Gejsza: świat japońskiej tradycji, elegancji i sztuki

Tłumaczenie: Ewa Romkowska
Wydawnictwo: Arkady
Geisha : A Unique World of Tradition, Elegance and Art
83-213-4395-3

Bogato ilustrowana książka poświęcona gejszy, najsłynniejszemu, a zarazem najbardziej zagadkowemu symbolowi Japonii. Pokazuje wymagania związane z uprawianiem tej sztuki i zasady rygorystycznego szkolenia gejsz, szczegóły ich wspaniałych strojów i makijażu, a także złożony świat japońskich tradycji.
Ilustracje na kalkach pozwolą dokładnie przestudiować poszczególne warstwy stroju gejszy.

lotosu_kwiat | 2013-09-20
Przeczytana: 20 września 2013

Ciekawa pozycja dla osób zainteresowanych światem gejszy, chcących zweryfikować informacje zdobyte w powieściach i filmach i poszerzyć je o wiedzę opartą o fakty historyczne. Książka została wzbogacona o ciekawe zdjęcia i ilustracje. Oprócz tematyki gejsz poruszone zostały pokrótce inne elementy kultury japońskiej.
Książka bogata w treść jak i w znakomitą oprawę graficzną, idealna dla zaczynających interesować się Krajem Kwitnącej Wiśni.

Martyna Brzozowska | 2010-09-07
Przeczytana: 07 września 2010

Jeżeli fascynuje Cię zawód gejszy to jest to zdecydowanie pozycja dla Ciebie. Jest to przede wszystkim album z mnóstwem zdjęć dzięki którym życie gejszy staje się mniej tajemnicze i ogromnie interesujące. Książka składa się z 6 rozdziałów, które kolejno opowiadają o tych pięknych japońskich kobietach:
1. Dzielnice gejsz - hanamachi
2. Historia gejsz
3. Zostać gejszą
4. Dzień gejszy
5. Strój gejszy
6. Gejsze w nowoczesnym świecie
Autor kładzie także ogromny nacisk na zachowanie wszelkiego rodzaju nazw japońskich, które na początku stają się męczące jednak dzięki częstemu powtarzaniu tych nazw czytelnik je nieświadomie zapamiętuje.
Ciekawym pomysłem są także hologramy, które pokazują cały strój i makijaż gejszy od bielizny po główne kimono.
Gorąco polecam wszystkim miłośnikom kraju kwitnącej wiśni :)

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Przeczytana: luty 2007

Nieścisłości są, bo wkradło się kilka zdjęć turystek przebranych za gejsze, ale trzeba przyznać, że ilustracje, drobiazgowość w zbieraniu informacji czynią z tej książki nie najgorsze kompendium.

Mary Blanche | 2015-06-17

Masakra. Dużo nieścisłości, zero aktualności i masa stereotypów. Do tego połowa zdjęć (w tym okładka!) to wizerunki turystek przebranych nieudolnie za maiko. Co za beznadzieja.

Klaudia | 2011-04-06
Przeczytana: 14 marca 2005

Pod względem wiedzy dość ogólnikowa - ale dobrze służy jako podstawowy zbiór informacji o temacie, wspaniałe fotografię, pięknie wydana.

Arsmanica | 2017-01-19
Przeczytana: 25 stycznia 2017