Tajemnice Czarnej Wdowy

Wydawnictwo: Telbit
978-83-60848-90-6
mazury, zagadka, historia, przygoda
alex2586

Literatura przygodowa w najlepszym wydaniu. Miało być tak: najpierw nudny tydzień na Mazurach z ojcem i wścibską młodszą siostrą Basią, a potem... upragniony luz, czyli wypad z kolegami pod Ełk. Tomek, nastolatek ciekawy świata i ludzi, nie przypuszczał, że ostatnie wakacje przed maturą zapamięta na bardzo długo. Seria zagadkowych zdarzeń i nowo poznani ludzie skrywający swoje tajemnice...

Literatura przygodowa w najlepszym wydaniu.

Seria zagadkowych zdarzeń i nowo poznani ludzie skrywający swoje tajemnice powodują, że chłopak pozostaje jednak na mazurskiej wsi. Przypadkiem znajduje zagadkowe zapiski z odległej przeszłości, które rozbudzają jego detektywistyczną naturę.

Jaką tajemnicę skrywa Czarna Wdowa? Czy pożar w gospodarstwie Kobuzów ma coś wspólnego z pojawieniem się Mecenasa i Tupaja? Kim są Alfred i Kurt Rohmlitzowie? Odpowiedzi na te pytania prowadzą do sensacyjnych i... bardzo ryzykownych odkryć. Tomek i jego najbliżsi znajdują się w poważnym niebezpieczeństwie.

"Tajemnice Czarnej Wdowy" to współczesna "mazurska" opowieść o wakacyjnych przygodach nastolatków. W bezpretensjonalny i wzbudzający ciekawość sposób łączy w sobie wiele wątków: Mazury z całym bogactwem przyrody, wątki historyczne dotyczące rdzennej ludności i związane z tym legendy, miłość, wątek kryminalny...

Pełne humoru dialogi, stopniowo budowane napięcie, nieoczekiwane zwroty akcji, a także mnogość zagadkowych sytuacji stanowią o wyjątkowości tej książki.

Wiesław Chrostek - absolwent filologii angielskiej UW, założyciel szkoły językowej, którą prowadzi od 16 lat. Wieloletni kontakt z młodzieżą zaowocował debiutancką powieścią "Operacja 5XD". "Tajemnice Czarnej Wdowy" to kolejna książka adresowana przede wszystkim do młodego czytelnika.

[Wydawnictwo Telbit, 2009]

marysienkap | 2015-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2015

"Tajemnice Czarnej Wdowy" Wiesława Chrostka kupiłam kilka lat temu na jednej z wyprzedaży w Matrasie. I tak pozycja ta stała na półce prawie trzy lata, aż przedwczoraj sięgnęłam po nią, nie wiedzieć czemu, mam przecież co czytać po ostatniej wizycie w bibliotece. Teraz mogę żałować jedynie, że zrobiłam to tak późno.
Narratorem tej "mazurskiej" opowieści jest osiemnastoletni Tomek, który wraz z ojcem i siostra Basią spędza wakacje na wsi, z dala od zgiełku stolicy. Chłopak początkowo z niechęcią podchodzi do, zaplanowanego przez ojca, tygodnia nad jeziorem. Myślami jest z kolegami zupełnie gdzieś indziej. Jednak z biegiem rozwijających się wypadków postanawia zmienić plany i zostać dłużej w tej malowniczej i pełnej tajemnic krainie.
A dlaczego i co z tego wynikło? Przekonajcie się sami, sięgając po tę niesamowitą lekturę, w której akcja toczy się wartko, a humor iskrzy z każdej strony.
Polecam szczególnie fanom Pana Samochodzika :)

Liza | 2013-05-07
Przeczytana: 03 maja 2013

Zdarzenia są przedstawiane z punktu widzenia nastoletniego Tomka, który wraz z ojcem i młodszą siostrą spędzają wakacje na Mazurach.

Styl pisarza jest prosty, stylizowany na młodzieżowy, czasami sprawi, że lekko uśmiechniemy się pod nosem, dzięki czemu czyta się bardzo szybko.

Tomek z początku niechętny przyjazdowi w te strony, dosyć szybko z ciekawością i dociekliwością obserwuje otoczenie, pojawiają się w jego głowie spostrzeżenia, niekiedy a la filozoficzne.

„Czy te wszystkie stulecia zmieniły coś w ludzkiej naturze, która wyznacza miejsce w kolejce po szczęście. Dlaczego jedni dostają coś, bo im się należy, a inni są skazani na ciągłe grzanie ławki rezerwowych.”

Ma też sporo wrażeń, z dociekliwością stara się poznać pewne tajemnice. Poznaje enigmatycznego Stefana, niby gapiowatego, ale obdarzonego sprytem, który ostrzega Tomka przed pewnymi osobami i udziela mu szokujących informacji.

Nie brakuje również wątku pierwszego, młodzieńczego zakochania. Tomek stara się wywrzeć...

meggie | 2011-05-28
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 25 lipca 2011

Po opisie można przypuszczać, że książka jest ciekawa... Ale w rzeczywistości taka nie jest. Ciągnie się niesłychanie i jest jednym słowem straaasznie nudna. Nie polecam.

Adam | 2013-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2013

Książka mnie bardzo wciągnęła. Napisana prostym, młodzieżowym językiem. Bardzo szybko ją czytałem. Polecam !!!

Natulusia | 2016-07-01
Ewelina Stellmach | 2015-07-26