masz na imię Mali.
- To prawda - przyznała Mali. - Ale mam nadzieję, że będziesz mówił do mnie babciu".

Do dworu przyjeżdża Sivert, jego urocza małżonka oraz synek - słodki pięciolatek do złudzenia przypomina swego ojca.
Ruth cierpi, jednak nie daje sobie pomóc, uważa, że bicz losy w postaci psychopaty-narzeczonego, to kara za grzechy,jakie popełniła a Dorbet kwitnie niczym pączek róży.
Tymczasem Mali pije kielich goryczy własnych błędów, który jest pełny po brzegi...
Zdecydowanie rozczarował mnie ten tom, ponieważ sporo w nim powrotów do przeszłości, tak, jakby autorce skończyły się pomysły i na siłę rozwleka wątki, które mogłyby zakończyć się wcześniej.
Mimo wszystko polecam - najwidoczniej tak to już jest w sagach, że nie wszystkie części muszą jednakowo porywać Czytelnika, ale stanowią nieodzowną całość dzieła.
Moja ocena:
6/10