Powrót z przesiadką

Okładka książki Powrót z przesiadką Adam Synowiec
Okładka książki Powrót z przesiadką
Adam Synowiec Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Seria: Fantazja, Przygoda, Rozrywka fantasy, science fiction
Fantazja, Przygoda, Rozrywka
Krajowa Agencja Wydawnicza
1987-01-01
1987-01-01
8303019813

Okładka książki Nowa Fantastyka 418 (07/2017) Agnieszka Budzich, Aleksandra Dawydowa, Ina Goldin, Joe Haldeman, Will McIntosh, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Adam Synowiec, Martyna Walerowicz
Nowa Fantastyk... Agnieszka Budzich, ...
Okładka książki Nowa Fantastyka 360 (9/2012) Ewa Bury, Mike Carey, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Adam Synowiec, Jeff VanderMeer
Nowa Fantastyk... Ewa Bury, Mike Care...
Okładka książki Nowa Fantastyka 343 (04/2011) Jerzy Grundkowski, Vylar Kaftan, Tomasz Kołodziejczak, Ted Kosmatka, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Karl Schroeder, Adam Synowiec
Nowa Fantastyk... Jerzy Grundkowski, ...
Okładka książki Miesięcznik Fantastyka, nr 50 (11/1986) Karl Michael Armer, Frederik Pohl, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Jeanne Robinson, Spider Robinson, Adam Synowiec, Rafał A. Ziemkiewicz
Miesięcznik Fa... Karl Michael Armer,...

Kolejny mocno nierówny zbiór opowiadań w serii "Z Glistą". Na osiem tekstów tylko dwa - i to te najdłuższe, co mimo wszystko dziwi - są w miarę sensownie przemyślane i obudowane zarówno bogatą kreacją świata, jak i wartką, interesującą akcją. Jednak żeby dotrzeć do tych opowiadań, trzeba się przedrzeć przez kilka pozbawionych sensu zbuków.

"Jajo" jest jakąś bzdurą o ni to planecie, ni to bycie z wytłoczonym gigantycznym okiem w trójkącie, która to planeta/byt przybywa do Układu Słonecznego zniszczyć (w sumie przypadkiem) ludzką cywilizację. "Telefon od Maud" opowiada - w sposób mocno szkicowy - o zwolnionym z pracy monterze, za którym w sposób dość absurdalny ujmuje się naprawiana dotąd przez niego sieć komputerowa. "Most" drażni historią dzieciaka, który z przyczyn znanych wyłącznie autorowi ożywił drogę na obcym globie. W "Śmierci wystarczy dla wszystkich" ludzkość zostaje dopadnięta przez syndrom leminga (pęd ku oceanowi). Dlaczego? Nie wiadomo, bo opowiadanie po prostu się kończy. "Gra" natomiast podśmiarduje plagiatem (rozgrywka na flipperach okazuje się być tak naprawdę rzeczywistym starciem z inwazyjną flotą).

Następne są dwa liczące ponad 80 stron opowiadania z bogatszą akcją i ciekawszymi pomysłami - "Kontakt" i tytułowy "Powrót z przesiadką". Ten pierwszy tekst jest o "młodzieżowym" (w przyszłości dorosłość osiąga się po 50 roku życia) studenckim obozie treningowym na tropikalnej planecie. Gdy rygor obozowego życia zanadto daje się we znaki "młodzieży", kilka osób daje dyla w dżunglę i próbuje odkryć, co jest nie tak z całą planetą. Dobre wrażenie psuje ostatnich kilka stron, teoretycznie przewrotnych, ale jednocześnie i stawiających ryzykowną tezę, że jednostki bardziej wartościowe dla kosmicznych służb to te, które łamią regulamin i sprzeciwiają się władzy.

Drugie opowiadanie, "Powrót z przesiadką", dzieje się z kolei na Ziemi, na którą wraca z dalekiego kosmicznego zwiadu kosmonauta. Zamiast cywilizacji trafia jednak na dziwną dżunglę i złowieszczych Strażników, próbujących za wszelką cenę go utłuc. Tutaj na szczęście finał jest zgrabny, choć napisany nieco zbyt pospiesznie, można się bowiem w jednym czy dwóch miejscach zgubić w poczynaniach bohatera.

Zbiór zamyka "W poniedziałek zawsze jest nudno" o dwóch wagarujących gówniarzach, którzy lecą skradzioną rakieta na Ziemię i spotykają smoki. Niestety, koniec historii tonie w jałowych wyjaśnieniach sytuacji i domknięty zostaje niby-dowcipną puentą, w której można znaleźć kilka dużych logicznych dziur.

Gdy zapomnieć o istnieniu tych sześciu słabych opowiadań, książkę można uznać za odświeżającą rozrywkę w dawnym typie space oper o eksploracji tajemniczego, częstokroć wrogiego człowiekowi kosmosu.

"Jajo" jest jakąś bzdurą o ni to...

• KAR
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • X półka 3
  • SF, Fantasy i Horror
  • SF,Fantasy

Dodaj cytat z książki Powrót z przesiadką