Uwięziona

Tłumaczenie: 978-83-60446-14-0
Cykl: Grzech pierworodny (tom 13)
Wydawnictwo: Elipsa
Fanget
Joanna

Mali martwi się o swoje dzieci. Dorbet uległa urokowi młodego dziedzica z sąsiedztwa i gotowa jest zrobić dla niego wszystko. Ruth nie może sobie znaleźć miejsca w domu. Wypatruje jedynie listu, który ciągle nie nadchodzi. Dziewczyna chudnie z tęsknoty, jest coraz bledsza, coraz bardziej milcząca... "Mali pogłaskała Ruth po chudych plecach. - To minie - powiedziała. - Potrwa jakiś czas, ale...

"Mali pogłaskała Ruth po chudych plecach.
- To minie - powiedziała. - Potrwa jakiś czas, ale w końcu minie.
- To nigdy nie minie! - zawołała Ruth. - Samuel i ja... bo dla mnie nigdy nie będzie istniał nikt inny. I Samuel powiedział, że dla niego też nie. Że my... Powiedział, że spotkamy się następnego lata i wtedy...
- Jeśli tak powiedział, to z pewnością słowa dotrzyma - przerwała jej Mali spokojnie. - To przecież człowiek w służbie Boga, o ile mi wiadomo uczciwy pod każdym względem. Dotrzyma słowa.
Ruth skinęła głową, ale jej oczy napełniły się łzami.
- To dlaczego w takim razie on się do mnie nie odzywa? - wyszeptała zrozpaczona".

Głównym wątkiem tego tomu jest cierpienie Ruth, powolne dojrzewanie Dorbet przy akompaniamencie miłości oraz wyrzuty sumienia Mali, które zdają się nie mieć końca. Tym razem do drzwi codzienności w Stornes zawitał kat w owczej skórze, który - tymi samymi ustami, które sławią Boga - krzywdzi; tymi samymi dłońmi, jakie składa do modlitwy, zadaje ból, który przerasta wyobrażenia zwykłego człowieka. Czy i tym razem mieszkańcy Stornes, a wśród nich żelazna dama, Mali, pokonają przeciwności losu? Zapraszam do lektury.
Muszę przyznać świetnie pokazany wątek przemocy wobec kobiet: jest tak wyrazisty i plastyczny, że czuję dreszcze na całym ciele oraz wstręt do czarnego charakteru, aczkolwiek postać ofiary jest zbyt przerysowana i momentami wręcz naiwna.
Mimo wszystko jak zawsze, i niezmiennie, gorąco polecam i uciekając w domowe pielesze, stapiam się w kolejnym tomie przygód ślicznej Mali.
Moja ocena:
7/10