Pierwsza osoba liczby mnogiej

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
First Person Plural: My Life As a Multiple
Ania Mika

"Co się ze mną dzieje? Czuję się opętany. Bełkoczę do lustra. W środku nocy siedzę pod fortepianem. Czyjś głos, wychodzący z moich ust, odczytuje tablice drogowe". Kiedy Cameron West wypowiedział te słowa, był trzydziestoparoletnim współwłaścicielem dobrze prosperującej firmy, szczęśliwym małżonkiem i ojcem kilkuletniego syna. "Głos" należał do Davy'ego, pierwszej z dwudziestu czterech...

"Głos" należał do Davy'ego, pierwszej z dwudziestu czterech odrębnych osobowości, które się ujawniły w ciągu kilku miesięcy i wspominały o makabrycznych przypadkach wykorzystywania seksualnego, o których West do tej pory nic nie wiedział. Ośmioletni Clay jąkał się i był zawsze spięty; dwunastoletnia Dusty, delikatna i życzliwa, nie mogła pogodzić się z faktem, że mieszka w ciele mężczyzny w średnim wieku; pogodny Bart wspierał wszystkich na duchu... jeszcze dwadzieścia jeden innych osobowości - każda z własnymi cechami charakteru, manieryzmami i wspomnieniami. W Pierwszej osobie liczby mnogiej West przejmująco relacjonuje swoje próby zrozumienia, jak funkcjonuje jego pokawałkowany umysł i zaleczenia głębokich ran na duszy. Opisuje też, jak rozpaczliwie trzymał się cienkiej nici łączącej go z żoną Rikki, synem Kyle'em i w miarę normalnym życiem. Oprócz trzymającej w napięciu fabuły otrzymujemy również bezprecedensowy wgląd w fascynujące działanie psychiki człowieka z osobowością mnogą, widzimy, jak poszczególne alter ego współpracują ze sobą i z tymi "na zewnątrz". Pierwsza osoba liczby mnogiej to rozdzierająca, dowcipna i w sumie napawająca nadzieją opowieść, dzięki której dowiadujemy się o potędze samoobrony ludzkiego umysłu i trzymać kciuki za powrót do normalnego życia Westa.

Niesamowita historia!
Naprawdę aż trudno w to wszystko uwierzyć...

Opowieść Camerona (i jego ekipy) jest jednocześnie przerażająca i wzruszająca. Naprawdę wzruszająca!
Trudna, smutna, bolesna, ale także napawająca nadzieją.
I taka... namacalna!

Adrianna Strzyżewska | 2011-12-08
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 08 grudnia 2011

Książka, która z powodzeniem może być fantastyką choć niestety dla wielu ludzi na całym świecie nie jest. Pojęcie osobowości mnogiej nie było mi jak dotąd bliżej znane, a po obejrzeniu filmu "Inkarnacja" mogę przyznać, ze znalazło się w kręgu zainteresowań. I tak trafiłam w koszu książek za grosze w Matrasie na pana Camerona Westa, który napisał o swoim przypadku.
Bardzo ciekawy sposób wprowadzenia czytelnika w świat wielopoziomowej osobowości, zmuszający do skupienia już od pierwszych stron. Autor a zarazem główny bohater wyparł z podświadomości dramatyczne zdarzenia ze swojego życia, tworząc z nich "osoby". I tak mamy okazję poznać dzieci, młodzież i dorosłych zamieszkujących jedno ciało i próbujących pogodzić się z faktem, że ciało dorosłego mężczyzny nosi w sobie nastoletnią Dusty czy ośmioletniego Claya.
Stajemy razem z bohaterem przed lustrem i odpowiadamy na pytanie: czy jestem wariatem? Przechodzimy przez fazę odrzucenia, grabie negacji, terapie, pobyt w szpitalu,...

nomina | 2014-12-27

Doskonale napisane studium najstraszniejszej w przebiegu i życiowych konsekwencjach reakcji obronnej organizmu na najstraszniejsze traumy - dysocjacyjnego zaburzenia tożsamości (tożsamości, nie osobowości!). Doskonale napisana opowieść o odzyskiwaniu siebie.

W epilogu autor konkluduje: "Wiele osób z DZT [nadgorliwość tłumacza, w polskiej nomenklaturze medycznej dawno przyjął się angielski skrótowiec DID - przyp. n.] ma potwornie samotne życie. Jeśli ta książka dotrze do ludzi o doświadczeniach podobnych do moich i da im poczucie, że nie są sami (...), to jeden z celów, jakie sobie postawiłem, zostanie osiągnięty. (...)
Jeśli lekarze i studenci psychiatrii zyskają dzięki tej książce lepsze rozeznanie w tematyce DZT, osiągnięty zostanie kolejny z zamierzonych przeze mnie celów"*.

Pisząc z kraju, w którym liczbę osób z poprawnie zdiagnozowanym DID można policzyć na palcach jednej ręki, proszę, niech Pan nie kończy tej misji, doktorze West!

*Cameron West, Pierwsza osoba liczby...

Karina | 2013-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Niesamowicie, przerażająco autentyczna. Miażdżąca.

Zdziwiłam się, że są ludzie, którzy podważają istnienie DZT.

Franky4Fingers | 2015-05-21

brak mi słów...piękna historia i tyle! To trzeba przeczytać!

Nuriel | 2011-09-12

Rewelacyjny wgląd w umysł człowieka cierpiącego na dysocjacyjne zaburzenia tożsamości. Jak może wyglądać pamiętnik jedną ręką, ale przez dwadzieścia cztery osoby? Właśnie tak.

Justyna | 2012-05-04
Przeczytana: 04 maja 2012

Rewelacyjna powieść! Historia mężczyzny, który zmaga się z niezwykłą chorobą, jaką jest dysocjacyjne zaburzenie osobowości. Gorąco polecam!

Danuta | 2013-09-19
Przeczytana: 06 listopada 2012

Książka Camerona Westa "Pierwsza osoba liczby mnogiej" szokuje, a zwłaszcza tych, którzy nie spotkali się wcześniej z pojęciem osobowości mnogiej.

Więcej na blogu: http://denimix.blogspot.com/2012/11/pierwsza-osoba-liczby-mnogiej.html

luckydevil | 2016-11-01

Moja ulubiona. Zakochałam się w tej książce.. gdy ją czytam moje emocje sięgają zenitu... ten żal, smutek, radość i gniew... wiele razy płakałam gdy nie byłam w stanie opanować moich emocji

Dawid | 2014-02-11

megaaaaaa!!!!!