Zatrute ciasteczko

Tłumaczenie: Jędrzej Polak
Cykl: Flawia de Luce (tom 1)
Wydawnictwo: Vesper
The Sweetness at the Bottom of the Pie
kryminał, dziewczynka, chemia
atram_78

Jest początek lata w sennej angielskiej wiosce Bishop's Lacey. W wielkim domu Buckshaw ambitna młoda odkrywczyni Flawia de Luce przeprowadza eksperymenty chemiczne w laboratorium odziedziczonym po ekscentrycznym wuju. Pracuje nad truciznami. Pewnego ranka na grządce z ogórkami odkrywa trupa. Zostawia probówki i palniki Bunsena, postanawia rozwiązać osobiście kryminalną zagadkę, ku utrapieniu miejscowej policji. Ale czyż można ją winić? Czy jedenastoletnie cudowne dziecko ma inny wybór? Tym bardziej, że zostawione jest samo sobie i zmaga się z jawną wrogością sióstr i obojętnością owdowiałego ojca, którego całym światem jest kolekcja znaczków.

Nagradzana i chwalona przez krytykę powieść kryminalna Alana Bradleya przeznaczona jest zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych, którzy będą oczarowani nieustraszoną, zabawną i nieprzejednaną następczynią Miss Marple. Napisana stylowo książka roi się od nagłych zwrotów akcji i wystudiowanych detali. Czyta się ją jednym tchem. Spróbujcie ugryźć to ciasteczko...

źródło opisu: http://www.vesper.pl/

źródło okładki: http://www.vesper.pl/

Piotr | 2017-10-10
Przeczytana: 10 października 2017

Niezbyt chętnie sięgam po literaturę młodzieżową, gdyż problemy zawarte w treści książek są często zbyt infantylne, gdyż okres dojrzewania mam dawno za sobą. A jednak czasami przyjmuję propozycję i ryzykuję. Tym razem ryzyko się opłaciło. Pierwszy tom przygód Flawi De Luce opowiada o morderstwie. Okdkrycia dokonuje ekscentryczna nastolatka,Flawia na przydomowej grządce z ogórkami. Sama jest miłośniczką chemii i...trucizn. Potrafi spędzać długie godziny w laboratorium, pracując nad truciznami i innymi mieszankami.
Odkrycie trupa wywołuje lawinę zdarzeń, w centrum których są tajemnice filatelistyczne. Flawia stara się odkryć tajemnicę morderstwa, co sprowadza na nią niebezpieczeństwo.
Narratorką jest tytułowa postać, a sama opowieść jest zajmująca. Wielki ukłon w stronę tłumacza, za melodyjność języka i ciekawy przekład.

Alan Bradley stworzył opowieść, która przypomina mi książki Zafona. Nie potrafię powiedzieć dlaczego, ale w trakcie czytania czułem podobny styl. Dodatkowy...

Liliowy_bez | 2018-05-04
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 maja 2018

Lubię takie rezolutne i pomysłowe spryciulki jak bohaterka książki „Zatrute ciasteczko”. Flawia jest bohaterką doskonałą – nie marudzi, nie grymasi, nie histeryzuje, nie głupieje, nie denerwuje czytelnika... Jest charakterna, wścibska, ironiczna, niesamowicie bystra i inteligentna. I najdziwniejsze jest to, że Flawia ma 11 lat a jest dojrzalsza, sensowniejsza i rozumniejsza niż nie jedna osoba dorosła. Nie sposób jej nie polubić.

Dla mnie osobiście to właśnie Flawia jest siłą napędową książki, choć sama zagadka kryminalna jest dość ciekawa i zajmująca to mnie najbardziej zachwyciły poczynania Flawii, która była bardzo zdeterminowana aby ową zagadkę rozwiązać. To osóbka wszędobylska, bardzo dociekliwa, taka co to "jak nie drzwiami to oknem, jak nie prawdą to kłamstwem", która w sposób mistrzowski łączy ze sobą fakty, nie daje się ponieść emocjom i na chłodno wszystko analizuje. To taki mały Sherlock Holmes w spódnicy a jej rozważania z samą sobą są po prostu genialne. Rzeczowość i...

| 2014-12-23

Pewnego czerwcowego poranka, senne i leniwe miasteczko Bishop's Lane, przemienia się w prowincjonalne siedlisko zbrodni. Angielską sielankę burzy wiadomość o znalezieniu zwłok w zagonie ogórków.
Odkrycia tegoż dokonała 11-letnia Flawia, będąc także świadkiem ostatniego tchnienia nieznajomego. Kim był, co łączyło go z mieszkańcami dworu de Luce? Te właśnie tajemnice postanawia z dziecięcą fantazją rozwiązać dziewczynka. A że jest osóbką bystrą, wścibską i rezolutną, do tego zafascynowaną światem chemii organicznej i trucizn, nic i nikt nie stanie jej na drodze. Voila! To właśnie Flawia - skrzyżowanie panny Marple z Wednesday Addams.

"Zatrute ciasteczko" to kwintesencja czarnej komedii, angielskiego humoru skrytego w grze słów, bystrych obserwacji i ironicznych uwag ze skrywającą swe tajemnice angielską prowincją pod rządami króla Jerzego VI w tle. Mimo że jest to powieść skierowana zarówno do młodzieży, jak i dorosłych, fakt tennie pomniejsza jej walorów.
Parafrazując słowa...

Julia | 2018-04-16
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

Są kryminały dla dorosłych, nieprzekonujące czytelnika, i są detektywistyczne książki dla dzieci, porywające od pierwszej strony.

Przygody Flawii mile mnie zaskoczyły. Spodziewałam się łagodnej opowiastki dla nastolatków z wątkiem zabójstwa majaczącym jedynie gdzieś tam w tle, a znalazłam się w samym sercu intrygującego, niebanalnego i niepozbawionego brutalności thrillera!

