W poszukiwaniu Wielkiego Wybuchu. Kosmologia i fizyka kwantowa

In Search of the Bing Bang. Quantum Physics and Cosmology
83-7150-865-4
Big Bang, Wielki Wybuch
Agnieszka

Skąd pochodzimy? Jak powstał wszechświat gwiazd, planet i ludzi? To pytanie jest znacznie starsze niż nauka, ale w latach osiemdziesiątych, po raz pierwszy w historii, nauka była w stanie udzielić na nie odpowiedzi. John Gribbin, laureat wielu nagród, opowiada w tej książce historię wszechświata od chwili powstania aż do naszych czasów.

Adam | 2017-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2017

Tłumaczenie zjawisk jądrowych niezbyt przejrzyste, sposób objaśniania nie tak klarowny, jak u Mitchio Kaku (nie wiem czy prawidłowo zapisałem imię i nazwisko) w ,,Dalej niż Einstein". Na pewno nie dla humanistów. Irytujące zakończenie, wieszczące kres metafizyki (czy autor ma wystarczające kompetencje, aby się wypowiadać o tym dziale filozofii?; poza tym, już jeden taki ogłosił kres historii i teraz się z tego gęsto tłumaczy), kiedy wiadomo, że jeszcze wiele do odkrycia, nie mówiąc o tym, że to co już wiadomo (choćby o atomie) może runąć jak domek z kart; wystarczy przywołać casus hipotezy budowy wnętrza atomu, która parę lat po odkryciu okazała się błędna (o czym autor sam pisze!). Poprawki tłumacza korygujące, chyba w pięciu miejscach, spostrzeżenia autora, budzą kolejne zastrzeżenia. Ale najgorsza jest niejasność wykładu. Dobry jest rozdział o historii astronomii i jej rozwoju, poszerzanie się naszej wiedzy o Wszechświecie.

aniqua | 2018-01-09
Przeczytana: 21 czerwca 2018