Fatalne spotkanie

Tłumaczenie: Anna Marciniakówna
Cykl: Grzech pierworodny (tom 1)
Wydawnictwo: Elipsa
Skjebnemote
Joanna

Saga Grzech Pierworodny to seria powieściowa norweskiej pisarki Anne-Lise Boge składająca się z 26 części. Akcja cyklu toczy się na początku XXw w Norwegii. Bohaterką sagi jest Mali Bivik, dziewczyna, która choć marzy o wielkiej i czystej miłości, decyduje się na małżeństwo z rozsądku. Jak się okaże, decyzja ta zmieni jej życie w koszmar. W tomie 1: W Stornes trwają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Mali cieszy się z tego, ale zarazem dręczy ją niepokój. Ma przyjechać Sivert z żoną, a przecież między matką i synem tyle jest jeszcze spraw nie do końca wyjaśnionych. Trzeciego dnia świąt odbędzie się ślub Ruth i Samuela. Mali nadal uważa, że córka nie wygląda na szczęśliwą, ale wciąż nie ma pojęcia, dlaczego tak jest. Czeka na Siverta z nadzieją, że syn potrafi przemówić siostrze do rozsądku. Tyle uczuć, złych i dobrych wspomnień łączy się ze świętami Bożego Narodzenia... "Sivert pierwszy zeskoczył z sań. Wyciągnął ręce i Tordhild podała mu małego chłopca. On wziął go w ramiona, a potem odwrócił się i postawił dziecko na ziemi, tuż obok sań. Mali czuła, że serce tłucze się ciężko w jej piersi. Wpatrywała się w chłopca, łzy wolno spływały po jej twarzy. Miała wrażenie, że widzi Siverta. Te same zielone oczy ze złotymi plamkami. Ten sam szeroki uśmiech. Pogłaskała dziecko po zimnym policzku. - Witaj w Stornes - wyszeptała łagodnie. - Jestem twoją babcią. - Wiem - odparł chłopczyk, przyglądając się jej uporczywie. - Masz na imię Mali. - To prawda - Ale mam nadzieję, że będziesz mówił do mnie babciu." Saga "Grzech Pierworodny" w skandynawskiej literaturze popularnej to największy hit od czasu "Sagi o ludziach lodu". - Anna Marciniakówna, Wybitna skandynawistka, dziennikarka, tłumaczka.

Sylwia | 2013-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2013

"Fatalne spotkanie" to pierwszy tom norweskiej sagi "Grzech pierworodny".
Główną bohaterką jest śliczna 19-latka Mali: uboga, aczkolwiek honorowa dziewczyna, która, przez wzgląd na dramatycznie trudną sytuację życiową Rodziców, godzi się na małżeństwo z mężczyzną, którego nie kocha, ale który wyciąga do jej krewnych pomocną dłoń.
Horror młodej pani domu rozpoczyna się w momencie wypowiedzenia sakramentalnego "tak". W sypialni przeżywa katusze: okrutny małżonek depcze jej godność i uparcie gwałci nie tylko ciało, ale i duszę dziewczyny, w ciągu dnia musi znosić kąśliwe uwagi apodyktycznej teściowej, które nie szczędzi jej cierpkich słów, a spojrzeniem hojnie obdarza synową pogardą. Jedynym jej oparciem jest babcia męża: stateczna seniorka - mądra i ciepła osóbka, na której pierwsi zawsze może się wypłakać.
Pewnego dnia w smutne życie Mali wkrada się niespodziewanie pewien przystojny mężczyzna. Tak właśnie zawiązuje się fabuła, która będzie się rozwijała w kolejnych tomach. Jak dla...

Elodea | 2016-02-05

Jedyna saga przez, którą przebrnęłam i nie zmęczyłam się;-) czytałam ponad 5 lat temu, a w głowie "siedzi" do dziś. Zamierzam wrócić do lektury w przyszłości.Przyroda, norweskie zwyczaje, miłość, intrygi..wciąga!

lolipop13 | 2017-01-12
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Najpierw do tej książki skutecznie zniechęcała mnie taka harlequinowa okładka. Skojarzenie z tanimi romansami ciągle towarzyszyło mi podczas lektury. Dość długo akcja się zawiązuje i niewiele się tak naprawdę dzieje, a skandynawskość jest egzotycznym tłem dla romansu. Z czasem można się jednak przekonać do książki i dać wciągnąć opowieści. Drugą wadą dla mnie jest to, że zamysłem historii jest cała seria książek, więc pierwsza część nie jest zamkniętą całością i w sumie nie ma zakończenia. Okładka zachwala, że autorka "pięknie odmalowuje ówczesną obyczajowość oraz wspaniałą, surową skandynawską przyrodę". Nie do końca zgadzam się z tym stwierdzeniem, mam wrażenie, że opisy obyczajów czy przyrody są tylko powierzchownie ujętym dodatkiem do opowieści o Mali i Johanie. Znacznie bardziej realia skandynawskie trafiały do mnie w innych książkach autorów z tej części Europy (np. książki Herbjorg Wassmo).

Kamee | 2012-07-14
Przeczytana: lipiec 2012

Oceniając pierwszy tom oceniam całą serię.
Kiedy skończyłam dzisiaj czytać ostatni tom sagi, byłam trochę rozdarta - z jednej strony czułam ulgę, bo te 26 tomów to dla mnie było straaasznie długo (nie wiem jak ludzie czytują 40-tomowa sagi...), a z drugiej strony byłam zawiedziona, że już koniec :) Szkoda, że nie ma jeszcze kilku tomów... Opowieść bardzo wciąga, czasem bywa naiwna, jednak perypetie życiowe Mali Stornes często pozostawały w mojej głowie nawet gdy książkę odłożyłam na bok na kilka dni. Jestem pewna, że jeszcze kiedyś wrócę do tej sagi. Na sto procent :)

Wiesia | 2017-02-06
Marta | 2017-02-01