Die Wand
8306019644
lamaga

Książka niepodobna do innych. Bohaterka książki wybiera się wraz z przyjaciółmi na wycieczkę do lasu. Przyjaciele znikają a między bohaterką i resztą świata pojawia się niezniszczalna, przezroczysta ściana. Kobieta jest sama z otaczającą ją naturą i zmuszona do życia w tych nowych warunkach odkrywa świat i siebie na nowo. Jedyne jej towarzystwo to pies, krowa i kot. Książka pisana jest w...

Książka niepodobna do innych.
Bohaterka książki wybiera się wraz z przyjaciółmi na wycieczkę do lasu. Przyjaciele znikają a między bohaterką i resztą świata pojawia się niezniszczalna, przezroczysta ściana. Kobieta jest sama z otaczającą ją naturą i zmuszona do życia w tych nowych warunkach odkrywa świat i siebie na nowo. Jedyne jej towarzystwo to pies, krowa i kot. Książka pisana jest w formie pamiętnika i pokazuje walkę z samotnością, z trudnościami, z monotonią ale i odkrywanie samego siebie w życiu zgodnym z rytmem natury.
Marlen Haushofer nie wyjaśnia i nie tłumaczy niczego. Do końca nie wiadomo dlaczego tak się stało. Nie chodzi w tej książce o niesłychane, szokujące zakończenie fantastycznej historii i wyjaśnienie kto z kim i dlaczego. Ani bohaterka ani my nie odkryjemy tajemnicy opisanych wydarzeń.

Mansarda | 2015-03-04
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Dzięki bogatej wyobraźni, fantazji i mądrości wspaniałej, nieżyjącej już austriackiej pisarki Marlen Haushofer, poznajemy historię kobiety w sytuacji ekstremalnej, wyjątkowej. Czterdziestolatka, z ustabilizowanym życiem, nagle zostaje odcięta od świata i ludzi za sprawą tytułowej ściany. Odebrane jej zostaje wszystko co bliskie i znane, może poza kawałkiem ziemi pod stopami i błękitem nieba, któremu dotąd jako zapracowana kobieta nie miała czasu dobrze się przyjrzeć. Przechodzi kolejno przez wszystkie etapy przystosowania się, od rozpaczliwego poszukiwania wyjścia do spokojnej rezygnacji, a nawet akceptacji.Musi nauczyć się żyć bez tak wielu rzeczy, a nawet drugiego człowieka, musi przetrwać siłą własnych mięśni i umysłu.Ta wyjątkowa sytuacja staje się punktem wyjścia do zadania sobie wielu pytań. Kim jesteśmy, wtłoczeni w kontekst rodzinny, społeczny, kim bylibyśmy gdybyśmy zostali pozbawieni tego wszystkiego, co stanowi o naszej sile przetrwania? Czy to co jest naszym...

Mel | 2015-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Opis mnie zaciekawił. Kobieta uwięziona za przezroczystą ścianą, zdana tylko na siebie, samotna.
Czuję niedosyt przeżyć wewnętrznych bohaterki, a za wiele opisów otaczającego ją świata.

komestor | 2015-04-12

Wydaje mi się, że powieść wiele zyskałaby, gdyby tytułowa ściana stała się żywym podmiotem fabuły, a nie tylko pretekstem; gdyby Autorka głębiej wymślała się w temat, który sobie wybrała.
Mam wrażenie, że w tej wersji Haushofer stworzyła jedynie kolejną wariację na temat Robinsona Crusoe, czy też kafkowską intrygę podlaną nieco wolterowskim Kandydem. Powieść zyskałaby fascynującą głębię, gdyby Autorka dała jakąś wskazówkę, że przemiana zaszła nie w świecie zewnętrznym, lecz w umyśle bohaterki.

WhiteRabbit | 2015-11-23

Trudno powiedzieć, co jest takiego niezwykłego w tej książce, co wciąga czytelnika i nie pozwala mu się oderwać. Na pewno nie dialogi, bo dialogów nie ma wcale. Nie wartka akcja, bo typowe zajęcia wykonywane na wsi też nie są czymś szalenie fascynującym. Chyba chodzi tylko (albo "aż") o tajemniczą atmosferę przypominającą poniekąd marzenia senne, w których można się zatopić i odpłynąć zapominając o całym otaczającym świecie.

Aga_Antosiewicz | 2016-06-12

Książkę dostałam od przyjaciółki na urodziny w idealnym dla mnie życiowo momencie. Wspaniała opowieść o zmaganiu z nieprzewidywalnym losem, poznawaniu swoich własnych słabości i ograniczeń, ale też siły. Książka była dla mnie wielką inspiracją i zrobiła naprawdę wielkie wrażenie.
Dzięki niej zaczęłam pisać bloga:

miguelm75 | 2016-11-17
dymek | 2016-09-16