Wyznanie

Tłumaczenie: Anna Marciniakówna
Cykl: Grzech pierworodny (tom 3)
Wydawnictwo: Elipsa
Betroelsen
Joanna

Siostra Mali, Margrethe, zostaje uwiedziona przez szarmanckiego i bogatego Benita. Za chwilę oszałamiającego szczęścia dziewczynie przychodzi zapłacić wstydem i upokorzeniem. Margrethe zachodzi w ciążę i potajemnie rodzi nieślubne dziecko. Wkrótce jednak nad jej życiem znów zaświeci słońce, gdyż Bengt poprosi ją o rękę. Mali cieszy się szczęściem siostry, choć jej własne małżeństwo przeradza się w coraz większy koszmar. Nie kocha męża i wciąż nie może mu dać upragnionego dziecka, którego Johan tak bardzo pragnie? Saga "Grzech Pierworodny" w skandynawskiej literaturze popularnej to największy hit od czasu "Sagi o ludziach lodu". - Anna Marciniakówna, Wybitna skandynawistka, dziennikarka, tłumaczka.

"Wyznanie stanowi trzecią część sagi "Grzech pierworodny".
Mali, główna bohaterka, przeżywa golgotę w małżeńskim łożu, obrzydzenie do męża narasta wraz ze wzrostem brutalności tego pierwszego.
Z kolei po licznych zawirowaniach jej młodsza siostra staje się nareszcie szczęśliwa...
Jak zawsze polecam: czytanie sagi, to ćwiczenie konsekwencji. Ciekawa szkoła dla książkowego mola.
Jednakowoż muszę nadmienić, iż pomimo wielu walorów tej pozycji, fabuły i już coraz szybszego tempa, znaleźć można minusy lektury: momentami jest tak brutalna, że po odłożeniu jej na półkę, jeszcze długo pulsuje w głowie czytelnika - to bardzo męczy i odbiera, przynajmniej mi, energię.
Aczkolwiek, ilość plusów zwyciężyła, więc czytam dalej.
Moja ocena:
6/10