Nostalgia za Sluag Side

Okładka książki Nostalgia za Sluag Side Andrzej Drzewiński, Andrzej Ziemiański
Okładka książki Nostalgia za Sluag Side
Andrzej DrzewińskiAndrzej Ziemiański Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Seria: Fantazja, Przygoda, Rozrywka fantasy, science fiction
Fantazja, Przygoda, Rozrywka
Krajowa Agencja Wydawnicza
1990-01-01
1990-01-01

Raczej słaba pozycja z gatunku powieści kryminalnych, osadzonych w świecie bliskiej przyszłości. Przypuszczam, że spełniała ona na początku lat 90-tych rolę "odskoczni" od tematów dominujących ówczesną polską science fiction. Akcja "Nostalgii" jest osadzona w USA i obfituje w klasyczne elementy thrillera, połączone z mystery i niewielką porcją SF. Tematem książki jest śledztwo, które ma ujawnić przyczynę pozornie niczym umotywowanych morderstw i doprowadzić do unieszkodliwienia ewentualnego seryjnego mordercy.

"Nostalgia..." to dość przyjemny, szybko się czytający kryminałek z wątkiem nadprzyrodzonym, osadzony w realiach amerykańskich i posiadający szereg interesująco odmalowanych postaci. Szkoda tylko, że im bliżej końca, tym bardziej nasila się uczucie rozczarowania książką.

Akcja powieści jest w sumie prosta. W jednym z amerykańskich miast ma miejsce seria dziwnych morderstw. Popełniają je - bez najmniejszego motywu - zupełnie przypadkowe osoby, które w dodatku po fakcie wcale nie pamiętają, że targnęły się na czyjeś życie. Do sprawy zostaje przydzielony policjant w asyście przysłanego z głębi kraju statystyka, upatrującego przyczyn zjawiska w dużym odsetku mieszkańców, których przodkowie pochodzili z pewnego nieistniejącego już miasteczka.

Czytelnik jest trzymany w niewiedzy bardzo długo, niemal do samego końca, problem jednak polega na tym, że finalne rozstrzygnięcie pozostawia bardzo wiele do życzenia. Rozwikłanie intrygi jest zauważalnie naciągane i niepełne, w dodatku zostało napisane pospiesznie - a przynajmniej takie sprawia wrażenie. Narracja bowiem - owszem, posiadająca trochę humoru i zgrabnie skrojonej, dynamicznej akcji - mniej więcej w 3/4 objętości książki zaczyna się rwać, tak jakby autorzy stracili już cierpliwość i machnęli ręką na oblepianie głównego szkieletu fabuły ciętymi dialogami. W efekcie narasta efekt telegraficznego skrótu, co bynajmniej nie pomaga w zrozumieniu sedna intrygi. Która - tak między nami mówiąc - i tak nie zostaje w sposób satysfakcjonujący rozwikłana, bo ani nie wiadomo, o co chodziło z pierwotną awarią reaktora, ani nie wiadomo, jaki tak na dobrą sprawę miał wpływ na tak dużą liczbę ludzi główny adwersarz bohaterów, że już nie wspomnę o kompletnie niezrozumiałej roli żony owego adwersarza oraz o kuriozalnym wątku z satanistami.

Po ukończeniu lektury czytelnik zostaje więc z garścią informacji, które trudno zlepić w jedną całość, i które nasuwają podejrzenie, że autorzy sami nie za bardzo wiedzieli, w jakim kierunku zmierza ich dzieło. Zostaje również refleksja, że akcja powieści została nieco zbyt gorliwie osadzona w realiach amerykańskich (obok swojskiego systemu metrycznego pojawiają się tam stopnie Fahrenheita; podawane są też modele samochodów i śmigłowców - niektóre prawdziwe, a niektóre czemuś zupełnie fikcyjne),zaś główni bohaterowie - choć niby opisani ze swadą - zlewają się w pamięci w jedną osobę, wszyscy bowiem wypowiadają się i postępują na tyle podobnie, że w czasie lektury niekiedy trzeba się zatrzymać i zastanowić, kto właściwie teraz ciągnie do przodu akcję.

Ogólnie jednak powieść potrafi wytworzyć ciekawy, lekko odrealniony klimat, w związku z czym zostawia po sobie dość pozytywne wspomnienia.

Polecam:)

Polecam:)

Niezła powieść rozrywkowa. Akcja, tajemnica i trochę kryminału. Na wyróżnienie zasługuje scena pościgu helikopterami, która opisana jest dynamicznie i szczegółowo (:

Czytałem dziecięciem będąc. Wtedy podobało się, ale wtedy byle czym można było mnie zachwycić. Przygodowe czytadło bez ekstremów.

• Skąd książka - Posiadam
  • SF, fantasy