Szybko zostałam urzeczona również klimatem opowieści, roztropnością głównej bohaterki i jej zamiłowaniem do doświadczeń chemicznych, a także sposobem prowadzenia narracji przez autora!
Czytając opowiadania o Sherlocku Holmesie, nieustannie denerwuję się faktem, iż postać stworzona przez sir Doyle'a widzi i wie więcej niż czytelnik, dlatego może go zaskoczyć i podać gotowe, nieoczekiwane rozwiązanie zagadki.
Alan Bradley stosuje zupełnie inną taktykę - opisuje wszystko, co dostrzega, słyszy, czuje i myśli jego bohaterka, dzięki czemu czytelnik wspólnie z nią może dochodzić po nitce do kłębka. Co ważne,...

nescaa - | 2010-07-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: styczeń 2010

"Zatrute ciasteczko" to niezwykle czarująca historia dziewczynki, która odkrywa trupa w ogródku i postanawia dowiedzieć się jak się tam znalazł. Jest to książka niezwykle ciepła i lekka, pełna humoru. Autor bardzo zręcznie wykreował obraz wiejskiej Anglii, takiej w której życie toczy się bardzo powoli. Sama bohaterka jest osobą niezwykle interesującą, dociekliwą, zafascynowaną chemią, a w szczególności wszelkimi truciznami. Historia sama w sobie jest dosyć prosta, intryga nie jest zagmatwana. To co mnie najbardziej urzekło to umiejętności pisarskie autora, który wykreował bardzo prosty świat, opisany bardzo żywo, nieraz z dozą dobrego angielskiego humoru.
Książka od początku wciąga, jest lekturą którą mogę z czystym sumieniem polecić na ciepłe, letnie popołudnia.

Maleństwo | 2011-07-03
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 02 lipca 2011

Książki dzielą się na książki i ... książki.Te pierwsze są pospolite, zalegają półki w hipermrketach i łąmią moje serce leżąc w koszach na wyprzedażach i błagając zmiszczoną nieciekawą okładką, aby ktoś się zlitował i je postawił w swojej biblioteczce. (sama często się lituję :-)) Druga grupa to zupełnie inna sprawa. Piękne okładki, klimatyczne elementy, staranny druk - wszystko to porywa serce i łamie rozum. Często staraniem Wydawnictwa zwykła książka przez drobiazg staje się perełką (o tym na zakończenie).
"Zatrute ciasteczko" jest klimatyczne do bólu. Książka przykuła moją uwagę dawno temu, kiedy pojawiła się na innych blogach czytelniczych. Cóż to za cudo? - pomyślałam. W jednej chwili okładka zagnieździła się w mojej głowinie i nijak nie można było się jej pozbyć. Kiedy zobaczyłam ją na bibliotecznej półce... no cóż, zachowałam się niczym narkoman na głodzie. Ale była moja. Otworzyłam i ...wsiąkłam.
Flawia de Luce - jedenastoletnia dziewczynka, której nie powstydziłby się...

Bardzo ciekawa historia, wciągająca, zabawna, taka powieść dla relaksu.

pierzyna | 2018-06-17

"Zatrute ciasteczko" jest książką niezwykłą i raczej skierowaną do starszej młodzieży lub dorosłych.
Fabuła może nie jest bardzo skomplikowana, ale postacie występujące w książce mają dość specyficzne poczucie humoru. Osobiście bardzo mi ono podpasowało.
Flawia jest wielką pasjonatką chemii i muszę przyznać,jako laik w tej dziedzinie, że wyniosłam sporo ciekawostek naukowych z tej lektury.
Poza tym muszę pochwalić okładkę, pasuje do klimatu powieści.

Monika | 2014-11-09

"Hasło: Arszenik! Czyli Flawia Mścicielka z Kucykiem"

Po latach poszukiwań, po przeczytaniu setki (tysiąca!) lektur, po dłużyznach Orzeszkowej, po Sienkiewiczowskiej brawurze i chałturze, po zielono-wzgórzowych podnietach Aneczki, po pierwszych słodko-gorzki lekturach Siesickiej, po sanatoryjnych klimatach Manna, po alkoholowych ciągach Pilcha, w końcu znalazłam moje literackie alter ego: Proszę Państwa! Oklaskami powitajmy Flawię de Luce!

Flawia to główna bohaterka „Zatrutego ciasteczka” (pierwszy z pięciu tomów). I to bohaterka nie byle jaka. Ta jedenastoletnia dziewczynka, to nieprzeciętnie inteligentna, dowcipna, potomkini znamienitego, aczkolwiek podupadającego angielskiego rodu, która uwielbia chemię, szczególnie zaś jej dział poświęcony truciznom. Flawia jest półsierotą (jej matka Harriet tragicznie zginęła w Tybecie, gdy Flawia była jeszcze niemowlęciem), ma dwie starsze siostry: Ofelię (ubustwiająco młodych mężczyzn i lustro) i Dafne (ciągle zatopiona w lekturze), z...

kocham_cie | 2015-04-29
Przeczytana: kwiecień 2015

No cóż. Po recenzjach spodziewałam się lekkiego olśnienia, szału niemalże, pokochania bohaterki całą szaloną, czytelniczą miłością. I wszystko było na dobrej drodze, ot po prostu młoda bohaterka, styl około powieściowy jak u Christi. Czyli dobry kryminał dla młodzieży. Jednak czegoś bardzo mocno mi zabrakło. Niby miło spędziłam czas, ale czy tak naprawdę produktywnie?
Pociesza mnie tylko myśl, że według wielu opinii pierwsza część cyklu, jest zarazem najsłabszą. Może sięgnę po kolejną część, ale za jakiś czas...