6 (13 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
830801822X
Adam

Jülka | 2016-08-18
Na półkach: 2016, Przeczytane

"- A propos możliwości komputerów: dlaczego nikt nie pomyślało tym, żeby zastosować cybernetykę do zorganizowania prywatnego życia człowieka, co? (...) Jak podzielić czas, żeby zostało go i na randkę z dziewczynąm na teatr, na wypoczynek? Jak spotkać się z odpowiednim człowiekiem (...) Jak nie spóźnić się do pracy, jak podzielić pieniądze żeby starczyło do wypłaty? Jak i gdzie odpoczywać?"

Przecież to marzenie Kajmienowa powinno służyć za domyślną tapetę w naszych smartfonach. Gdzie te czasy i realia, w których programista kończy dzień "zdejmując fartuch i wieszając go w szafce"? :)

Dobry zbiór, w którym coraz to z innej widziane perspektywy powracają tematy czasu, przeznaczenia, ludzkich zasad i wyborów. Cieszę się, że znalazło się w nim miejsce na najbardziej niepozorne i odstające trochę tematycznie od pozostałych opowiadanie "Był sobie chłopczyk", to perełka-ciekawostka dla miłośników książek w książkach i literatury o literaturze.

byłem_fprefectem | 2013-03-17
Przeczytana: 17 marca 2013

Pamiętacie film Efekt motyla (The butterfly effect), hmm cóż, gdyby autor tytułowego (chodzi o wydanie polskie, bo Rosjanie wybrali Algorytm na tytuł) opowiadania go zobaczył, mógłby swobodnie procesować się o splagiatowanie pomysłu, na podróże w czasie. Tylko tu, jest to zawodem i służy zapobieganiu wypadkom i katastrofom. I taki żarcik autora, że rozdeptanie motyla nie niesie katastrofalnych efektów. Co najwyżej, przez nieprzemyślane działania, nie zje się uchy lub trzeba będzie inaczej poderwać dziewczynę.
Kolejne opowiadanie daje do myślenia. A tym co myślą daje nieźle w kość. Natomiast przemyślenia inżyniera, jako wstęp do każdego rozdziału (coś na kształt pamiętników księżniczki Irulan w Diunie) mi dały nieźle w kość, zwłaszcza ta o Karasiu. Swoją drogą dość ciekawy pomysł, który spowodował, że trzy osoby znalazły się W ślepym zaułku (Filozoficzna powieść kryminalna w czterech trupach).

Więcej na...

gggagg | 2014-07-27

Moje wakacyjne odkrycie. Cztery opowiadania w stylu St. Lema. Rewelacyjne. Stara dobra HARD SF.

charlie-librarian | 2015-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2015